11.09.2020 3 minuty čtení

Výsledky studie dopadů COVID-19 na organismus jsou alarmující! 50 % nemocných z Bergama má stále komplikace

Asi polovina přeživších, kterým bylo v Bergamu, jednom z italských epicenter pandemie koronaviru, diagnostikováno onemocnění COVID-19, se ani po 6 měsících nezotavila. Poměrně výrazné varování před dlouhodobými následky často podceňované pandemie.

Půl roku poté, co koronavirus zasáhl Bergamo, nejhůře zasaženou provincii Lombardie, se téměř polovina přeživších stále nezotavila a potýká se s řadou problémů.

Specialistka na infekční onemocnění v nemocnici Jana Pavla II., doktorka Serena Venturelli, která je jedním z lékařů pracujících na studii o dlouhodobých účincích covid-19, pro The Washington Post řekla: „Na otázku, zda jsou plně zotavení, odpovídá polovina pacientů záporně.“

Obrázky ze zahlcené bergamské nemocnice a kolabujících JIP oddělení obletěly v březnu celý svět. V jednom okamžiku bylo třeba pro 92 pacientů napojených na ventilátorech zapotřebí tolik kyslíku, že musel být přiváděn potrubím ze speciální nouzové nádrže. Situace ve městě došla tak daleko, že více než 6 000 mrtvých zaplnilo více než 10 stránek místních novin a italská armáda byla nucena převážet těla do dalších provincií, protože bergamské márnice nedisponovaly dostatečnou kapacitou.

Studie probíhá již 5. měsíc

Studie dlouhodobých účinků onemocnění covid-19 na lidský organismus byla zahájena začátkem května a je založena na vzorcích a informacích shromážděných od dvaceti lidí, kteří jsou každý den navštěvovaní, aby jim byl odebrán vzorek krve, a byly jim zkontrolovány plíce a srdce. Následně je s pacienty diskutován i jejich současný život a případné zdravotní potíže související právě s koronavirem.

Venturelli řekla The Post, že cítí jako morální povinnost pomoci přeživším navrátit se do běžného života. „To, co jsme v březnu viděli, byla tragédie nikoliv běžná hospitalizace,“ dodala. Doktorka Monica Casati se pak připojila ve výpovědi ke své kolegyni a popsala březnovou situaci doslova jako Dantovo peklo.

V průběhu studie jsou pak přezkoumáni jednorázově i další přeživší pacienti a z prvních 750 vyšetřených lidí, mělo 30 % dlouhodobé potíže s dýcháním a jizvy na plicích a dalších 30 % pak mělo problémy se srážlivostí krve a záněty v těle. Tyto negativní vlivy bohužel nejsou konečným výčtem. Mezi celou řadu dalších patří vypadávání vlasů, ochromující únava, brnění těla, deprese, ztráty paměti a bolesti nohou.

Celkový počet případů onemocnění covid-19 na celém světě již přesáhl počet 27 milionů. | Zdroj: worldometers.info

Dosavadní výsledky pouze potvrzují dosavadní empirické odhady

Není to poprvé co z Bergama zaznívají velmi negativní zprávy ohledně stavu přeživších pacientů.  Červenci řekl doktor Roberto Cosentiny, vedoucí pohotovostního oddělení nemocnice Jana XXIII. Pro Sky News: „Vidíme značnou část populace s chronickými problémy způsobenými virem.“

Nyní se tato zkušenost místních lékařů potvrdila i výsledky studie. Závěr však můžeme zakončit na trošku pozitivnější vlně. Lékaři nejsou výsledky studie úplně sklíčení. Zdá se, že se dýchání pacientů postupem času zlepšuje i přes trvalé zjizvení plic a nikdo netrpí horečkou.

 #covid19 #koronavirus #coronavirus #pandemie #lekarskastude #bergamo #zdravotniproblemy

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.