10.09.2020 6 minut čtení

Seznamte se: Milionáři, které stvořila obchodní aplikace Robinhood

Akciový trh je letos docela volatilní. Moment, to mu docela křivdím. Je to poměrně šílená jízda a akcie jako Apple, Facebook, Amazon, Tesla či Zoom za sebou mají střemhlavý let vzhůru a hromada spekulantů si slušně namastila kapsu. A nebyli sami.

Dalším, koho můžeme s klidem zařadit mezi vítěze letošního chaotického roku, je mobilní obchodní platforma #Robinhood. Pandemie #COVID19 zavřela ekonomiku a stejně tak doma uvěznila hromadu mladých lidí, kterým zároveň vzala sport i velkou část kultury.

A tak se znuděná omladina chopila telefonů a začala si intenzivně hrát na akciových trzích. Společnost zaměřenou primárně na mobilní uživatele založili v roce 2013 #VladimirTenev a #BaijuBhatt. Dnes je tato dvojice mužů ve věku 33 a 35 let dolarovými miliardáři a na rozdíl od mnohých z nás mohou být za pandemii zatraceně vděční.

Jejich úspěch přitom nestojí na nijak převratném produktu. Tenev a Bhatt pouze uchopili ověřenou byznysovou formuli, jež stojí mimo jiné za bezprecedentním úspěchem Facebooku - #aplikace Robinhood je zdarma, maximálně jednoduchá a srozumitelná na používání a v neposlední řadě i velmi návyková.

Už z jejího motta je patrné, že se snaží zalíbit především mileniálům: "Democratize finance for all."

Navzdory historickému růstu nezaměstnanosti a ekonomické recesi se naštěstí americká vláda rozhodla napumpovat nejen do ekonomiky, ale i do všech občanů USA stimulační balíčky horem i spodem. A řada lidí se obdržené peníze rozhodla místo do rezerv obratem vypustit na burzovní parket.

Od letošního ledna bylo v aplikaci zaregistrováno více než 3 miliony nových obchodních účtů, což je nárůst celkového počtu registrací o 30 %. Společnost tak očekává, že její letošní příjmy dosáhnou 700 milionů $, neboli meziročně stoupnou o 250 %.

A co víc, Robinhood byl jednou z firem, jež stála u zrodu trendu burzovního #obchodovani bez komisí, který už byly donuceny následovat i velcí hráči z řad brokerů, jako jsou společnosti Fidelity, Marrill Lynch či Charles Schwab.

Z dostupných veřejných informací se ukazuje, že komunita obchodníků používající Robinhood má letos v oblibě některé specifické akcie, jako je automobilka Tesla, prodejce konopí Cronos, provozovatel kasín Penn National Gaming či (zkrachovalý) Hertz.

Zárodek Robinhoodu se začal psát již v roce 2005, kdy se Vladimir Tenev a Baiju Bhatt potkali během studií na Stanfordu a velmi rychle zjistili, že mají mnoho společného: Oba vyrůstali v americké Virginii, oba byli jedináčci a oba studovali fyziku. Oba rovněž mají rodiče imigranty, kteří do USA přišli, aby zde získali studijní doktoráty. Tenevova rodina pochází z Bulharska, Bhattova z Indie.

V roce 2010 dostala dvojice nápad, který jim vnukla událost známá jako "Flash Crash" neboli téměř 1000bodový náhlý propad na akciových trzích, jež způsobili vysokofrekvenční obchodníci využívající ke správě pozic počítačový software.

Tenev o rok později opustil svá doktorská studia na Kalifornské univerzitě a začal s Bhattem budovat software určený pro vysokofrekvenční obchodování na burze. Flash Crash totiž všem ukázal, že finanční trhy se změnily z rozvážných a stabilních na divoké obchodní masomlýnky, které z velké části kontroluje pár anonymních firem.

Oba hoši získali poměrně dobrý vhled do toho, jak tehdy vysokofrekvenční obchodování fungovalo. Nezapomínejme, že šlo o období nedlouho po finanční krizi z roku 2008. Protesty proti finančnímu sektoru a burzám z roku 2011, jež jsou známy jako "Occupy Wall Street", nakonec vedly až ke zrodu Robinhoodu, jehož cílem mělo být vyrovnat na burze podmínky mezi obchodníky.

Zakladatelé aplikace Robinhood Vladimir Tenev a Baiju Bhatt

Aplikace již od samého začátku upoutala pozornost především dvěma vlastnostmi: Již tehdy si za provedené obchody neúčtovala žádné komise a umožňovala začít obchodovat i s velmi malým finančním obnosem.

Oficiální spuštění Robinhoodu proběhlo v roce 2013 a od samého začátku se snažil vzbuzovat dojem výjimečnosti a exkluzivity, aby nalákal nové uživatele. Brzy tak ve frontě na vyzkoušení nové aplikace čekalo 50 000 zájemců. Tvůrci následně těmto čekajícím lidem řekli, že pokud dokáží do fronty čekajících dostat své kamarády, budou se za to moci posunout v seznamu čekatelů výš.

Když se tak aplikace v roce 2014 poprvé veřejně objevila v App Store, obsahovala listina čekajících uživatelů 1 milion jmen, aniž by Tenev s Bhattem utratili za marketing byť jen jediný dolar.

Mileniálové se do Robinhoodu okamžitě zamilovali a začali si ho ve velkém stahovat do svých chytrých telefonů. Do podzimu 2019 aplikace od investorů na další rozvoj získala téměř 1 miliardu dolarů, mohla se pochlubit valuací 7,6 miliardy dolarů, 6 miliony uživatelů a dávala práci 500 zaměstnancům. Tenev a Bhatt každý vlastní přibližně 10% podíly, a tak se během 5letého rozvoje své aplikace stali skutečně bohatými.

Pak přišlo září 2019 a zcela bezprecedentní událost. Brokerští giganti E-Trad, Charles Schwab a TD Ameritrade snížili své komise na 0 $. Krátce po té ohlásili stejnou změnu i Merrill Lynch a Wells Fargo. Dvojice mladíků tak dokázala něco, co se do té doby nikomu jinému nepodařilo - dostali na kolena lídry svého segmentu a donutili je hrát podle jejich pravidel.

Dnes má Robinhood miliony aktivních uživatelů a další neustále přibývají. Jen během #pandemie COVID-19 Robinhood od investorů obdržel dalších 800 milionů $ a navýšil svou tržní hodnotu na dnešních 11,2 miliardy dolarů, což ze zakladatelů Teneva a Bhatta dělá miliardáře.

A na závěr zásadní otázka, kterou už jste si možná během čtení položili: Jestliže Robinhood od uživatelů za obchody neúčtuje žádné poplatky, jak se mu daří vydělávat peníze? No, podobně jako v případě velkých brokerských firem, kterým chtěl Robinhood od počátku podkopat jejich domnělou neohroženou pozici, společnost vydělává za oponou, kde prodává data o svých obchodnících a jejich chování velkým společnostem věnujícím se kvantitativnímu obchodování, jako jsou Two Sigma Securities či Citadel Securities.

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
2 minuty
15 minut
8 minut
6 minut
5 minut
10 minut
7 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
2 minuty
15 minut
8 minut
6 minut
5 minut
10 minut
7 minut
4 minuty