10.09.2020 2 minuty čtení

Korporátní dluhopisy neinvestičního spekulativního stupně jsou stále atraktivní

Atraktivitu korporátních dluhopisů hodnotíme podle kreditních marží neboli kreditních spreadů, které udávají výnosovou prémii nad bezrizikové úrokové sazby.

V  průměrných kreditních marží na přelomu roku pohyboval kolem historických minim na úrovni 200 v případě evropských korporátních dluhopisů s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield) se jejich index bazických bodů neboli 2 %.

V průběhu náběhu globální pandemie Covid-19 v únoru a březnu zaznamenala riziková aktiva včetně korporátních dluhopisů velice výrazné cenové poklesy, v jejichž důsledku index kreditních marží vystřelil až k úrovni 700 bazických bodů. Od konce března začaly ceny korporátních dluhopisů opět silně růst v návaznosti na masivní monetární stimuly klíčových centrálních bank v čele s americkým Fedem a Evropskou centrální bankou. V návaznosti na to začaly kreditní marže prudce klesat až k aktuální úrovni 327 bazických bodů.

Stále jsme tak více než 100 bazických bodů nad úrovní historických minim z přelomu roku, což by podle mého názoru mohlo indikovat, že by se kreditní marže mohly dále, byt pravděpodobně jen mírně, utahovat, a tržní ceny pokračovat v růstu. Byť je samozřejmě na druhou stranu také pravdou, že aktuální úroveň kreditních marží se již pohybuje pod dlouhodobým průměrem na úrovni přibližně 400 bazických bodů.

Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.

#dluhopisy #korporatnidluhopisy

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.