V naší České republice není možná situace tolik vypjatá, neboť lidé jsou zvyklí sice na jedné straně online štěkat o osobní svobodě a právech, ale pak si tu masku jako všichni ostatní stejně nasadí (samozřejmě se najdou výjimky, určitě jste takové potkali již na jaře a nyní je budete potkávat znovu).
Jsou však i země, kde si občané své osobní svobody hájí mnohem důrazněji. Jako první se nabízí Spojené státy. Tam spory o #rousky došly až tak daleko, že například populární řetězec restaurací Hugo's Tacos nedávno zavřel své provozovny.
Ne proto, že by kvůli pandemii musel. Manažerům ale došla trpělivost se zákazníky, kteří se stávali zcela šílenými, když byli požádáni, aby si nasadili roušku. Zaměstnanci tak každodenně museli čelit nekončícím sprškám rasistických nadávek, přednáškám o "osobní svobodě" a dokonce i fyzickým útokům.
Za tohle žádný byznys nestojí, a pokud se jej přesto pokusíte udržet, vyčerpaní a vydeptaní zaměstnanci se vám na to stejně dříve či později vykašlou. Když si projdete internet, najdete hromadu videí plných rozzuřených osob, jež prožívají hotový meltdown poté, co je někdo požádá, aby se řídili byť jen základními pravidly společenských rozestupů. Zaměstnanci Hugo's Tacos tak nepochybně nejsou zdaleka jedinými, kdo se musí tyto konflikty na denní bázi řešit.
Proč má ale tolik lidí potřebu chovat se zcela sobecky uprostřed #pandemie, jež už celosvětově zabila přes 900 000 lidí a mezi nimi i téměř 450 Čechů? Jak ukazuje třeba tento pokus provedený doktorkou, roušky fakticky nijak neomezují dýchání. Harvardský psycholog #StevenPinker si myslí, že zná vysvětlení celé situace.
Nejistota a informační zmatek podněcují #tribalismus
Pinker je kromě své odborné praxe na Harvardu i autorem několika best sellerů (mimo jiné knihy The Better Angels of Our Nature, kterou Bill Gates, sám dlouholetý Pinkerův fanoušek, označil za "jednu z nejlepších knih, jako jsem za poslední dekádu přečetl", nebo titulu Enlightenment Now z roku 2017, jež je dle Gatese "ještě lepší").
Jeho prst míří ve věci vysvětlení problémů okolo nošení roušek na naši přirozenou lidskou potřebu patřit do nějakého "kmene". Nejen Spojené státy jsou dnes rozděleny na nesmiřitelné politické tábory, jež mají pocit, že je ti druzí neustále nějak poškozují. Když si pak nenasadíte roušku, může se to zdát jako ideální způsob, jak to těm, kteří vám dle vašeho názoru ubližují, vrátit.
"Lidé mají tendenci vnímat svůj vlastní kmen jako oběť nějakého omezování či ubližování ze strany rivalského kmene," vysvětluje Pinker. "Věří, že jejich činy konané jménem jejich kmene - byť jen symbolické - jsou způsobem, jak dosáhnout spravedlnosti, vyrovnat skóre a jasně těm druhým naznačit, jaké morální zásady zastávají."
Jinými slovy, hlavní důvod, proč někteří lidé nenosí roušky, nemá s rouškami samotnými vůbec nic společného. V drtivé většině případů jde spíš o způsob, jak okolí ukázat svou identitu, všem jednoznačně naznačit, za kterým "týmem" stojíte a namířit svůj vztek veřejně na ty, kteří vás dle vašeho názoru omezují.
Okolo koronaviru se již od samého začátku vznáší řada nejasností a zmatených informací. To snaze úřadů získat ve věci roušek přízeň občanů příliš nepomáhá. Epidemiologické rady se teoreticky mohou v závislosti na vědeckém poznání měnit ze dne na den. Jenže když expertům někdo nevěří již od samého začátku, bude nepochybně jakékoliv náhlé změny v doporučeních považovat přinejmenším za podezřelé a politicky motivované.
"Ve věci koronaviru stále jednoznačně nevíme, zda jsou povrchy potenciální přenašeči, jestli jsou dva metry dostatečná vzdálenosti a jestli roušky opravdu pomáhají, nebo nepomáhají," přiznává Pinker. "Z vědeckého pohledu mne proto vůbec nepřekvapuje, že se informace neustále mění a převracejí."
"Ale jelikož lidé zpravidla odborníky vnímají jako vědmy, nikoliv jako experimentátory, kterým zpravidla nezbývá než se pokoušet něčeho dosáhnout pomocí metody pokus omyl, existuje zde jistý všeobecný předpoklad, že odborník buď musí již od samého začátku vědět, co je nejlepší řešení, nebo je automaticky neschopný a měl by být nahrazen," pokračuje Pinker.
Procitnou někdy odpůrci roušek?
Tendence směrem k tribalismu a vybírání si pouze těch faktů, jež vyhovují našemu aktuálnímu přesvědčení, jsou zakořeněny hluboko do lidské mysli. Dokazují je desítky let výzkumů a nyní se pouze opakují. Znamená to tedy, že se některé lidi k nošení roušek zkrátka nepodaří bez boje přesvědčit nikdy?
Pinker vidí jistou naději, ale jeho odůvodnění zní relativně temně. Byť jsou lidé rození experti na to vymluvit si cokoliv, co se neshoduje s jejich fundamentálním přesvědčením a tím, jak vnímají sami sebe, pravda může někdy být tak jednoznačná a nepopíratelná, že je zkrátka nemožné ji ignorovat.
"Co se stane s členy kultu, jež hlásá, že 31. prosince skončí svět, když pak svět neskončí a přijde leden? Co jako člen takového kultu uděláte pak?" ptá se Pinker.
Bohužel to vypadá, že lidé posedlí ignorováním vědeckých rad ve věci pandemie mohou být dalším takovým kultem, který čeká náraz hlavou napřed do betonové zdi plné nezpochybnitelných faktů, zatímco počty případů i úmrtí na #covid19 neustále letí vzhůru.
Přejme jim, aby je probuzení do reality nijak významně nepoznamenalo.
Až na to, že s tím kovidem je to IMHO v porovnání s ostatními nemocemi staršně směšné divadlo a humbuk, což za omezení osobní svobody a nedozírné ekonomické ztráty nestojí..
Takhle, budeme-li se bavit čistě o nošení roušek, žádné omezení osobní svobody ani citelný negativní dopad na ekonomiku nepozoruju.
Mě ten bazmek začíná otravovat a omezovat poměrně hodně. Nedá se v tom dýchat, jednorázové lezou do peňez, ty látkové taky a ještě se musí prát.. Preventivní opatření jsou nastavená tak, že se děcka potkají ve škole, nam si sundají roušky, vymění obsah plic a případně i ty roušky a dojdou domů.. lidi už znovu začínají utrácet za roušky, tedy budou utrácet méně v jiných oblastech..
Omezení osobní svobody je zde poměrně jasně zřetelné - roušky si musíte pořizovat na vlastní náklady, omezují schopnost dýchat, dle některých lékařů a vědců navíc není zdravé je mít celý den na obličeji, což je jako "preventivní opatření" poměrně vysoká cena ergo omezení osobní svobody.
No a k tomu dopadu na ekonomiku - myslím, že zde by vám mohli svůj pohled na věc objasnit majitelé maloobchodů, kterým se znatelně sníží návštěvnost, protože lidi zkrátka nebaví dávat si hadr na hubu k návštěvě obchodu, ve kterém vyloženě cíleně něco nepotřebují (potraviny, lékárny atd.). Stejně tak prodejny v obchodních centrech. Každý si dnes rozmyslí, jestli chce jít "bloumat" po obchodech a trápit se s rouškou, nebo jestli to oželí a nic si nekoupí. To stejné platí například pro kina a určitě i další, na které si teď nevzpomenu.
Tu otázku osobní svobody chápu jako poměrně individuální. Plně chápu, proč to v některých US státech, ale i u hrdějších národů jinde ve světě je problém. A stejně tak chápu, proč my "poslušnější Češi" jsme dokonce ochotni si roušky sami našít, abychom je mohli dle nařízení nosit. Kdyby mě někdo nutil nosit roušku doma či na soukromém pozemku + dnes už i na chodníku venku, asi bych to bral diametrálně jinak, ale MHD či obchod za sebe jako zásadní problém neberu. Že se lidem kvůli rouškám nechce do obchodů máte pravdu, sám to na sobě pozoruji. Špatně jsem se před tím vyjádřil, ekonomickým dopadem jsem myslel dopad na osobní finance, neboli že roušky Čechy řekl bych nijak finančně neruinují.
Sorry, mně to nedá. Roušky lezou do peněz? Kolik jste vy osobně utratil za nákup roušek? Zkuste mi to vyjádřit procentech z vašeho měsíčního rozpočtu.
Osobně 0%