20.08.2018 4 minuty čtení

Jak vstávat brzy ráno?

Vstávat každý den v pět hodin ráno, to je pro mnoho z nás noční můrou. Ne každý je od přírody ranní ptáče. Pro jiné jde však o každodenní rutinu, se kterou nemají problém. Navíc ve chvíli, kdy nám zazvoní v 7 hodin budík, mají oni za sebou už posilovnu, snídani a začínají svůj pracovní den. Každý den tak naberou náskok dvou až tří hodin produktivního času oproti drtivé většině svého okolí.

Jaká je tedy motivace těchto lidí vstávat dříve? Jednak mají dobrou šanci získat výhodu nad konkurencí, protože se rychleji dostanou k novinkám, ale zároveň jsou lépe schopni využít pro lidské tělo nejproduktivnější část dne, dopoledne. Každý, kdo už někdy zkoušel práci od 6 ráno do poledne, nebo od půlnoci do 6 ráno, moc dobře ví, v kterou denní dobu jsme schopni soustředit se nejlépe a odvádět práci nejrychleji. V neposlední řadě nabízejí důvod i sociologické výzkumy, které dlouhodobě prokazují, že lidé, vstávající brzy, jsou obecně šťastnější a spokojenější se svým životem.

Na první pohled může být brzké vstávání pro řadu lidí spíš mučením než pozitivem. Budíček v 6 ráno pro ně totiž obvykle znamená, že dokáží fungovat pouze jako chodící zombie, neschopné jakékoliv smysluplné činnosti. Několik následujících rad však může každému pomoci k dřívějšímu a příjemnějšímu vstávání.

#1 Rozhodnutí vstávat brzy

Mentalita a jednoznačné rozhodnutí, že se chcete probudit brzy, je bezkonkurenčně tím nejlepším způsobem, jak se dostat z postele dřív než obvykle. A co víc, když přesně víte, v kolik hodin chcete vstát, vaše tělo vám s tím taky trochu pomůže.

Podle posledních výzkumů totiž dokáže i lidský organismus fungovat jako budík. Zhruba hodinu a půl před tím, než se plánujete vzbudit, začne vytvářet hormony podporující bdělost, které pak ve správnou chvíli vyplaví do těla a pomůže vám na nohy.

#2 Pozitivní vliv světla

Denní světlo je pro probuzení naprosto ideálním pomocníkem. Zejména v létě lze rychlé rozednívání pozorovat už od nějakých 5 hodin ráno, a tak s nedostatkem světla není žádný problém. V zimě nezbývá než se spolehnout na světlo umělé, které byste měli aspoň ve formě lampičky rozsvítit ihned po probuzení, aby vám pomohlo k úplnému probuzení.

Rozsviťte ihned po probuzení

#3 Rozumná volba budíku

Budík, který vás probudí hlasitým nepříjemným řinčením, může být velkým nepřítelem pohodlného vstávání, neboť zpravidla udělá pravý opak. Mnohem lepší je zvolit zvuk, který graduje pozvolna a umožňuje vám prožít první okamžiky probuzení bez šoku.

#4 Nastartujte se sklenicí vody

Během noci naše tělo vždy ztratí velké množství tekutin zejména díky pocení a vydechování. Když se ráno probudíme, jsme téměř o kilo lehčí, než když jsme si šli večer lehnout. Řešením není nic světoborného – dejte si po probuzení sklenici vody, čímž podpoříte snadnější nastartování organismu.

Dejte si po probuzení sklenici vody

#5 Krátké protažení vám rozhodně neublíží

Jakmile se probudíte a rozhodnete se vstát z postele, nezapomínejte na fakt, že vaše tělo právě 6–8 hodin leželo v absolutním klidu a není připravené na žádné prudké pohyby. Také krevní řečiště je v útlumu a krev neproudí zdaleka tak rychle, jako během dne.

Už samotné vstávání z postele by mělo být pomalejší a doprovázené lehkým protažením. Není potřeba posilovat, nebo uběhnout maratón. Tři minuty svalového protažení například pomocí některých cviků z jógy zajistí vše potřebné.

#6 Nasnídejte se

Ranní snídaňové rituály jsou často dosti individuální a každý má to své, co jej dokáže nejlépe nastartovat. Někomu stačí jen zelený čaj, nebo jogurt, někdo má zase raději vydatnější snídani. Nesnídání není úplně ideálním postupem, ale i to je jen a pouze o zvyku.

#7 Neodkládejte budík na později

Po prvním probuzení, které má na svědomí velká vlna stresových hormonů, vyplavených do organismu, je velmi důležité nepodlehnout ospalosti a nezdřímnout si ještě na chvíli, ale využit tyto hormony a dostat se z postele. Pokud zůstanete v posteli, může být vstávání později dokonce ještě horší.

Pokud zůstanete v posteli, může být pozdější vstávání ještě horší

Hodnocení: -1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Pořád ta neustálá ambice vstávat brzy...k čemu to je? Někomu se prostě pracuje mnohem lépe v noci a logicky pak vstává později.
    +1
    • Američtí vědci potvrdili, že to je lepší ne asi? :)
      +1