Jaká je tedy motivace těchto lidí vstávat dříve? Jednak mají dobrou šanci získat výhodu nad konkurencí, protože se rychleji dostanou k novinkám, ale zároveň jsou lépe schopni využít pro lidské tělo nejproduktivnější část dne, dopoledne. Každý, kdo už někdy zkoušel práci od 6 ráno do poledne, nebo od půlnoci do 6 ráno, moc dobře ví, v kterou denní dobu jsme schopni soustředit se nejlépe a odvádět práci nejrychleji. V neposlední řadě nabízejí důvod i sociologické výzkumy, které dlouhodobě prokazují, že lidé, vstávající brzy, jsou obecně šťastnější a spokojenější se svým životem.
Na první pohled může být brzké vstávání pro řadu lidí spíš mučením než pozitivem. Budíček v 6 ráno pro ně totiž obvykle znamená, že dokáží fungovat pouze jako chodící zombie, neschopné jakékoliv smysluplné činnosti. Několik následujících rad však může každému pomoci k dřívějšímu a příjemnějšímu vstávání.
#1 Rozhodnutí vstávat brzy
Mentalita a jednoznačné rozhodnutí, že se chcete probudit brzy, je bezkonkurenčně tím nejlepším způsobem, jak se dostat z postele dřív než obvykle. A co víc, když přesně víte, v kolik hodin chcete vstát, vaše tělo vám s tím taky trochu pomůže.
Podle posledních výzkumů totiž dokáže i lidský organismus fungovat jako budík. Zhruba hodinu a půl před tím, než se plánujete vzbudit, začne vytvářet hormony podporující bdělost, které pak ve správnou chvíli vyplaví do těla a pomůže vám na nohy.
#2 Pozitivní vliv světla
Denní světlo je pro probuzení naprosto ideálním pomocníkem. Zejména v létě lze rychlé rozednívání pozorovat už od nějakých 5 hodin ráno, a tak s nedostatkem světla není žádný problém. V zimě nezbývá než se spolehnout na světlo umělé, které byste měli aspoň ve formě lampičky rozsvítit ihned po probuzení, aby vám pomohlo k úplnému probuzení.
Rozsviťte ihned po probuzení
#3 Rozumná volba budíku
Budík, který vás probudí hlasitým nepříjemným řinčením, může být velkým nepřítelem pohodlného vstávání, neboť zpravidla udělá pravý opak. Mnohem lepší je zvolit zvuk, který graduje pozvolna a umožňuje vám prožít první okamžiky probuzení bez šoku.
#4 Nastartujte se sklenicí vody
Během noci naše tělo vždy ztratí velké množství tekutin zejména díky pocení a vydechování. Když se ráno probudíme, jsme téměř o kilo lehčí, než když jsme si šli večer lehnout. Řešením není nic světoborného – dejte si po probuzení sklenici vody, čímž podpoříte snadnější nastartování organismu.
Dejte si po probuzení sklenici vody
#5 Krátké protažení vám rozhodně neublíží
Jakmile se probudíte a rozhodnete se vstát z postele, nezapomínejte na fakt, že vaše tělo právě 6–8 hodin leželo v absolutním klidu a není připravené na žádné prudké pohyby. Také krevní řečiště je v útlumu a krev neproudí zdaleka tak rychle, jako během dne.
Už samotné vstávání z postele by mělo být pomalejší a doprovázené lehkým protažením. Není potřeba posilovat, nebo uběhnout maratón. Tři minuty svalového protažení například pomocí některých cviků z jógy zajistí vše potřebné.
#6 Nasnídejte se
Ranní snídaňové rituály jsou často dosti individuální a každý má to své, co jej dokáže nejlépe nastartovat. Někomu stačí jen zelený čaj, nebo jogurt, někdo má zase raději vydatnější snídani. Nesnídání není úplně ideálním postupem, ale i to je jen a pouze o zvyku.
#7 Neodkládejte budík na později
Po prvním probuzení, které má na svědomí velká vlna stresových hormonů, vyplavených do organismu, je velmi důležité nepodlehnout ospalosti a nezdřímnout si ještě na chvíli, ale využit tyto hormony a dostat se z postele. Pokud zůstanete v posteli, může být vstávání později dokonce ještě horší.
Pokud zůstanete v posteli, může být pozdější vstávání ještě horší
Pořád ta neustálá ambice vstávat brzy...k čemu to je? Někomu se prostě pracuje mnohem lépe v noci a logicky pak vstává později.
Američtí vědci potvrdili, že to je lepší ne asi? :)