18.05.2019 5 minut čtení

Rozdělovat nebo nerozdělovat Facebook a spol.? Ta otázka opravdu není jednoduchá

Že je Facebook obrovská a mocná společnost, o tom netřeba pochybovat. Jenže tenhle stav má jak své negativní stránky, tak i (trochu překvapivě) pozitivní.

To, co vidíte na obrázku výše, je facebooková kampaň demokratické prezidentské kandidátky Elizabeth Warrenové. Ta jde v čele "hnutí", které žádá rozdělení velkých technologických firem v rámci vyššího dobra. 

Podle jejího názoru, který mnozí lidé sdílí, jsou technologické firmy příliš silné a to jim umožňuje lobbovat za své zájmy nejen ve Washingtonu. Díky tomu pak mohou s uživatelskými daty nakládat dle vlastního uvážení, obchodovat s nimi a vydělávat na nich další a další peníze. Přičemž riziko postihu za byznys na hraně etiky je minimální.

Jsou to natolik velcí a silní hráči, že žádný konkurent nemá šanci se na jimi obsazeném hřišti prosadit, čímž podkopávají zdravé tržní prostředí. Jak Warrenová zmiňuje ve svých inzerátech, pokud by si nezaplatila inzerci na Facebooku, nikdy by neměla šanci oslovit obyvatele celé země.

A co vadí možná nejvíc, to je jejich slabost v boji vůči fake news a zasahování cizích vlád do voleb ve Spojených státech i kdekoli jinde na světě. Podle Warrenové jsou tyto firmy natolik velké, že nemohou uhlídat vše, co se v jejich prostoru děje, a to je v tomto směru činí zranitelnými.

Má to své výhody

Důvody pro rozdělení těchto velkých technologických firem jsou vcelku racionální a nedá se proti nim nic namítat. Spojené státy mají s rozdělováním obřích korporací své zkušenosti a nedá se říci, že by tím trhu jakkoli ublížily.

V rámci demokratické diskuze je však potřeba se na vše podívat z obou stran. Protože i když se to na první pohled nezdá, velikost těchto firem může být výhodná nejen pro ně samotné, ale pro celý západní svět.

Asi jediné, na čem se těžko hledá pozitivní strana mince, je nakládání s uživatelskými daty. To není úplně fér disciplína a nemělo by se to dít způsobem, jakým se to děje. Ale na druhou stranu, pokud bychom takto chtěli chránit všechny naivní lidi světa, kteří se o sebe neumí postarat (myšleno nyní v nemateriálním směru), museli bychom zakázat mnoho politických stran, alkohol, tabák, kasina a hazard celkově, porno a nevím co ještě.

Možná to bude znít tvrdě, ale rozumnější část populace už naprosto omezila sdílení svých dat v rámci těchto sítí (opravdu to jde). Ten zbytek bude vždycky dělat nějaké "blbosti", které mu mohou ublížit, těžko s tím něco udělá rozdělení pár firem. 

A nyní k těm reálným výhodám...

Například co se týká inzerce v rámci Facebooku atd. Na jednu stranu je pravda, že pokud chce firma uspět ve velkém měřítku, Facebooku nebo Googlu se nevyhne. Na druhou stranu ovšem může být tohle obrovskou výhodou. Nikdy v historii nebylo tak snadné dostat svůj produkt nebo službu k tisícům lidí za relativně malé částky. Když vezmeme v potaz, že dříve na to firma potřebovala tisk nebo televizi, kde ty náklady rostou do milionů. A buďme upřímní, tam také nebylo na výběr z tisíců možných kanálů. Tady je navíc ta cena stále doslova lidová, protože díky obrovskému objemu inzerce si tyto firmy mohou dovolit jít s cenou velmi nízko.

A co se týká posledního bodu, tedy toho, že se skrze tyto sítě mohou šířit fake news, i v rámci toho se dá ve velikosti těchto firem najít výhoda. A samotní zástupci těchto firem už to několikrát zmínili. Kdo jiný, než opravdu velká firma s ohromnou finanční silou v zádech, může čelit hackerům, spamerům, podvodníkům, manipulátorům, špionům a mnohým dalším?

Pro útočníky by bylo možná složitější tyto útoky koordinovat, ale jakmile by si s tím jednou poradili, moc už by jim toho nestálo v cestě. Pakliže (čistě hypoteticky samozřejmě) Rusko a Čína investují miliony a možná i miliardy do "trollích farem", hackerských buněk a médií šířících fake news, je to síla, která si poradí s kdečím. Rusko ani Čína, hlavně tedy Čína, své obří firmy rozdělovat nehodlá, naopak, je pyšná na jejich velikost, moc a úspěchy. A chce, aby se tyto firmy výrazně prosadily na západě.

Může něčemu takovému vzdorovat pár menších technologických firem? Možná, že Facebook, Google a spol. opravdu fungují jako taková pomyslná hráz před opravdovým a drtícím vpádem nepřátelských digitálních vojsk. A my podnikatelé můžeme díky této hrázi navíc rozšiřovat své byznysy nebývalou rychlostí po celém světě.

Jak už jsem zmínil na začátku, stejně jako každá jiná debata, i tato má dvě strany mince. A každý, podle svého přirozeného naturelu, si dokáže obhájit tu či onu. Pokud se na to podívám ze svého byznysového pohledu, pak za mě sice těsně, ale přeci jen převažuje strana, která říká, že tyto velké technologické firmy by se rozdělovat neměly. Dávejme jim pokuty, když si budou dovolovat příliš, ale nechme je dělat svou práci.

#facebook #google #apple

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.