07.09.2020 3 minuty čtení

Vítěz vakcínového závodu na obzoru? AstraZeneca už tu svou začala vyrábět, na začátku roku dorazí do Británie

Velká Británie by se dle tamějšího ministra zdravotnictví měla již na začátku příštího roku dočkat prvních dodávek vakcíny proti COVID-19. Společnost Astra Zeneca šlápla do koní a aktuálně už prý vyrábí první objednávku vakcín pro britskou vládu.

#AstraZeneca, která svou vakcínu proti koronaviru vyvíjí ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, je již několik měsíců ve vedení pomyslného globálního závodu o to, kdo jako první dokáže dostat do oběhu efektivní vakcínu proti nemoci #COVID19.

Respektive ve vedení, pokud bereme v potaz oficiálně známé vakcíny, o nichž je možné dohledat podrobnější informace. Sorry jako, ale údajnou ruskou vakcínu Sputnik V, kterou si Rusko mělo vyvinout samo a do 8. srpna o ní neexistovaly žádné vědecké zmínky ani klinické studie, načež ji už 11. srpna prezident Putin prý schválil, neberu jako relevantní.

To proces vývoje a provedení jednotlivých nutných fází klinických testů pro vakcínu společnosti AstraZeneca je dobře zmapován. A britský ministr zdravotnictví #MattHancock nyní oznámil, že Velká Británie by měla mít první várku vakcín k dispozici již v prvních měsících roku 2021.

Dle ministra již byla zahájena výroba první várky vakcín, jež by měla obsahovat 30 milionů dávek: "Máme již s AstraZeneca nasmlouvanou dodávku 30 milionů dávek, ve skutečnosti již výrobu této objednávky zahájili, i když ještě nemají vakcínu schválenou, aby v případě, že se tak stane, byli připraveni ihned ji začít dodávat ve větším množství."

"V ideálním případě ke schválení dojde ještě letos. Osobně spíš ale počítám s úvodem příštího roku - pravděpodobně v prvních měsících příštího roku," dodal ministr.

To americký prezident Donald #Trump zvažuje celý proces maximálně urychlit a učinit vakcínu od AstraZeneca pro Američany dostupnou ještě před listopadovými prezidentskými volbami, což by mu u voličů nepochybně přihrálo citelné plusové body.

Vědci aktuálně stále dokončují poslední studie vakcíny od AstraZeneca z 3. fáze klinických testů prováděných na lidech, jež probíhají ve Velké Británii, Brazílii a Jihoafrické republice. Všechny výsledky doposud ukazovaly na to, že tato #vakcina dokáže efektivně zabránit vzniku nemoci COVID-19 a je tak velmi nadějným kandidátem na masovou produkci a distribuci.

Velká Británie stejně jako Česká republika a další země v posledních dnech zažívá prudký nárůst nových případů nákazy #koronavirus a zvažuje opětovné zavedení některých pandemických opatření.

Ministr Hancock uvedl, že je silný nárůst případů nejen v Británii "znepokojující", neboť "nikdo tady nechce vidět druhou vlnu". Ke smůla pana ministra se však obávám, že na to už je trochu pozdě. #Britanie v sobotu zaznamenala 1175 nových případů a v neděli dokonce 2988 nových případů nákazy, což je nejvyšší denní nárůst od 22. května.

Britská vláda v srpnu oznámila, že je připravena nakoupit 90 milionů dávek potenciálních vakcín proti COVID-19 od společností Johnson & Johnson a amerického výrobce Novavax.

Od AstraZeneca bude vakcíny pro své členské země odebírat i Evropská unie. Ta zároveň minulý týden nabídla WHO, že by mohla nakoupit vakcíny pro Unii v hodnotě 400 milionů eur skrz ni a její vědecké iniciativy.

Epidemiolog Roman Prymula na konci srpna odhadl, že Česká republika by měla mít pro své občany dostatek vakcín k dispozici zhruba v polovině příštího roku.

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.