07.09.2020 3 minuty čtení

EFG zahájila spolupráci s RWE

Společnost EFG Green gas, člen holdingu Energy financial group, zahájila spolupráci se společností RWE Supply & Trading (RWEST), jedním z předních celosvětových obchodníků s energií. Jejím prostřednictvím bude dodávat biometan do Evropské unie.

EFG Green gas, první producent biometanu z biologicky rozložitelného odpadu v České republice, bude prostřednictvím RWE exportovat tento „zelený plyn“ do států Evropské unie. 

Společnost EFG Green gas, dceřiná společnost Energy financial group, jako první v České republice zahájila v lednu 2020 komerční výrobu biometanu upgradingem bioplynu z biologicky rozložitelného odpadu. Tzv. zelený plyn, který je kvalitou srovnatelný se zemním plynem, zpracovává v bioplynové stanici EFG Rapotín BPS u Šumperka metodou membránové separace. Výstupní biometan, jehož export do dalších zemí EU bude nově zajišťovat právě RWEST, lze vtláčet do plynové distribuční soustavy a využít ho podobně jako klasický zemní plyn v domácnostech a podnicích. Dále je biometan využitelný jako pokročilé biopalivo pro motorová vozidla a autobusy MHD na kterékoliv plničce CNG.

Poptávka po biometanu roste

„Poptávka po biometanu v EU i v ČR z obchodního hlediska neustále roste a představuje cestu k naplnění cílů využití OZE v dopravě a snížení emisí skleníkových plynů. Naše rapotínská produkce biometanu je založena na stoprocentně biologicky rozložitelném odpadu, díky čemuž se minimalizuje uhlíková stopa. To našim klientům, v tuto chvíli bohužel v rámci EU, nikoli ČR, zajišťuje nejvyšší možné úspory potenciálních emisí. Jedná se o náš první projekt, ale v současnosti již připravujeme další, např. v nově získané bioplynové stanici EFG Vyškov BPS. Cílem Energy financial group je dodávat technologii pro upgrading bioplynu i do dalších českých zařízení, stejně jako provozovat naše vlastní projekty na výrobu biometanu a exportovat ho v rámci EU,“ komentuje potenciál biometanu, na kterém je založena spolupráce s RWEST, obchodní ředitel EFG Martin Vrtiška.

„Jsme hrdí na zahájení spolupráce s EFG Green gas. Jejich produkce biometanu je jedinečná nejen tím, že jde o jedinou komerční produkci na území České republiky, ale také proto, že nepobírá žádnou státní podporu,“ prohlašuje Petr Kalina, Gas Portfolio Manager pro RWE Supply & Trading . „Věříme v dlouhodobý růstový potenciál produkce EFG a považujeme naši spolupráci za další krok k rozvoji našeho portfolia ve střední Evropě,“ dodává.

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.