07.09.2020 6 minut čtení

Zdá se, že šance společnosti Nikola na doběhnutí Tesly se výrazně zmenšují

Nikola Corporation, která je často porovnávána s Teslou, absolvovala 4. června úspěšný vstup na burzu, ale cena jejích akcií, které dosáhla po primární emisi, se od té doby výrazně propadla.

Momentálně to vypadá tak, že hodnota jejího známějšího konkurenta mezitím stoupla natolik, že na delší časové období eliminovala jakékoliv šance „nováčka“ na možný „burzovní souboj“.

Během úvodního týdne na burze vzrostly akcie Nikoly o 93 procent a tržní kapitalizace firmy dosáhla 1,9 miliardy USD. Od té doby se ale hodnota akcií výrazně „zkorigovala“. Z úrovně těsně pod 80 USD za akcii klesla ve středu (2.9.2020) na přibližně 41 USD za akcii. To představuje propad na úrovni 49 procent. Zdá se, že počáteční pozitivní euforie investorů z IPO vyprchala a akcie se postupně dostávají blízko úrovni ze začátku června.

K poklesu určitě přispívá nejen současné nejisté období související s pandemií COVID-19, ale i fakt, že společnost se sice soustřeďuje na výrobu aut na vodíkový pohon, ale investorům doteď neukázala žádné reálné výsledky, nevyrobila žádný automobil a zatím se blízké představení nějakého modelu sotva rýsuje. Plány na začátek výroby svých modelů má až na příští rok.

Pro porovnání – akcie Tesly se začátkem června vyšvihly z hodnoty 886 USD za akcii na 2000 USD za akcii, kterou dosahovaly během uplynulého úterý (25.8.2020), což představuje nárůst 126 procent. 

Důvodem růstu byl v posledních dnech hlavně pozitivní sentiment investorů způsobený oznámením, že koncem srpna plánuje společnost rozdělit své akcie v poměru 5:1, aby tak zpřístupnila své obchodování většímu počtu zájemců. Tento krok oznámila také společnost Apple, která dělila své akcie naposledy před šesti lety.

Tesle se tento rok i přes koronakrizi celkově daří a poprvé ve své historii se firma dokázala udržet v zisku 4 kvartály po sobě. Zajímavostí je, že tento fakt je podmínkou pro zařazení společnosti v rámci indexu S&P 500. Tržní kapitalizace Tesly jen pár dní před rozdělením akcií (25.8.2020) dosahovala 375 miliard USD.

Vývoj hodnoty akcií Tesly před rozdělením (25.8.2020).

Po rozdělení akcií koncem srpna se cena jedné akcie snížila a obchodování s akciemi Tesly se tak stalo dostupnějším i pro ty, pro které byla původní cena až příliš vysoká. Během středečního obchodního dne se cena pohybovala na úrovni kolem 457 USD za akcii. Výrazný růst zaznamenala také tržní hodnota výrobce elektromobilů, která dosáhla 442,6 miliard USD.

Vývoj hodnoty akcií Tesly po rozdělení.

Tesla musela bojovat dlouhé roky, aby si vybudovala stabilní pozici na trhu mezi známějšími technologickými giganty a automobilovými značkami. I s ohledem na tuto skutečnost nebude pro méně známou konkurenci v podobě Nikola Corporation lehké se jí vyrovnat.

 

@OliviaLacenova, Topforex 

#Tesla #Nikola #NikolaCorp #Akcie #Burza #Investice #VstupNaBurzu #Pokles #Trh #VodikovyPohon #TrzniKapitalizace 

Nezávislý investiční výzkum: Jakékoliv informace, které by se mohly chápat jako investiční výzkum, nebyly připravené v souladu s právními požadavky určenými na podporu nezávislosti investičního výzkumu. Dále nepodléhají žádnému zákazu obchodování před rozšiřováním investičního výzkumu.
Žádné prohlášení/záruky: Žádná z informací obsažených v tomto dokumentu není určena k tomu, aby představovala jakoukoli nabídku (nebo vyžádání nabídky) na koupi nebo prodeji jakékoli měny, produktu nebo finančního nástroje, k uskutečnění jakékoliv investice nebo na účast v jakékoli konkrétní obchodní strategii. Tyto informace se vyrábějí pouze pro marketingové a/nebo informační účely s přidanou hodnotou a žádný člen skupiny Goldenburg neposkytuje žádná prohlášení ani záruky a nepřebírá žádnou odpovědnost za přesnost nebo úplnost zde poskytnutých informací. Při poskytování těchto informací ani poskytovatel obsahu ani žádný člen skupiny Goldenburg nezohlednil investiční cíle, zvláštní investiční cíle, finanční situaci a specifické potřeby a požadavky žádného příjemce a nic z toho není určeno jako doporučení pro žádného příjemce investovat nebo odprodat určitým způsobem. Žádný člen skupiny Goldenburg nepřebírá žádnou odpovědnost za příjemce, který utrpěl ztrátu z obchodování v souladu s vnímaným doporučením.
Varování před rizikem: Všechny investice představují rizika a mohou vést k ziskům i ztrátám. Zejména investice do produktů s pákovým efektem, jako například devizy, deriváty a komodity, mohou být velmi spekulativní a zisky a ztráty mohou prudce a rychle kolísat. Spekulativní obchodování není vhodné pro všechny investory a všichni příjemci by měli pečlivě zvážit svou finanční situaci a poradit se s finančním poradcem (poradci), aby porozuměli souvisejícím rizikům a zajistily vhodnost jejich situace před uskutečněním jakékoliv investice, odprodeje nebo vstupu do jakékoli transakce. Jakákoliv zmínka o jakýchkoli rizicích nemusí být a neměla by se považovat za komplexní zveřejnění nebo popis těchto rizik. Jakékoliv vyjádření názoru je pro autora osobní a nemusí nutně odrážet názor kteréhokoli člena skupiny Goldenburg a všechny vyjádření názoru se mohou změnit bez předchozího upozornění (ani před, ani následně).
Minulá výkonnost není indikace: Tato webová stránka může odkazovat na předchozí výsledky. Výkonnost v minulosti není spolehlivým ukazatelem výkonnosti v budoucnu. Údaje o předchozí výkonnosti zobrazené na této webové stránce se nemusí v budoucnu nevyhnutelně opakovat. Nepředkládá žádné prohlášení, že jakákoliv investice bude nebo nebude schopna dosáhnout zisky nebo ztráty podobné těm, které se dosáhly v minulosti, nebo že se zabrání významným ztrátám.
Výhledy dopředu: Tam, kde se na této webové stránce nacházejí prohlášení, která nejsou historickými fakty, taková prohlášení by mohly být údaje získané v důsledku simulované výkonnosti v minulosti nebo budoucích výsledků na základě současných očekávání, odhadů, prognóz, názorů a přesvědčení členů skupiny Goldenburg. Taková prohlášení zahrnují známá a neznámá rizika, nejistoty a jiné faktory a nesmí se na ně klást nepřiměřená důvěra. Kromě toho může tato webová stránka obsahovat "výhledová prohlášení". Skutečné události nebo výsledky nebo skutečné výsledky se mohou podstatně lišit od skutečností nebo výsledků uvedených v takových výhledových prohlášeních. Žádné ze stanovisek, které by mohly být odvozeny z obsahu této webové stránky, není určeno k spoléhání se jako na radu nebo doporučení jakéhokoli opatření. Jsou určeny pouze jako artikulace osobních úvah a spekulací fakticky.

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Za mě nebyly doposud nikdy veliké. Tyhle EV rychlokvašky, co pádí fofrem na burzu pro snadné peníze, čekají buď léta dřiny, anebo to dříve či později zabalí, protože vyrábět sériově funkční a bezpečné elektromobily není hračka... ani ta slavná Tesla v tom stále není špičková.

    0