Společnost #Palantir, jež se oficiálně zabývá získáváním a shromažďováním dat pro bezpečnostní firmy, se po 17 letech od svého založení chystá na burzu. Za pasem má několik miliard dolarů od různých investorů, mezi nimiž lze najít zatraceně zajímavá jména. A co víc, podílí se (a zřejmě i podílela) na celé řadě atypických či kontroverzních činností, mimo jiné pro vládní agentury a instituce.
No a aby toho nebylo málo, unikly před pár týdny na veřejnost doposud nepublikované dokumenty od americké Komise pro kontrolu cenných papírů (#SEC), jež vůbec poprvé umožnily komukoliv vně nahlédnout do útrob této tajnůstkářské firmy.
Novináři a analytici po pečlivé detektivní práci z formulářů mimo jiné vyčetli, že Palantir měl na konci letošního 1. pololetí přesně 125 klientů, že každý z klientů společnosti na konci roku 2019 poskytoval průměrný příjem ve výši 5,6 milionu dolarů nebo že nadpolovičních 53,5 % veškerých příjmů společnosti pochází z vládních zakázek (a jen 40 % veškerých příjmů je generováno v USA, zbytek v zahraničí).
I bez těchto dokumentů je však Palantir opředen celou řadou přinejmenším zajímavých informací, které rozhodně nenechají mysl žádného investora nečinnou.
Produkty firmy jsou používány k zabíjení lidí
Jedním z prvních investorů ve společnosti byla například samotná #CIA. Respektive šlo o kapitálový fond IN-Q-Tel, jež však pod CIA plně spadá. Dovednosti Palantiru byly rovněž údajně využity americkou vládou v Afghánistánu a Iráku, kde firma pomáhala stopovat teroristy a měla se přímo podílet i na nalezení Usámy bin Ládina. A ano, společnost již v minulosti připustila, že její technologie jsou mimo jiné využívány i k zabíjení lidí.
Služby Palantiru dále využívá třeba Úřad pro imigraci a cla (#ICE), a to konkrétně pro vyhledávání ilegálních imigrantů. Mezi další klienty patří nejen vládní (FBI, ministerstvo obrany), ale i bezpečnostní složky včetně americké armády.
Na druhou stranu však Palantir aktuálně pomáhá třeba americkému Ministerstvu zdravotnictví lépe pochopit, jak se šíří koronavirus. A v neposlední řadě obsahuje seznam klientů také tradiční korporace, jako například výrobce letadel #Airbus, farmaceutickou společnosti #Merck či ropného giganta #BP.
Z tohoto netradičního seznamu "zákazníků" je patrné, že Palantir není ani obyčejná, ani snadno zařaditelná IT firma.
Jejím gró je podle všeho vývoj softwaru, jež je schopen analyzovat obrovská množství dat. Dokáže přitom zároveň procházet telefonní záznamy, finanční výpisy, rezervační systémy aerolinek či soubory ze sociálních sítí. Společně s využitím dalších datových zdrojů je pak software schopen vybudovat extrémně detailní a přesný profil vybraného člověka či organizace.
Analytici společnost chválí jako jednoho z největších technologických inovátorů posledních let, ale zároveň se pozastavují nad tím, jak budou investoři reagovat na některé z klientů firmy, zejména na ty vládní.
Spoluzakladatelem společnosti je Peter #Thiel, rovněž spoluzakladatel PayPalu, který rovněž zbohatl na brzké investici do Facebooku a je jedním z nejhlasitějších podporovatelů Donalda Trumpa v Silicon Valley. Dalším spoluzakladatelem je současný CEO #AlexKarp.
Chvála a kritika zároveň
O Palantiru si toho příliš mnoho nenačtete. Společnost se snaží držet si nízký profil a je spíš takovou šedou eminencí. Za její mocný analytický software schopný poradit si s "big data" se jí pravidelně dostává jak kritiky, tak chvály - kritici se nejvíc obávají toho, že nástroje společnosti schopné vytvářet profily osob či subjektů fungují pod absolutně neprostupnou rouškou tajemství, takže není jasné, zda nad nimi někdo vůbec má kontrolu.
Když už se ale někdo z Palantiru rozhodně veřejně promluvit, většinou si příliš nebere servítky. Zmíněný CEO Alex Carp v interview například přiznal, že produkty společnosti "jsou občas využívány k zabíjení lidí".
V rozhovoru pro pořad Axios on HBO také podotkl, že po podepsání kontraktu s vládní ICE firmu opustili někteří zaměstnanci, kterým se nátura této spolupráce nezamlouvala.
"Odešli někteří mí nejoblíbenější zaměstnanci," popsal Karp. "Ptal jsem se tehdy sám sebe, jestli by mi to taky vadilo, kdybych byl mladší a studentem. A víte co, není to tak jednoduché."
V další části rozhovoru Karp řekl: "Pokud dnes na světě hledáte teroristu, pravděpodobně k tomu využíváte náš produkt vyvinutý pro vládu a pravděpodobně celou operaci určenou k odstranění této osoby provádíte pomocí dalšího produktu, který jsme vybudovali."
Mimo zmíněné uniklé dokumenty z SEC jsou všechny další informace okolo IPO rovněž drženy v tajnosti. A zůstane to tak nejpozději do 9. září, kdy firmu čeká prezentace pro bankéře a investory. Což naznačuje, že k samotnému IPO by mohlo dojít již velmi brzy. Odhady hovoří o tom, že tržní valuace společnosti by mohla dosáhnout 20 miliard dolarů.
A to navzdory faktu, že Palantir za celou dobu své existence nevykázal ani jediný ziskový rok. Příjmy společnosti sice loni vzrostly o 24 % na 739 milionů dolarů, ale i tak skončila ve ztrátě 580 milionů dolarů. Letos firma očekává další růst příjmů o 35 % na jednu miliardu dolarů.
Na konci loňského roku měla společnost rozběhnuté mnohaleté kontrakty v celkové hodnotě 2,2 miliardy dolarů.
Mezi investory, kteří během let do Palantiru nalili již přes 3 miliardy dolarů, patří #BlackRock, Tiger Global Management, Fidelity, Morgan Stanley či Hercules Capital.
Tak co? Budete po akciích s tímto pozadím během případného podzimního IPO pokukovat?