Inovio Pharmaceuticals, Moderna, Novavax, AstraZeneca, Vaxart, BioNTech či Heart Biologics. Názvy biotech firem, které letos v lednu ještě drtivá většina spekulantů vůbec neznala. Příchod pandemie z nich však doslova přes noc udělal miláčky investičního kapitálu i médií.
Vidina toho, že po efektivní vakcíně proti svět sužujícímu viru by byla enormní poptávka, vyhnala tržní valuace těchto i řady dalších společností o desítky miliard dolarů vzhůru.
Masivní hype okolo vakcín se však netýkal jen malých, neznámých jmen. Německý BioNTech získal jako partnera pro vývoj vakcíny farmaceutického giganta Pfizer. Tomu mimochodem v jednu chvíli pouhá skutečnost, že mRNA vakcína BioNTechu vypadala nadějně, přidala na tržní valuaci celých 33 miliard dolarů!
Tučné státní penězovody
Nebyli to však pouze investoři, kteří do těchto společností pumpovali obrovské částky. Obrovská všeobecná touha získat funkční vakcínu co nejdříve (už jen proto, že by sama o sobě i bez exportního byznysu dané zemi díky imunitě proti koronaviru poskytla šanci na velký ekonomický úprk zbytku světa) způsobila, že na ně začala miliardy dolarů házet i samotná americká vláda.
AstraZeneca, GlaxoSmithKline a jeho partner Sanofi, Johnson & Johnson, Moderna, Novavax a pár Pfizer/BioNTech si na federálních dotacích na vývoj vakcíny v rámci dotačního programu "Operation Warp Speed" letos rozdělily již 11 miliard dolarů.
A pokud se čistě náhodou Kongres někdy dokáže dohodnout a schválit druhý stimulační balíček, je vysoce pravděpodobné, že do vývoje COVID-19 vakcíny (respektive k těmto firmám) potečou další miliardové finanční injekce.
Srpnová změna nálady
Akciové tituly spojené s vakcínou proti COVID-19 však v srpnu nečekaně narazily do zdi. Tvrdé betonové zdi. Cena akcií Heat Biologics, Inovio Pharmaceuticals, Moderna, Novavax a Vaxart minulý měsíc dá se říct zkolabovala. A výprodeje, jež stáhly biotech od 52týdenních či historických maxim, se dotkly i větších hráčů jako jsou AstraZeneca, GlaxoMithKline, Pfizer či Sanofi.
Co přimělo investory a spekulanty sbalit svůj kapitál a prchat z "vakcínových akcií"? Jde pravděpodobně o kombinaci hned několika faktorů, přičemž mezi ty nejklíčovější by mohla patřit tato pětice:
- oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina (11.8.), že schválil vůbec první oficiální vakcínu proti COVID-19 na světě s názvem Sputnik V, kterou si Rusko vyvinulo samo
- patová situace ve Washingtonu, která zamezila tomu, aby do vývoje vakcín z vlády plynuly další peníze
- trojice AstraZeneca, Johnson & Johnson a Pfizer má šanci dostat svou vakcínu na trh v rekordním čase, investoři se tak začali obávat, že menší biotech hráči si kvůli své časové ztrátě nestihnou ke koláči s tržním podílem vakcín sednout včas a nic moc z něj nevytěží
- autorizace léčby rekonvalescentní plasmou, kterou odkývl Trump společně s FDA (23.8.); rozhodnutí, zdá se, přimělo řadu investorů, aby své peníze přesunuli z vakcínového byznysu do tohoto typu léčby
- a konečně z minulého týdny - levný rychlotest na covid-19 o velikosti kreditní karty od Abbott Laboratories dostal zelenou a má šanci dramatickým způsobem omezit další šíření koronaviru v populaci, čímž by ale zároveň mohl ohrozit komerční poptávku po vakcínách
"Přestože na trzích došlo k výraznému poklesu volatility oproti stavu, který jsme zažívali v březnu, stále se volatilita drží výrazně výše než před začátkem koronavirové krize. Relativně vysoká míra volatility je doprovázena dynamickým vývojem cen akciových titulů. Investoři začínají přehodnocovat svá prvotní rozhodnutí o úpravách portfolií a zapracovávají nové informace. Jednou z nich je i pokles očekávání vůči některým biotechnologickým společnostem, jejichž akcie dosáhly v průběhu pandemie extrémně vysokého nacenění," říká na adresu biotechnologického sektoru Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.
"Budoucnost biotechnologických společností může být velice zajímavá, bude však potřeba oddělit zrna od plev. Je možné, že globální společnost bude náchylnější na různé druhy epidemií, které se mohou velice snadno šířit. To by společně s postupným stárnutím západní civilizace mohlo vést k dlouhodobému navyšování poptávky po produktech biotechnologických společností. Myslím si proto, že by v portfoliích dlouhodobých investorů měly být zastoupeny. Jejich váhu v portfoliích bych však příliš nezvyšoval nad běžnou úroveň v širokých akciových indexech," dodává.
Vyprchalo z "vakcínových akcií" momentum?
Klíčovým problémem okolo vakcín, který je potřeba pochopit, je skutečnost, že aby bylo šíření COVID-19 skutečně účinně zpomaleno, bude s velkou pravděpodobností potřeba více než jen jedné vakcíny. Šance, že vznikne jediná ultra-účinná vakcína, která bude pomáhat výrazně lépe než ostatní, je minimální. To znamená, že i společnosti, které se svou vakcínou dorazí se zpožděním, budou mít dveře stále otevřené.
Spíše než spekulování nad tím, kolik by investice do biotech sektoru mohly ještě vynést letos, přiklonil bych se ke Štěpánovi v tom, že nyní dává větší smysl začít se na tuto branži dívat spíš z dlouhodobějšího pohledu a budoucího potenciálu vůči případným dalším novým epidemiím.
#investovani #akcie #biotech #biotechnologie #covid19 #vakcina