04.09.2020 3 minuty čtení

Dle Goldman Sachs letos zatím portfolio manažérky svými výnosy poráží muže. Na jaké akcie oproti nim sázejí?

Investiční fondy, které vedou ženy, letos zatím díky větším investicím do technologií svými výnosy překonávají ty, které vedou muži. Vyplývá to z průzkumu Goldman Sachs.

Dle investiční banky dokázalo 43 % všech fondů, v nichž spravují investice ženy - takové, v nichž tvoří ženy minimálně 1/3 portfolio manažerů - překonat svůj cílový výnos. V případě fondů spravovaných muži jde o 41 % všech fondů.

Goldman Sachs rovněž spočítal, že mediánový fond spravovaný pouze ženami má letos více než dvojnásobné zhodnocení ve srovnání s "typickým" fondem spravovaným pouze muži.

"Fondy spravované ženami se lépe zvládly vypořádat s velkými tržními pohyby a jejich mediánový fond dokázal výkonnostně stanovený benchmark překonat o 50 [bazických bodů] za období od začátku roku do 23. března. Na druhou stranu klasický fond bez žen zaostal za stejné období za tímto benchmarkem o 20 [bazických bodů]," napsali k výsledkům průzkumu klientům stratégové z Goldmanu pod vedením Davida Kostina a poznamenali:

"Od propadu trhů dokázalo 48 % všech fondů vedených portfolio manažerkami vygenerovat alfu, u čistě mužských fondů je to 37 %."

Jde o první citelnou divergenci za posledních několik let, kdy byla dlouhodobě výkonnost mezi fondy spravovanými ženami a muži více méně shodná. Dle Goldmanu ženy získaly navrch díky intenzivnějšímu zaměření na technologický sektor.

Zatímco fondy spravované ženami mnohem častěji měly ve svém portfoliu jména jako Amazon, Apple, Microsoft, Abbvie či Tesla, u muži spravovaných portfolií byl patrný mnohem větší důraz na sektor finančnictví, takže častěji sázeli na jména jako Berkshire Hathaway, Wells Fargo či Visa.

"Byť různá omezení ohledně zaměření portfolií a diverzifikací způsobila, že průměrný velký fond je dnes v sektoru akcií underweight nejvíce minimálně od roku 2012, fondy spravovány aspoň z 1/3 ženami tomuto všeobecnému trendu podléhají méně než ty spravované jejich mužskými protějšky," napsal Goldman.

Z celkem 496 velkých fondů s celkovými spravovanými aktivy ve výši 2,3 bilionu dolarů, které banka analyzovala, bylo jen 63 (13 %) možné kvalifikovat jako spravované ženami. Aktiva těchto fondů dosáhly 264 miliard dolarů.

A pouze 14 fondů bylo spravováno čistě ženami. V případě mužů to bylo 380. 57 % celkových aktiv rozdělených mezi tyto fondy se nacházelo ve fondech, jež spravovali výhradně muži.

Pokud by vás to náhodou zajímalo, tak Goldman zjistil, že největším fondem ze zkoumaných, jež je spravován výhradně ženami, je Janus Henderson Research Fund - D. Druhým je TIAA-CREF Growth & Income Fund - W a třetím Putnam Sustainable Leaders Fund A.

Letošní rok nicméně ještě není u konce. 

#investovani #portfoliomanager #zeny #muzi #vykonnost #technologie #financnictvi #goldmansachs 

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.