03.09.2020 4 minuty čtení

Změny portfolia kvůli politickým preferencím a očekávanému výsledku US voleb jsou "nebezpečná strategie"

Investování je poměrně chladná, krutá a nekompromisní disciplína, kde o všem rozhodují čísla. Emoce do obchodování nepatří a stejně tak by tam prý neměly patřit politické sympatie k některému z kandidátů na amerického prezidenta.

Foto: AP / David Dermer

Společnost Principal Global Investors své klienty v nedávné zprávě upozornila, aby se pokud možno vyvarovali změnám ve svém portfoliu, jež by profitovaly z vítězství jedné konkrétní strany v amerických prezidentských volbách. Že je to nesmysl, prý ukazuje historie i základní principy investování.

Zdaleka ne všichni se přirozeně touto radou budou řídit, a tak je téměř jisté, že boj o Bílý dům svou stopu na trzích zanechá bez ohledu na to, kdo nakonec zvítězí. Dle některých analytiků by druhé Trumpovo vítězství mohlo vnést vítr do plachet finančnímu sektoru a těžařům ropy, zatímco Bidenova vláda by velmi pravděpodobně podpořila společnosti zaměřené na zelenou energii a služby

Investoři by však dle Principal těmto názorům neměli věnovat příliš velkou pozornost. Jako jeden z argumentů uvádí názor skupiny složené z hlavního stratéga Seema Shaha, portfolio managera Binaye Chandgothia a hlavního investičního manažera Todda Jablonskiho, dle kterých se trhům historicky daří více méně stejně bez ohledu na to, která politická strana je zrovna u moci.

Index S&P 500 od roku 1928 vykázal během republikány kontrolovaných vlád průměrný růst o 10,4 % a během demokraty kontrolovaných vlád růst o 11,9 %. Rozdělené vlády přinesly růst o 10,4 %.

"Pokud by se investor kvůli svým silným politickým preferencím rozhodl investovat pouze v letech, kde byla u moci jedna specifická strana, přišel by zcela zbytečně o celé roky lukrativních výnosů," napsal výše zmíněný tým exptertů.

Snaha nasměrovat portfolio tak, aby benefitovalo z výhry konkrétního kandidáta před listopadem je dle nich rovněž "nebezpečná strategie". Logicky proto, že pokud dojde k podobnému šokujícímu výsledku jako v roce 2016, investoři vkládající své naděje a kapitál do Bidena opět zapláčou a velmi pravděpodobně inkasují nemalou ztrátu.

Jako nejlepší přístup k trhům se dle týmu jeví "aktivní, dlouhodobý přístup" bez ohledu na to, zda mají obavu z toho, jaký volební program jeden z kandidátů propaguje.

Byť je vývoj preferencí zatím stále velmi těžko předvídatelný, investoři mohou očekávat, že jak se volby budou blížit, projeví se to na trzích zvýšenou volatilitou. Trhy se budou konstantně snažit promítnout do konečných cen různé politické kroky, jež budou jednotliví kandidáti slibovat. Předvolební volatilita je však zpravidla krátkodobá a nakonec se promění na celkový růst.

Experti ostatně poznamenali, že index S&P vyšel ze 17 z posledních 19 prezidentských volebních roků v plusu.

Investoři by tak dle Principal Global Investors ani během listopadu neměli provádět žádné zásadní změny v portfoliu. Pokud se obáváte rizik spojených s ekonomickým zotavením po pandemii a aktuálně přepálených valuací, dává podle nich smysl postupně během roku mírně snižovat riziková aktiva - pokud taková v portfoliou máte.

Ale současná extrémně uvolněná měnová politika Fedu bude dle jejich názoru chtě nechtě v nejbližší budoucnosti nadále aktivně podporovat, a to bez ohledu na to, kdo nakonec ve volbách zvítězí.

"Byť se někteří mohou humbuku okolo voleb obávat, nedomníváme se, že žádný z možných výsledků volby by měl být důvodem jít proti současným hlavním fundamentálním důvodům růstu trhů a jakkoliv výrazně měnit současné portfolio," dodal tým expertů.

#investovani #politika #usa #volby #prezident #portfolio #trump #biden

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.