03.09.2020 5 minut čtení

A takhle investování vypadat nemá 03: "Nejsem sice investor profík, ale taťka říkal... tak jsem to koupil"

Tohle je nepochybně jeden případ z milionů podobných a další reálná ukázka toho, jakým způsobem a kdo dneska nakupuje akcie. Za takových podmínek se dalšímu a dalšímu růstu prostě divit nelze...

Foto: Reuters

Četl jsem si včera článek o CEO společnosti #Zoom Ericu Yuanovi a o tom, jak se mu letos podařilo díky raketovému růstu jeho firmy zbohatnout ze 3 na 25 miliard dolarů.

Když tu jsem si všiml, že jsou v textu kurzívou vložené dva odstavce jakéhosi hranatými závorkami odděleného textu, který začínal slovy "Full disclosure". Říkám si jasně, pan redaktor asi nějaké #akcie Zoomu od jara vlastní a nechce, aby ho pak zpětně někdo popotahoval za to, že ve svém textu nabádal k jeho koupi. Když jsem si ale ty dva odstavce přečetl, přestal mě zbytek článku zajímat.

V textu se objevilo následné přiznání:

"Zcela náhodou/se štěstím jsem dnes (1.9.) v 9:57 am PST nakoupil 30 akcií Zoom ze svého osobního obchodního účtu. Moje pozice byla vyplněna při ceně 307.925 $ za akcii. Popravdě jsem vůbec netušil, že Zoom v ten samý den zveřejňoval své kvartální výsledky. Zjistil jsem to až tehdy, když jsem zahlédnul někoho tweetovat o tom, že se příjmy zčtyřnásobily. Rychle jsem koukl na akcie a zaraženě koukal na Zoom za 355 $. O zhruba 30 minut později mi spadla čelist, když jsem ho viděl blížit se ke 400 $. Pokud ta cena vydrží, podařilo se mi tak trochu omylem vydělat během pár hodin asi 2500 $. Nejsem profesionální investor a toto není investiční doporučení.

Důvodem, proč jsem se rozhodl nakoupit akcie Zoomu, byl můj otec - právník - který mi během včerejšího pravidelného týdenního Facetime řekl, že Zoom způsobil v právní branži kompletní revoluci. Vysvětloval mi, že už nikdy víc nebude muset pro svědeckou výpověď někam létat. Jeho celodenní práci nyní zvládá přes Zoom. Tato informace mi vnukla myšlenku, že Zoom možná nebude jenom karanténou nafouknutá společnost, která po konci pandemie zase spadne."

Jsem si téměř jist několika věcmi. Zaprvé že pan redaktor nepochybně své akcie stále drží a těch "omylem" vydělaných pár tisíc dolarů doposud nevybral. Dokonce bych si i tipl, že možná zvažuje, že by ještě pár akcií přikoupil - kdyby to náhodou ještě rostlo.

Aktuální cena jedné akcie Zoomu v době psaní tohohle textu je 423.56 dolaru díky včerejšímu více než 7% výprodeji, takže je nyní v plusu asi 3470 $. Vlastně tak trochu omylem. Protože se s tátou bavil o jeho práci, kterou teď dělá hlavně přes Zoom. Na základě čehož se rozhodl udělat investici v hodnotě přes 9000 $.

Nejde mi až tolik o to klepat si na čelo a takovému investičnímu rozhodnutí se tady veřejně posmívat. Je to ale, myslím si, velmi přesná a současnou realitu výstižně popisující sonda do toho velkého davu investičních amatérů, kteří dnes velkou měrou pomáhají táhnout akciové trhy vzhůru.

Když pominu fakt, že v roce 1929 práce online redaktora/copywritera neexistovala, připadá mi to, jako že čtu příběh z té doby o člověku, který někde zaslechl o nějaké zajímavé společnosti a okamžitě upaloval sehnat její akcie. 

A s tímto vědomím byste dnes k trhům měli přistupovat. S vědomím, že tam poletují stovky, tisíce a miliony podobných lidí, kteří se včera bavili se svým příbuzným, kolegou z práce, barmanem či kamarádem a dnes na základě toho rozhovoru vrhají na burzu stovky tisíc korun ze svých úspor. Děje se to na denní bázi, a dokud současný trend vydrží, bude se to dít zas a znovu.

Nudné poučení na konec

Na závěr tady chci dát jednu nepopulární skutečnost, kterou možná budete považovat za nesmyslnou, příliš úzkoprsou a opatrnou - zvlášť pokud jste se už letos na nějaké té akcii svezli a aktuálně taky tak trochu náhodou držíte masivní zhodnocení. 

Pokud vstupujete do #spekulace na růst akcie (pozor - řeč není o nákupu na 10 či více let) a v té chvíli vůbec netušíte, s jak velkou ztrátou byste chtěli prodat ani s jak velkým ziskem byste chtěli prodat, stručně řečeno v tom obchodě nemáte co dělat.

Aspoň pokud byste rádi na podobných spekulacích rádi profitovali dlouhodobě rok co rok i do budoucna. Dnes se vám možná podařil šťastný nákup Tesly (jako úplně každému, kdo Amazon, Apple nebo hromadu jiných firem letos nakoupil) podobně, jako se šťastné nákupy podařily tuně lidí při dot-com bublině či před rokem 09. Tehdy člověk opravdu mohl vědět úplné nic a nakoupit cokoliv - rostlo totiž všechno.

Dlouhodobě úspěšné #investovani ale není o šťastných nákupech ani rapidních růstech o stovky procent za pár měsíců. Taková trefa se podaří jednou za rok nebo X let a je to příjemný bonus ke standardu. Ten ale vypadá úplně jinak a musí stát na logických, předem připravených pravidlech #moneymanagement.

Jak už jsem někde psal - nebojím se aktuálně o jednotlivé veřejně obchodované společnosti a jsem jenom rád za každého Čecha či Slováka, který sem dokáže z Wall Street přes oceán přitáhnout americké peníze a utratit je tady. Ale bojím se toho, co udělají naivní spekulanti, až tenhle natlakovaný hrnec bouchne a jejich účty s ním.

#atakhleinvestovanivypadatnema

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
9 minut
8 minut
4 minuty
6 minut
9 minut
5 minut
6 minut
8 minut
5 minut
3 minuty
9 minut
7 minut
Doporučené příspěvky
9 minut
8 minut
4 minuty
6 minut
9 minut
5 minut
6 minut
8 minut
5 minut
3 minuty
9 minut
7 minut