02.09.2020 6 minut čtení

Vyplatí se dnes investovat na Pražské burze? Zeptal jsem se na index PX a jeho akcie povolanějšího

Pražská burza si v posledních dnech a týdnech díky IPO eMan vydobyla velkou pozornost veřejnosti. A tak mě napadlo zjistit, jak je na tom dnes vůbec jako celek? Jak si stojí index PX a jeho jednotlivé komponenty?

Ne všichni tuzemští analytici se - ač by to jeden nečekal - orientují na tuzemské akcie, ale nakonec se mi podařilo domluvit s Martinem Pavlíkem z Conseq Investment Management. Martin je Equity Portfolio Manager a zaměřuje se především na středoevropské trhy.

Minulý týden jsem se shodou okolností díval na YTD indexu PX a přišlo mi, že i když je letos cca -20 %, vlastně ten trh vypadá zdravěji a blíž realitě než Wall Street.

A tak jsem neváhal a zeptal se Martina na jeho názor:

"Celkově máme na pražský index PX pozitivní výhled. V současné době je tvořen zhruba ze 45 % finančními tituly. Všechny banky (Moneta, Komerční banka, Erste Bank) máme ohodnoceny Nákupním doporučením. Mezi hlavní důvody patří silná kapitálová vybavenost českých bank, výrazné propady cen akcií pod fundamentální vnitřní hodnoty, relativně silné předběžné odpisy očekávaných nesplacených úvěrů zaúčtovaných již v 1. a 2. čtvrtletí, což by mělo znamenat nižší odpisy v následujících čtvrtletích, dále by s inflačními tlaky ve střednědobém horizontu mělo dojít k normalizaci základních úrokových sazeb ČNB, a pokud dojde k normalizaci hospodářské aktivity a zotavení spotřebitele v příštím roce, banky by se opět mohly vrátit k výplatám dividend."

Když už jsme byli u toho indexu PX a byly zmíněny banky, jež obsahuje, zeptal jsem se i na další akcie, které do něj spadají a které by české investory mohly potenciálně zajímat nejvíce:

Vienna Insurance Group

"Pozitivní jsme také na jedinou pojišťovnu obchodovanou na pražské burze, a to Vienna Insurance Group, u které oceňujeme regionální a produktovou diverzifikaci, oproti vyspělým trhům nižší saturaci pojištění v CEE regionu, relativně dobře zainvestované rezervy, vyšší stabilitu neživotního pojištění, kvalitní management a v neposlední řadě progresivní dividendovou politiku."

Philip Morris

"Atraktivně oceněny jsou také defenzivní akcie výrobce cigaret Philip Morris. Jeho kapitálová struktura je excelentní, nulová zadluženost s vysokým tokem volných peněžních prostředků umožňuje vyplácet štědrou dividendu, přičemž s přesunem výroby z okolních zemí do Kutné Hory můžeme v následujících letech očekávat růst tržeb, respektive čistých zisků. Rizikem mohou být tabákové náplně HEET, v případě kterých je Philip Morris pouze distributorem, což se oproti standardním cigaretám odráží v nižších ziskových maržích. Navíc téměř každý rok dochází k zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků. Kuřáci jsou však velice málo citliví na finální cenu cigaret, a tak je i dopad na ziskovost společnosti jen velice malý."

Kofola 

"Na Kofolu máme mírně pozitivní názor. Její zadlužení není zrovna nízké, avšak byznys, v standardní nekoronavirové době, je vysoce resistentní. Mezi pozitiva patří: rozjezd čepovaných vod do restaurací, nedávné akvizice Karlovarské Korunní a Ondrášovky, šikovné oživení značky Kláštorna, silná pozice na místních trzích. Obecně by v letošním roce mělo jít proti zajištění cen cukru na vyšších úrovních a vyšší ceny transportních služeb, zároveň výrazný podíl v HoReCa a nedávném zavření těchto zařízení a obtížný odhad pro následující měsíce vede k opatrnosti. Akcie se nyní obchodují s výrazný discountem vůči globální peer group, likvidita je však nízká a akcie si tak zaslouží určitý discount. Za mě nečekám další propad cen akcií, to by doopravdy muselo dojít k další eskalaci situace ohledně COVID19, potenciální růst vidím v blízkosti 15-20 %, pokud bude na globálních trzích panovat alespoň neutrální nálada."

Avast

"Na Avast máme aktuálně neutrální názor. U společnosti oceňujeme celosvětovou diverzifikaci tržeb, šíři nabízených produktů proti kyber útokům na silně rostoucím trhu, silné free cash flow, snižující se zadlužení a to vše ve spojení s globálně známou značkou Avast. Akcie se po vypuknutí koronakrize rychle zotavily, kdy příklon k digitálním technologiím a online zvýšil zájem o digitální zabezpečení. Společnost vyvíjí zabezpečení IoT (internet věcí), jež by měly být v budoucnu výrazným přispěvatelem k celkové ziskovosti. Valuačně se však cena akcií pohybuje blízko vnitřní hodnoty firmy."

ČEZ

"ČEZ má v tuto chvíli u nás neutrální hodnocení. Jedná se o polostátní firmu, u které mohou někdy převládnout státní zájmy nad efektivním řízením. Společnost jako jedna z mála utilit v Evropě konzistentně vyplácí vysoký podíl čistého zisku ve formě dividend. Kladně by v budoucnu mohl přispět růst cen emisních povolenek (CO2) nebo přímo cen silové elektřiny. Nedávno byla představena konkrétnější podoba financování dostavby dalších bloků jaderné elektrárny Dukovany, přičemž po přípravě se s finální výstavbou začne nejdříve za 8 let. Společnost se však obchoduje v rámci CEE regionu s prémií vůči svým konkurentům, a tak bych volil jiné zajímavější tituly obchodované na pražské burze.

Jako investor bych neopomíjel ani segment pražské burzy START, určený pro malé podniky. Na Startu se již obchodují společnosti z několika různých sektorů od výrobce bot Prabos až po výrobce bezpilotních letounů Primoco, dividendové ale i růstové příběhy. Investoři si tak mohou nyní rozšířit své akciové portfolio o další zajímavé společnosti."

---

Díky moc Martinu Pavlíkovi, Equity Portfolio Managerovi společnosti Conseq za jeho vyčerpávající odpovědi!

#investovani #prazskaburza #px #indexpx #analyza #moneta #komercnibanka #erstebank #VEG #philipmorris #kofola #avast #cez #burzaSTART

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • kdyby se tam dalo obchodovat přes IB, nebo většího/jiného vepře, tak by to i šlo a možná by se jim to tam více hýbalo, ale přes ten český brokerský bordel a nízkou volatilitu to je škoda peněz. (hlavně teď)

    +1