15.05.2019 4 minuty čtení

Opravujeme „chytré vily” za miliony eur: Jaké chyby se vyvarovat, aby nevznikl technologický chaos?

V různých částech světa vznikly luxusní rezidence, které připomínají spíše noční můru než krásný sen. Pokud však investoři takových staveb přivolají správné specialisty, dostanou chytré domy, kterými okouzlí každého návštěvníka.

Ve východních Čechách vzniká luxusní rodinné sídlo, jehož cena dosáhne řádově desítek milionů Kč. Bude obsahovat snad všechno, co vás napadne, pokud sníte o dokonalém domově a máte bohatou představivost: dostatek prostoru, relaxačních prostředků i moderních technologií.

Investor například chce, aby byl okamžitě (například prostřednictvím mobilního telefonu) upozorněn, kdyby jeho malé dítě spadlo do bazénu. Vbrzku pochopil, že potřebuje inteligentní elektroinstalaci, na jejíž realizaci však najal nedostatečně kompetentní firmu. Přivolaní řemeslníci bohužel přecenili svoje síly, zakázku přijali, a teprve po několika měsících uznali svoje limity. Odešli od rozdělané práce, a nenechali po sobě chytrou, ani tradiční elektroinstalaci, nýbrž chaos.

Nefunkční přístroje uprostřed přepychu

Něco podobného zažívá jistý byznysmen ve Spojených arabských emirátech. Má přepychový dům o 25 místnostech, kde žije, a navíc příležitostně hostí své obchodní partnery. Pochopitelně chce zanechávat co nejlepší dojem, a proto kromě vzácného nábytku, doplňků a přístrojů koupil taky inteligentní elektroinstalaci, aby všechno fungovalo automatizovaně a přitom harmonicky: Samostatně se má měnit osvětlení a stínění podle denní doby, klimatizace interiérů a závlaha zahrady podle počasí, zabezpečení a větrání podle (ne)přítomnosti majitele...

Tento komplexní systém však nastavila firma, která možná vyniká v jiném oboru (například v oblasti tradiční elektroinstalace), avšak není dostatečně specializovaná na informační technologie. Takže řada přístrojů a ovladačů funguje špatně, nebo vůbec.

Na chytrý dům potřebujete specializovaný tým

Obě zmíněné instalace sice vyžadují důkladnou opravu, ale naštěstí stojí na kvalitním hardwaru od rakouské společnosti Loxone Electronics GmbH. Takže může nastoupit její „Flagship Partner” (oficiální „vlajková loď”), naše česká společnost Smarteon Systems s.r.o.

Jako vždycky, začínáme analýzou klientských potřeb - tedy nasloucháme zákazníkům, abychom znali jejich představu o ideálním domově. Následně analyzujeme, projektujeme, instalujeme a programujeme inteligentní elektroinstalaci, vždycky na míru konkrétnímu člověku a jeho rodině. Další fází bude několikaměsíční zkušební provoz, kdy klienti budou ve svých chytrých domech žít. Pokud ve všednodenním provozu přehodnotí svoje původní požadavky, inteligentní elektroinstalaci doladíme, aby byli naprosto spokojeni.

Svoji práci tedy postupně odvedou:

  1. konzultanti (vyslechnou klienta, položí doplňující otázky, nabídnou další funkce)
  2. analytici (najdou nejlepší prostředky, vymyslí základní architekturu elektroinstalace)
  3. projektanti (detailně navrhnou inteligentní elektroinstalaci)
  4. elektrikáři (instalují kabely, čidla, nástěnná tlačítka a centrální miniserver)
  5. a programátoři (naprogramují celý systém).

Tito sehraní specialisté udělají z tradiční nemovitosti chytrý dům. Jednotlivé přístroje (kouřová a jiná čidla, světla, stínění, zabezpečení, rekuperace, média, sauna, zahradní závlaha…) spolu díky inteligentní elektroinstalaci budou efektivně komunikovat, takže vznikne funkční harmonický celek. Chytrý dům automaticky splní požadavky svých majitelů, kteří už nebudou muset přecházet mezi spotřebiči a měnit jejich nastavení. A zároveň bude jednodušeji ovladatelný - přes mobilní telefon, nástěnné tlačítko nebo hlasem. Kdykoli podle potřeby poslouží svým obyvatelům, místo aby vyžadoval lidskou obsluhu.

Inteligentní elektroinstalace šetří hlavu a čas

Rádi opravíme i další domy. Lepší však bude, když na inteligentní elektroinstalaci vůbec nebudete najímat obyčejné elektrikáře. Raději nás přivolejte rovnou, už když vzniká architektonický projekt stavby. Svoji práci začneme i dokončíme dříve - a vy se vyhnete starostem, které byste jinak museli řešit.

Inteligentní elektroinstalaci ostatně doporučujeme právě proto, že lidem šetří dvě neocenitelné hodnoty: čas a mentální kapacitu. Můžete odpočívat, bavit se nebo kreativně pracovat, místo abyste hodiny a měsíce svého života marnili rutinou.

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.