02.09.2020 3 minuty čtení

U pojištění nemovitosti na pronájem je třeba pojistit i nájemníka

Stále více lidí řeší pojištění nemovitosti na pronájem. Podle odhadů analytika neživotního pojištění skupiny Partners Jiřího Matusíka to může být až jedna třetina majitelů nemovitostí v Česku.

 „To, co je důležité, je podchytit, aby měl nájemník pojištěnou odpovědnost,“ říká Jiří Matusík v rozhovoru pro FinTag.

Jak si ideálně pojistit byt na pronájem? Jaký typ pojištění zvolit?

Jako majitel bytu je důležité pojistit bytovou jednotku jako takovou [stavba]. Součástí pojištění jsou i vestavěné skříně a kuchyňská linka. Vestavěné spotřebiče nemusejí být součásti pojištění nemovitosti. V tom se jednotlivé pojišťovny liší. Dále si majitel nemovitosti může pojistit své vybavení, které dal k užívání nájemníkovi. To, co je ale důležité podchytit je, aby měl nájemník pojištěnou odpovědnost. Jedná se o případy, kdy nájemník například vytopí sousední byt, nebo způsobí požár a okolní byty jsou zakouřené.

Jakou roli v pojištění u pojištění nemovitosti na pronájem sehrává nájemník?

Jak jsem řekl, nájemník si může pojistit své věci díky pojištění domácnosti, odpovědnosti vůči třetím osobám a odpovědnosti z běžného života. Může si také pojistit odpovědnost vůči majiteli, pokud by mu neúmyslně poškodil jeho majetek. To znamená mít uzavřené pojištění odpovědnosti ideálně i na pronajímané věci, ale to umí jen některé pojišťovny.

Kterou pojišťovnu byste doporučil lidem v pronájmu?

K tomu je nejvhodnější pojišťovna ČPP [15 % ze základního limitu se vztahuje na věci převzaté k bydlení], ČSOB a Direct [připojištění škody na věcech pronajatých].

Co dělat, pokud se nájemník pojistit nechce?

Majitel bytu si toto pojištění může dát do smlouvy o pronájmu. Také to může vyřešit tím, že sám sjedná pojištění odpovědnosti pronajímatele a tím sám pojistí nájemníka pro případ, že by něco způsobil třetím osobám. Tato varianta v některých případech přitom kryje také situaci, kdy nájemník při užívání neúmyslně poškodí právě pronajímaný byt.

Jaký je přístup pojišťoven

Liší se nějak nabídka pojišťoven u pojištění nemovitosti na pronájem od pojištění nemovitosti na bydlení?

Pojišťovna neřeší nemovitosti na pronájem jako nějakou speciální kategorii. V obou případech tedy kryjí běžná rizika: živelní rizika, povodeň/záplava, vodovodní škody, odcizení/vandalismus, přepětí/zkrat… Většina pojišťoven to má řešeno „balíčkově“, aby klient na nic nezapomněl. Pokud si klient vybere nejlepší/nejvyšší balíček, tak je obvykle krytý na všechno, co pojistný trh nabízí.

Lze si nemovitost na pronájem pojistit jako běžnou nemovitost k bydlení, aniž by pojišťovna byla seznámena s tím, že nemovitost pronajímám?

Ano, pojišťovna v rámci pojištění řeší pouze to, zda je nemovitost obývána „trvale“, či nikoliv. Parametry trvalého bydlení se u jednotlivých pojišťoven liší. Obecně jde o to, aby byla nemovitost užívána například šest nebo devět měsíců v roce k bydlení. Pokud to daná nemovitost nesplňuje...

Celý článek: https://www.fintag.cz/2020/08/31/u-pojisteni-nemovitosti-na-pronajem-je-treba-pojistit-i-najemnika/

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.