02.09.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 02.09.2020: Uražení Číňané vyhrožují, další rekordní (ostudný) schodek a Škoda Enyaq iV

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za uplynulý den.

Dobré ráno! Sledovat počínání předsedy Parlamentu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu je jako závan svěžího vzduchu. Neohýbá páteř, nebojí se prskajícímu Pekingu na rovinu říct, co si myslí a všímají si toho i zahraniční media, třeba tady Financial Times. Tohle je přesně přístup, pro který si dodnes tolik lidí po celém světě pamatuje Václava Havla. Nebyl to člověk, který se ze všeho hned pos*al. Úspěšný den Vám přeje Tomáš.


💡 Myšlenka pro dnešní den:
Index S&P za posledních 100 let vzrostl 409krát. Anebo 23216krát, když započítáte i dividendy. Nikdy nezapomínejte na dividendy!
 

BURZA SVĚT

Zlato  -0.08 % (1,977.00 USD) 

S&P 500 +0.75 % (3,526.67)

Ropa +0.63 % (42.88 USD) 

Nasdaq +1.39 % (11939.67)

Nechcete-li, aby vám cokoliv důležitého uniklo, určitě si do seznamu sledovaných na Warengo přidejte FinTag.cz, Platon Finance a Jana Sladovníka.

Zoom Video Communications (ZM) +40.78 % (457.69 USD)
Zoom zažil doslova epické Q2. Příjem společnosti meziročně vzrostl o 355 % a zisk o celých 3300 %! Wall Street očekávala 500 mil. $ a akcie vypálily o více než 40 %!

Vir Biotechnology (VIR) -16.28 % (33.89 USD)
Zažíváme první letošní prasklou akciovou bublinu? Biotechnologické akcie zažívají po masivním jarním růstu (podporovaném strachem z COVIDu) rapidní výprodeje.
 

Skupina Pražská burza (25 sledujících) 
Přijďte diskutovat s dalšími uživateli o dění na Pražské burze.
Diskutovat! >>

GRAF DNE

S tržní valuací téměř 2,3 bilionu $ je aktuálně Apple sám o sobě hodnotnější než celý akciový index Russell 2000

SLOVA DNE

„Tchaj-wan je čínským teritoriem. A země, které s Čínou udržují diplomatické vztahy, to musí uznat. Překročil červenou čáru. Čína musí svou suverenitu a teritoriální integritu bránit.“

Kauzu Tchaj-wan si ještě jednou neodpustím, protože čínský ministr zahraničí Wang I včera zaperlil, jak se na komunistu sluší a patří. Jen mě trochu mrzí, že nás musí bránit německý ministr zahraničí či slovenská prezidentka, zatímco u nás ticho po pěšině.

ČÍSLO DNE

230 000 000 000 Kč

Vládní hospodaření nadále striktně dodržuje svůj rekordní charakter. I srpnový schodek rozpočtu ve výši 230,3 mld. Kč je absolutně s přehledem nejhorším srpnem v historii České republiky. Gratulace, věřím, že vláda rekordní šňůru udrží do konce roku.
 
BLESKOVĚ

OSVČ, nezapomeňte že od září už opět musíte platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění! Vláda už vám je nadále neodpustí a prodleva se po zásluze trestá.

Skupina PPF oznámila finalizaci svého nákupu skupiny CME. Dle svého Twitteru včera odeslala Evropské komisi podklady ke konečnému schválení transakce.

Česká ekonomika v letošním 2. kvartále meziročně propadla o 11 %, mezičtvrtletně o 8,7 %. Od vzniku samostatné ČR jsme horší výsledek nezažili. 

Tesla se rozhodla využít aktuálního masivního zájmu o své akcie a nabídne zájemcům nové v hodnotě 5 miliard $. Akcie včera zareagovaly mírným poklesem.

▶ Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) oznámilo, že osobní letecká doprava v červenci meziročně zkolabovala o 80 %. Jde o horší než očekávaný výsledek.
 
FOTO DNE

První čistě elektrické SUV od Škody spatřilo světlo světa. Škoda Enyaq iV by měla mít dojezd až 500 km a cenovka začíná na 1 059 900 Kč. Základní cenou tak jde o aktuálně nejdražší Škodu na trhu. Vyrábět se bude u nás. Co na něj říkáte? Foto: Jiří Čermák

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky