15.05.2019 1 minuta čtení

Svobodný internet si s totalitou nerozumí. Čína definitivně zablokovala Wikipedii ve všech jazycích

Pevninská Čína je nyní definitivně odstřižena od Wikipedie. Stalo se tak bez jakéhokoli předchozího upozornění ze strany čínských představitelů.

Když administrátoři informačního portálu Wikipedia na konci dubna analyzovali provoz na svých stránkách, přišli na to, že v oblasti Číny došlo k rapidnímu poklesu. Při bližším prozkoumání objevili důvod – komunistická Čína stránky definitivně zablokovala, a to ve všech jazycích. Na možné odpojení už předtím upozornila pobočka Wikimedia Foundation.

Doposud byla Wikipedia v Číně zablokovaná pouze v rámci mandarinštiny, ostatní jazyky však byly uživatelům k dispozici. Nyní se tak asijská velmoc připojila k zemím jako Turecko či Venezuela, kde stejné stránky zablokovali již dříve z obav svobodného a státem nekontrolovaného šíření informací.

Problém to nyní může být pro obyvatele západních zemí, kteří v Číně pracují a Wikipedii doposud využívali. Do té doby bylo hlavním cílem vládnoucí strany pouze omezení dostupnosti informací pro běžné obyvatelstvo.

Zástupce Wikipedie pro média také uvedl, že je zarážející naprosto nulové upozornění na krok, který dramaticky zasahuje do fungování projektu.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Dalo by se říct, že to je skoro až absurdní, ale režim těchto zemí mluví za vše.
    +1
  • Čína je totalitní system který nesnaší názory jednotlivců. Čím míň číny u nás tím lépe.
    0