Že nedává? Na první pohled určitě ne. #TikTok je totiž čínská aplikace, kterou v posledních letech začaly používat stovky milionů teenagerů na celém světě, aby tam sdílely svoje tančící, zpívající a jiná "funny" videa. Postavte tohle vedle Walmartu a koukáte na jablka a hrušky. Jenže proč má pak #Walmart zájem společně s Microsoftem americký byznys TikToku koupit?
Abychom tento hlavolam rozluštili, musíme se vydat za analytiky, kteří se dlouhodobě věnují růstu fenoménu jménem "social commerce" v Číně. Jde v podstatě o mix aktivity na sociálních sítích a klasického online nakupování neboli e-komerce. A právě kvůli #socialcommerce má podle nich Walmart o TikTok zčistajasna velký zájem.
Čínská verze TikToku, která se tam nazývá Douyin, je jednou z několika aplikací, které se podařilo oslovit rapidně rostoucí počet zájemců o nakupování přímo na sociálních sítích.
Uživatelé Douyin či konkurenční platformy Kuaishou (patří Tencentu) mohou nakupovat zboží třeba poté, co o něm zhlédnou krátké video. Zároveň na sítích sledují livestreamy influencerů, kteří jim - podobně jako Horst Fuchs v Teleshopingu - nabízejí vše od makeupu po nábytek.
Zásadní rozdíl je však v tom, že zatímco Horsta jste se u televize nemohli na nic zeptat, těchto influencerů se můžete živě na cokoliv zeptat a dostat okamžitou odpověď. Anebo si můžete počkat, než se na obrazovce objeví sleva na zboží, kterou lze ulovit pouze v dané aplikaci.
Je to zkrátka takový moderní #teleshopping, akorát s nesrovnatelně uspokojivějším sociálním faktorem a smrsknutý do dlaně nadšených zákazníků. "Je to zábava spojená s nakupováním," popisuje social commerce Kitty Fok, ředitelka společnosti IDC zabývající se tržními analýzami. "Je to masivní... jde o extrémně velký trh."
Social commerce už dnes tvoří velkou část příjmů aplikací, jako je Douyin, které mimo tradiční a z Facebooku známé reklamy získávají také provize za veškeré zboží prodané skrz jejich aplikace. Takže nadneseně taková velmi efektivní kombinace reklam na Facebooku a App Store. A Číňané to milují.
Rychle rostoucí nákupní trend
V loňském roce se v čínském social commerce protočilo 186 miliard dolarů, což dle analytické společnosti eMarketer dělá desetinásobek prodejů ve Spojených státech. A v letošním roce by čínský trh měl dle odhadů růst o dalších 30 % na 242 miliard dolarů.
Walmart minulý týden prohlásil, že jeho hlavní zájem o aplikaci pramení ze způsobu, jakým "integrovala e-commerce a reklamní byznys na zahraničních trzích," a dodal, že TikTok by díky tomu mohl zjednodušit přístup Walmartu ke konzumentům.
CEO technologicky zaměřené private equity firmy Patriarch Organization Erich Schiffer ze svých znalostí trhu odhaduje, že fenomén social commerce dorazí i do USA. Jen to nebude hned. Úspěch v Číně totiž podle něj byl možný jen díky široce rozšířeným mobilním platebním systémům, v nichž jsou aktuálně Spojené státy asi tři roky pozadu.
"Bojištěm této dekády, kde se bude bojovat o #GeneraceZ, bude místo, kde tráví svůj čas. Takže schopnost integrovat platební systém je kritickou součástí pro maximalizaci návratnosti případné investice do TikToku," vysvětlil Schiffer.
Walmart aktuálně na poli #ecommerce svádí v USA boj s Amazonem a zřejmě si myslí, že by se mu mohlo podařit zreplikovat rapidní čínský růst social commerce i na druhé straně Pacifiku a získat tak miliony nových online prodejců a inzerentů. Zároveň by skrz TikTok mohl Walmart výrazněji oslovit mladou generaci, jelikož jeho současný PR profil pomalu a jistě stárne společně s americkou populací.
TikTok tvrdí, že má v USA 100 milionů uživatelů a celosvětově jej aspoň jednou měsíčně používá 690 milionů uživatelů, přičemž 70 % z nich je ve věku 16-24 let. Účet Walmartu na TikToku má dnes asi 1,8 milionu sledujících, což je výrazně méně než zdejší hlavní teenage influenceři, kteří se mohou chlubit desítkami milionů následovníků. Prostor pro růst je tak více než jasný.
Smysl dává i případné partnerství s #Microsoft, který se aktuálně rovněž účastní nemilosrdné konkurenční bitvy s Amazonem, pro z měnu na poli cloudových služeb. Takže společný "nepřítel".
Politické vidle
Posledním, kdo by do prodeje části TikToku do rukou amerických gigantů mohl hodit nepříjemné vidle, jsou politici.
Zatímco prezident Trump by byl očividně jenom rád, kdyby se podařilo TikTok (resp. jeho část) prodat do amerických rukou, jelikož jinak hrozí jeho úplným zákazem v USA, Peking je jiného názoru.
Zřejmě i proto Čína zčistajasna vydala nová pravidla pro akvizice čínských technologických firem zahraničními subjekty. Mimo jiné je tak nově nutné, aby jakýkoliv takový prodej posvětily i samotné čínské úřady. A těm se odprodej cenné čínské společnosti do rukou hlavního ekonomického rivala dvakrát zamlouvat nemusí.
Pokud se ale vše podaří, mohl by se TikTok pro Walmart stát mnohem cennějším přírůstkem, než by se na první pohled mohlo zdát. A potenciálně velmi silnou zbraní pro expanzi v jeho doposud relativně chudém zastoupení na poli online prodejů.