Vipshop Holdings Limited je online diskontním prodejcem značek v Číně. Segmentem společnosti je prodej, distribuce produktů a nabídka zboží na svých online platformách prostřednictvím svých dceřiných a konsolidovaných přidružených společností. Společnost nabízí produkty od oblečení, kosmetiky až po různé domácí potřeby a služby. Hlavní byznys model společnosti je rychlý prodej omezeného množství značkových výrobků se slevou na omezenou dobu. Největšími držiteli akcií společnosti jsou Blackrock, Vanguard a Goldman Sachs.
Segment internetového prodeje zažívá dlouhodobý raketový vzestup, který byl posílený pandemií koronaviru, na základě čehož byli lidé zavřeni doma a odkázáni na nákupy prostřednictvím internetu. Pandemie naučila lidi soustředit svoje nakupovací zvyky více do online prostředí, kde častěji nachází výrazně nižší cenu než v kamenném obchodě. Zajímavostí je i statistika, která ukazuje, že lidé kteří přešli na online nákupy u nich i zůstali.
Při porovnání s hlavními konkurentem Alibabou ma Vipshop 60krát menší trhovou kapitalizaci. Tržby na Vipshopu za poslední rok rostl jen o 10%, oproti 25% růstu u Alibaby. Na druhé straně však zisky rostli o 11% více na úroveň 133%. Poměrové ukazatele ceny k zisku a ceny k volnému cash flow ukazují výrazně „zdravější“ hodnotu Vipshopu a méně nadhodnocenou cenu oproti jeho konkurentovi. Posledním zajímavým „Buffetovským“ ukazatelem je návratnost na investovaný kapitál, který hodnotí investiční rozhodování managementu. Vipshop překonal Alibabu až 16% návratností, v porovnání s 3% u Alibaby. Je pravdou, že společnost má před sebou ještě dlouhou cestu, ale na základě zveřejněných dat můžeme pozorovat postupnou konvergenci k jejich velkému konkurentovi.
Strategickým krokem byla aliance se společnostmi Tencent a JD, které spolu vlastní 17% Vipshopu. Díky alianci s JD se z původního rivala stala příležitost a moto růstu zákazníků. Spolupráce je oboustranně výhodná, jelikož JD se specializuje na standardizované produkty jako elektronika a Vipshop na produkty s různými velikostmi, zejména oblečení. V roce 2015 tvořilo 20% tržeb JD oblečení zprostředkované společností Vipshop. Tento podíl každým rokem rostl a v roce 2019 tvořil už 36%.
Druhou oboustranně výhodnou je spolupráce s Tencentem. Tencent vlastní nejrozšířenější čínskou platformu WeChat, která Vipshopu přinesla až 22 % ze všech nových zákazníků v posledním kvartále v minulém roce. Společnost vlastní podíly ve více společnostech, od kamenných až po internetové, které Vipshop zařadil na svojí internetovou stránku. Zmíněné skutečnosti budou napomáhat Vipshopu i nadále k růstu tržeb, efektivnímu cílení propagace a marketingových výdajů v budoucnosti.
Čím se tedy společnost Vipshop odlišuje od ostatních e-shopů? Hlavní předností je akce „flash“ sale, kterou dokáže během jednodenního výprodeje vyprázdnit inventář dražším značkám a uspokojit tak poptávku nižší příjmové skupiny lidí. Druhou je politika směřovaná k udržení zákazníků. Zákazníci s opakovanými nákupy mají speciální slevy. Data ukazují, že tato dobře nastavená politika je úspěšná, jelikož v druhém kvartále jejich podíl narostl o 12% na 90% aktivních zákazníků s porovnáním s rokem 2017.
Vipshop v poslední době aktivovala donáškovou službu SF Holding a staví logistická centra v Číně i zámoří. Donášková služba sníží náklad společnosti, poplatek za dopravu zákazníkům a udrží kvalitu produktů při dodání. Výstavba logistických center zabezpečí možnost odbavení většího počtu objednávek v kratším čase, čímž se urychlí dodání.
Za poslední tři dny společnost ztratila přibližně 27% svojí hodnoty po zveřejnění kvartálních výsledků. Důvodem propadu bylo nenaplněné očekávání analytiků i přes překonání očekávání růstu tržeb a zisků. Další vlnu nedůvěry v tuto společnost mohlo vyvolat odstoupení CFO Donghao Yanga. I když z exekutivní pozice odstupuje z osobních důvodů, pan Yang bude zastávat pozici nevýkonného ředitele. Report také ukázal, že aktivní zákazníci meziročně vzrostli o 17% na 31,1 milionů a míra konverze zákazníků vzrostla o 10% na 90%. Při p ohledu na účetní výkaz společnost generuje kladný cash flow a udržuje dluh na nízké úrovni. V bilanci disponuje financemi, které mohou v blízké budoucnosti investovat do získávání společností nebo dalšího rozvoje byznysu. Při pohledu na poměrový ukazatel ceny k zisku je společnost na hodnotě přibližně 19násobku, což je z historického hlediska pod průměrem přibližně 22násobku a předznamenává mírné podhodnocení.
@Lukas_Baloga_ProfitLevel, hlavní analytik Profit Level