31.08.2020 5 minut čtení

Čínská společnost s potenciálem Alibaby

Vipshop bychom z globálního hlediska přirovnali k americkému Ebayi nebo Amazonu. V Číně je jeho konkurentem celosvětově známá Alibaba. Ziskem a účinnou expanzí jim může v budoucnosti ukrajovat z trhového podílu.

Vipshop Holdings Limited je online diskontním prodejcem značek v Číně. Segmentem společnosti je prodej, distribuce produktů a nabídka zboží na svých online platformách prostřednictvím svých dceřiných a konsolidovaných přidružených společností. Společnost nabízí produkty  od oblečení, kosmetiky až po různé domácí potřeby a služby. Hlavní byznys model  společnosti  je  rychlý prodej omezeného množství  značkových výrobků  se slevou na omezenou dobu. Největšími  držiteli akcií společnosti jsou Blackrock, Vanguard a Goldman Sachs

Segment internetového prodeje zažívá dlouhodobý raketový vzestup, který byl posílený pandemií koronaviru, na základě čehož byli lidé zavřeni doma a odkázáni  na nákupy prostřednictvím internetu. Pandemie naučila lidi soustředit svoje nakupovací zvyky více do online prostředí, kde častěji nachází  výrazně nižší cenu než v kamenném obchodě. Zajímavostí je i statistika, která ukazuje, že lidé kteří přešli na online nákupy u nich i zůstali.

Při porovnání s hlavními konkurentem Alibabou ma Vipshop 60krát menší trhovou kapitalizaci. Tržby na Vipshopu za poslední rok rostl jen o 10%,  oproti 25% růstu u Alibaby. Na druhé straně však zisky rostli o 11% více na úroveň 133%. Poměrové ukazatele ceny k zisku a ceny k volnému cash flow ukazují výrazně „zdravější“ hodnotu Vipshopu a méně  nadhodnocenou cenu oproti jeho konkurentovi. Posledním zajímavým „Buffetovským“ ukazatelem je návratnost na investovaný kapitál, který hodnotí investiční rozhodování managementu. Vipshop překonal Alibabu až 16% návratností, v porovnání s 3%  u Alibaby. Je pravdou, že společnost má před sebou ještě dlouhou cestu, ale na základě zveřejněných dat můžeme pozorovat postupnou konvergenci k jejich velkému konkurentovi.

Strategickým krokem byla aliance se společnostmi Tencent a JD, které spolu  vlastní 17% Vipshopu. Díky alianci s JD se z původního rivala stala příležitost a moto růstu zákazníků. Spolupráce je oboustranně výhodná, jelikož JD se specializuje na standardizované  produkty jako elektronika a Vipshop na produkty s různými velikostmi, zejména oblečení. V roce 2015 tvořilo 20%  tržeb JD oblečení zprostředkované společností Vipshop. Tento podíl každým rokem rostl a v roce 2019 tvořil už 36%.

Druhou oboustranně výhodnou je spolupráce s Tencentem. Tencent vlastní nejrozšířenější  čínskou platformu  WeChat, která Vipshopu  přinesla až 22 % ze všech nových zákazníků v posledním kvartále v minulém roce. Společnost vlastní podíly ve více společnostech, od kamenných až po internetové, které Vipshop zařadil na svojí internetovou stránku. Zmíněné skutečnosti budou napomáhat Vipshopu i nadále k růstu tržeb, efektivnímu cílení propagace a marketingových výdajů v budoucnosti.

Čím se tedy společnost Vipshop odlišuje od ostatních e-shopů? Hlavní předností je akce „flash“ sale, kterou dokáže  během jednodenního výprodeje vyprázdnit inventář dražším značkám a uspokojit tak poptávku nižší  příjmové skupiny lidí. Druhou je politika směřovaná k udržení zákazníků. Zákazníci s opakovanými nákupy mají speciální  slevy. Data ukazují, že tato dobře nastavená politika  je úspěšná, jelikož  v druhém kvartále jejich podíl narostl o 12% na 90% aktivních zákazníků s porovnáním s rokem 2017.

Vipshop v poslední době aktivovala donáškovou službu SF Holding a staví logistická centra v Číně i zámoří. Donášková služba sníží náklad společnosti, poplatek za dopravu zákazníkům a udrží kvalitu produktů při dodání. Výstavba logistických center zabezpečí možnost odbavení většího počtu objednávek v kratším čase, čímž se urychlí dodání.

Za poslední tři dny společnost ztratila přibližně 27% svojí hodnoty po zveřejnění kvartálních výsledků. Důvodem propadu bylo nenaplněné očekávání analytiků i přes překonání očekávání růstu tržeb a zisků. Další vlnu nedůvěry v tuto společnost mohlo vyvolat odstoupení CFO Donghao Yanga. I když z exekutivní  pozice odstupuje  z osobních důvodů, pan Yang bude zastávat pozici nevýkonného ředitele. Report také ukázal, že aktivní zákazníci meziročně vzrostli o 17% na 31,1 milionů a míra konverze zákazníků vzrostla  o 10% na 90%. Při p ohledu na účetní výkaz  společnost generuje kladný cash flow a udržuje  dluh na nízké úrovni. V bilanci  disponuje financemi, které mohou v blízké budoucnosti investovat do získávání společností nebo dalšího rozvoje byznysu. Při pohledu na poměrový ukazatel ceny k zisku je společnost na hodnotě přibližně 19násobku, což je z historického hlediska pod průměrem přibližně 22násobku a předznamenává mírné podhodnocení. 

@Lukas_Baloga_ProfitLevel, hlavní analytik Profit Level

#investovani #vipshop #ecommerce #ekomerce #cina #alibaba

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.