18.07.2018 3 minuty čtení

Rekordní pokuta pro Google - musí zaplatit 112 miliard korun

Google obdržel od Evropské komise pokutu ve výši 4,3 miliard euro (112 miliard Kč), protože se údajně snažil prostřednictvím smluv s výrobci telefonů nelegálně prosazovat vlastní služby na úkor konkurence.

Americký technologický obr, díky své dominantní roli v zařízeních Android, vybudoval obrovský byznys s reklamními bannery a videi. Google inkasuje celou třetinu z celosvětově vybraných peněz za mobilní reklamu, což jenom na trzích mimo USA představuje 40 miliard dolarů. Společnost okamžitě sdělila, že se proti pokutě odvolává. Její CEO, Sundar Pichai, uvedl, že rozhodnutí EU popírá obchodní model, který podporuje Android, díky němuž si mohou spotřebitelé vybírat z tisíců modelů mobilních telefonů ve všech cenových relacích.

„Společnost Google využila svůj operační systém Android jako prostředek k upevnění dominantního postavení vyhledávače Chrome na trhu,“ uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager novinářům.

Eurokomisařka vysvětluje výši pokuty tím, že je založena na délce nelegálního chování, které se zpětně datuje až do roku 2011. „Obrat společnosti od roku 2011 významně vzrostl. Výše pokuty je vzhledem k velmi závažnému protisoutěžnímu chování vyměřena adekvátně.“ Pro srovnání – Alphabet – mateřská společnost Google, generovala v loňském roce zisk ekvivalentní výši pokuty každých 16 dní.

Zneužití monopolního postavení Androidu

Hlavní problém vidí EU v tom, že společnost Google zajistila, aby byl vyhledávač Chrome předinstalovaný prakticky ve všech zařízeních Android prodávaných v Evropě. Uživatelé, kteří najdou tuto aplikaci ve svých telefonech, tak stahují konkurenční vyhledávače ve velmi nízkých počtech, Google tak získává předinstalováním Chromu významnou komerční výhodu.

Zároveň EU shledala jako nelegální významné finanční pobídky pro provozovatele telekomunikačních služeb a výrobce, kteří výhradně instalují vyhledávač Chrome do zařízení. Vzhledem k finanční síle Alphabetu nemohli s těmito platbami konkurenti soutěžit, a tak bylo velice složité pro kohokoliv jiného dostat do zařízení vlastní předinstalovanou aplikaci. Od této praktiky však Google ustoupil už v roce 2014.

Společnost tvrdí, že neblokuje instalaci dalších aplikací. Podle jejího názoru rozhodnutí EU poškodí vývojáře a především spotřebitele. Současný byznys model se softwarem Android generoval zisky z reklamy a držel tak ceny smartphonů nízko.

Evropská komise – největší pokuty v historii:

  • Google – Chrome – 4,3 mld. euro
  • Google – Nákupy – 2,4 mld. euro
  • Intel – 1,1 mld. euro
  • Qualcomm – 1.0 mld. euro
  • Microsoft – 0,56 mld. euro
Google – Nákupy

Jak vidíme, tak i druhé místo v žebříčku nejvyšších pokut udělených Evropskou komisí patří Googlu. V loňském červnu ji obdržel za to, že upřednostňoval ve výsledcích vyhledávání vlastní službu Nákupy na úkor konkurence, čímž se údajně choval monopolně.

Intel

Výrobce procesorů byl v roce 2009 potrestán, neboť se pravděpodobně snažil vytlačit z trhu svého konkurenta AMD. Společnost se však nechtěla s rozhodnutím smířit a celý spor se táhl po dobu 5ti let, kdy nakonec padlo finální rozhodnutí.

Qulcomm

Americký výrobce počítačových čipů dostal od Evropské komise v lednu letošního roku pokutu 997 milionů euro, za to že firma platila svému klíčovému zákazníkovy Applu miliardy dolarů, aby nenakupoval čipy u konkurence.

Microsoft

V březnu 2013 obdržela společnost založená Billem Gatesem pokutu ve výši 561 milionů euro. Microsoft si ji vysloužil za to, že během května – července 2012 nezobrazoval ve svém operačním systému Windows 7 dialogové okno pro výběr výchozího webového prohlížeče.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.