Kalifornské město testuje základní nepodmíněný příjem, svým obyvatelům dává 500 dolarů měsíčně

Je tohle cesta budoucnosti?

Základní nepodmíněný příjem je v posledních letech velmi diskutovaným tématem, které, jak už to tak bývá, rozděluje společnost na dva tábory. Bude mít automatický příjem motivační efekt, nebo naopak celá společnost zleniví? Aktuální pokusy by nám měly napovědět.
Michael Tubbs se svým vzorem, Barackem Obamou
Michael Tubbs se svým vzorem, Barackem Obamou

Michael Tubbs je mladý progresivní politik, který se už jako teenager rozhodl, že chce promlouvat do směřování své komunity i regionu. Ve 22 letech proto kandidoval do rady kalifornského města Stockton, aby se i díky podpoře slavné Oprah Winfrey stal jedním z nejmladších zastupitelů v historii Spojených států.

Tím však jeho snaha neskončila a v roce 2016 se po suverénním vítězstvím (a tentokrát díky podpoře od Baracka Obamy) postavil jako starosta do čela města, které má stejně obyvatel, jako třeba naše Brno.

Dnes osmadvacetiletý Tubbs v sobě nezapře svou demokratickou příslušnost a podle toho také směřují jeho kroky ve vedení města. Tím nejodvážnějším je zatím testování základního nepodmíněného příjmu pro chudé obyvatele Stocktonu.

500 dolarů za nic, bude to fungovat?

Mladý starosta už v roce 2018 začal mluvit o tom, že by chtěl v rámci „svého“ města zavést základní nepodmíněný příjem, aby tím pomohl těm nejchudším obyvatelům, kteří si často nemohou dovolit ani základní lékařskou péči. Ve Stocktonu žije 22 % obyvatel pod hranicí chudoby.

Tubbs proto ve spolupráci s celostátní organizací Economic Security Project připravil program, který bude 125 náhodně vybraných chudým rodinám garantovat nepodmíněný měsíční příjem ve výši 500 dolarů po dobu 18 měsíců. Celá akce tak vyjde na částku lehce přes jeden milion dolarů, která by měla být hrazena financemi z fondu Economic Security Program a také od soukromých dárců.

„Lidé nejsou líní a částka 500 dolarů není tak vysoká, aby dokázala nahradit práci. Je však dostatečně vysoká, aby lidem pomohla pokrýt důležité výdaje a dodala jim sílu k práci,“ říká mladý starosta Stocktonu k odvážnému projektu a dodává, že díky této částce si mohou nejchudší obyvatelé dovolit nejen lékařskou péči, ale také školní pomůcky pro své děti či dostatek kvalitního jídla.

Jak ovšem Michael Tubbs přiznává, opravdu relevantní výsledky můžeme očekávat až po skončení celého experimentu, v té době už by měl být k dispozici dostatečný objem dat. Jelikož projekt se spustil teprve letos v únoru, počkáme si na odpovídající závěry do příštího roku. Tedy, pokud studie nedopadne jako ve Finsku, kde program předčasně ukončili, protože nenaplňoval představy o předpokládaném efektu. Motivace lidí k práci tam jednoduše poklesla.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
Nejnovější články