Výrobce čipů Qualcomm se domluvil s Applem a jeho akcie letí prudce vzhůru

Když se daří, tak se daří

Americký výrobce čipů Qualcomm má za sebou opravdu divoké dny. Poté, co se na jeho místo chystal nastoupit Huawei, se rychle dohodl s Applem na urovnání soudních sporů, což vyhnalo akcie nahoru. A aby toho nebylo málo, k večeru Intel oznámil, že opouští trh s 5G technologií.
Centrála Qualcomm
Centrála Qualcomm

Jakmile včera obletěla svět zpráva, že se Qualcomm dohodl s Applem na mimosoudním vyrovnání, akcie společnosti ze San Diega okamžitě vyletěly o 23 % vzhůru, čímž přidaly ohromných 16 miliard dolarů k valuaci celé firmy. Jenže tím to neskončilo, dnes už opět cena akcií Qualcomm roste a celková valuace se vyšplhala na 99 miliard dolarů.

Jak k tomu všemu došlo?

Ještě před třemi dny jsme na Warengo psali o tom, že Apple měl historicky dva dodavatele čipů – Qualcomm a Intel – přičemž s prvním zmíněným se soudí a ten druhý ještě nemá k dispozici tolik potřebnou 5G technologii. To byla pro Apple poměrně velká komplikace, jelikož 5G čipy budou hrát v blízké době významnou roli.

Samotné spory Qualcommu a Applu probíhaly mnoho měsíců a obě strany se neustále vzájemně osočovaly z neplnění smluvních podmínek, krádeží know how a několika dalších prohřešků. Tato bitva byla logicky pro obě strany finančně i časově náročná, přesto se dlouho nenašlo řešení, ve hře byly navíc miliardy dolarů.

A bylo to právě před pár dny, kdy CEO čínského Huawei řekl, že jeho firma je připravená s Applem, svým velkým konkurentem, spolupracovat a případně mu dodávat čipy s 5G technologií. To by bylo ukončení všech nadějí na mimosoudní urovnání sporů Qualcommu s Applem a také konec všech nadějí pro Intel na dodávání čipů s 5G technologií, které by měl mít k dispozici v roce 2020.

Přečtěte si také
Huawei mění strategii, jeho CEO vychvaluje Trumpa i Jobse a chce obchodovat s Applem
Dočkáme se zlepšení vztahů mezi USA a Čínou

Jenže nic z toho se nestane.

Jako blesk z čistého nebe včera přišla zpráva, že Qualcomm a Apple se domluvili na mimosoudním vyrovnání, které zahrnuje finanční plnění ze strany Applu a také smlouvu na dodávání dalších čipů. To vše znamená přísun nemalých finančních prostředků na účty Qualcommu po několik dalších let a investoři si tuto příležitost nenechali ujít. Růst akcií kalifornské firmy o 23 % byl největší od května 2002.

Tím to však neskončilo.

Aby těch dobrých zpráv pro Qualcomm a jeho investory nebylo málo, přispěchal CEO Intelu Robert Swan k večeru se svým oznámením, že vzdávají snahy o vývoj 5G technologie. Jako odůvodnění uvedl, že by 5G čipy pro mobilní telefony rádi i nadále vyvíjeli a následně prodávali, ale po průzkumu přišli na to, že by to pro něj nebyl příliš ziskový trh.

Qualcommu tak rázem ubyl jeden silný soupeř nejen v rámci boje o spolupráci s Applem, ale celkově v rámci trhu s 5G mobilními čipy. To jsou pro firmu založenou studenty v roce 1985 dvě skvělé zprávy, které burza umí ocenit. A to se také děje, do konce týdne se dá očekávat další růst hodnoty akcií a překonání valuace ve výši 100 miliard dolarů.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články