Huawei mění strategii, jeho CEO vychvaluje Trumpa i Jobse a chce obchodovat s Applem

Dočkáme se zlepšení vztahů mezi USA a Čínou

Napjaté vztahy mezi Spojenými státy a Čínou trvají už od začátku loňského roku, kdy na sebe oba státy začaly vzájemně uvalovat další a další cla, aby tak omezili export toho druhého a zároveň tím pomohli "svým" firmám na domácím poli. Jak se ovšem ukazuje, ani jedna ze stran na těchto krocích výrazněji nevydělává a tak je jen otázkou času, kdy se vše vrátí do normálu. Čínský Huawei by rád udělal první krok.
Ren Zhengfei, zakladatel Huawei
Ren Zhengfei, zakladatel Huawei

Není to tak dávno, co jsme tu psali o jednom z ředitelů Huawei, jak se naváží do Spojených států a říká, že bojují proti jeho firmě, protože se jí bojí a nedokáží jí konkurovat. Ať už to tak je či nikoli, nebyl to proslov, který by pomohl napravit pošramocené vztahy mezi Západem a Východem.

Svěží vítr do vzájemné spolupráce se nyní naopak snaží přinést samotný CEO čínského technologického obra Ren Zhengfei, který věří v budoucí oboustrannou prosperitu a kooperaci. A to nejen mezi Spojenými státy a jeho firmou, ale i mezi konkurenčními firmami, jako je například Apple.

Přečtěte si také
Američané jsou uplakánci, chtějí nás zničit, protože s námi nemohou soupeřit, říká ředitel Huawei
Obchodní válka nekončí
Trump je dobrý prezident, jen by mohl být přátelštější

Ren Zhengfei v rozhovoru se CNBC mluvil zejména o vztahu mezi Huawei a USA, na rozdíl od svého kolegy z vedení se však snaží na situaci nahlížet pragmaticky a s pozitivním výhledem do budoucna.

Zakladatel Huawei řekl, že Donald Trump je podle něj skvělý prezident a že jeho krok se snížením korporátní daně byl velmi moudrý, protože pomohl místním firmám k lepším finančním výsledkům a tím nastartoval růst trhů. Zároveň však dodal, že po tomto kroku měla následovat vstřícnější politika k zahraničním státům a firmám.

„Jakmile snížil daně, měl se zachovat přátelsky k ostatním zemím a přesvědčit je, že Spojené státy jsou skvělým místem k investicím. Jakmile by všichni přišli do Spojených států investovat, místní ekonomika by dramaticky vzrostla,“ řekl Zhengfei.

Čtyřiasedmdesá­tiletý podnikatel také řekl, že by velmi rád uvítal amerického prezidenta s jeho administrativou v sídle Huawei v čínském Šen-čenu.

„Jakmile se dva národy nebo společnosti setkají, měly by spolupracovat, aby dosáhly společného úspěchu. Americká ekonomika je velmi silná a nabízí kvalitní produkty, v Číně zase žije 1,3 miliardy obyvatel. Američané potřebují čínský trh a Číňané potřebují americké technologie. Spolupráce těchto dvou zemí by dala dohromady dva silné vlaky, které by vytáhly světovou ekonomiku ven z problémů,“ nastínil svou vizi Zhengfei.

K otázce, zda by Huawei mohl nějak výrazněji pomoci v současné obchodní válce obou zemí, Zhengfei řekl, že jeho firma nemá takové možnosti, jak se Spojené státy a další země domnívají. Čínský podnikatel tvrdí, že na čínskou vládu nemá žádné významné vazby a i proto ho mrzí, že je jeho firma obviňována ze špionáže. Zároveň však ironicky dodává, že tím jeho firmě USA dělají skvělou reklamu, protože objednávky z jiných států rostou.

Přečtěte si také
Huawei vystřídalo Apple na místě druhého největšího prodejce smartphonů
Objem prodejů však meziročně poklesl o 1,8 procenta
Jobs byl superskvělý, stvořil novou éru

Čím však čínský miliardář odborníky překvapil, to je jeho otevřenost ke spolupráci s konkurencí, zejména pak s Applem. Huawei své čipy nikdy konkurenci neposkytoval, podle Zhengfeie by se to však mohlo brzy změnit.

Huawei je totiž jak známo průkopníkem 5G technologie a jeho čipy jsou v tomto směru technologickým lídrem. Apple naopak s 5G technologií zatím nepřišel a tak by pro něj potenciální pomoc od konkurenta mohla dávat smysl.

„Jsme v tomto směru spolupráci s Applem otevřeni,“ řekl Zhengfei.

Apple v minulosti využíval čipy od Qualcommu a Intelu, přičemž u posledních iPhonů už se jedná pouze o čipy od druhého jmenovaného. S Qualcommem se nyní Apple soudí v několika právních bitvách, což je však pro jeho technologický vývoj trochu nešťastné, jelikož právě Qualcomm už 5G technologii má. Naopak Intel by měl s 5G technologií přijít až v roce 2020.

Pokud by tedy chtěl Apple udržet tempo s trhem a přijít s 5G telefonem už třeba letos, byla by pro něj spolupráce s Huawei téměř nezbytností.

Tak, jako Zhengfei pochválil Trumpa, měl pozitivní slova také směrem k Applu a zejména jeho spoluzakladateli Stevu Jobsovi.

„Pan Jobs byl velkou osobností nejen proto, že založil Apple, ale také proto, že v podstatě stvořil novou éru, éru mobilního internetu. Říkat, že byl skvělý, by bylo nedostatečné, on byl superskvělý,“ vyzdvihl Zhengfei poklonu Jobsovi, který zemřel na rakovinu v roce 2011. K tomu šéf Huawei dodává, že byl v té době zrovna na výletě s rodinou a když se tu zprávu dozvěděli, zastavili se a vzdali mu hold minutou ticha.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články