Rekordní počet Američanů je pozadu se splátkou automobilu. Znamení blížící se krize?

Že by se finanční instituce nepoučily?

O krizi se v posledních měsících mluví neustále, a tak není divu, že se odborníci, analytici, podnikatelé a vlastně celá veřejnost snaží hledat možné náznaky ve všech koutech trhu. A nyní se pozornost upřela na americký trh s automobily.
Spustí krizi automobilový trh?
Spustí krizi automobilový trh?

Jak vznikla americká hypoteční krize, která vedla ke globální finanční krizi? Zjednodušeně řečeno tak, že banky se snažily udat co nejvíce úvěrů a tak půjčovaly na bydlení doslova každému, kdo si o to řekl. To vedlo k tomu, že i střední a chudší vrstvy obyvatel si kupovaly často předražené nemovitosti díky půjčkám s extrémně vysokými úroky.

Logicky se pak čím dál více obyvatel začalo ocitat v platební neschopnosti a banky začaly zaúvěrované nemovitosti zabavovat, aby je mohly znovu zpeněžit na trhu. Jenže jak tyto nemovitosti přibývaly, začala nabídka výrazně převyšovat poptávku a tak jejich ceny zamířily směrem dolů. To vedlo ke zvyšování úroků a dalším lidem neschopným splácet.

Banky tak přicházely o ohromné množství peněz, až nebyly samy schopné dostát svým závazkům. A zbytek už je historie…

Přečtěte si také
Příležitost v kolapsu – přetvořte strach z propadu trhů v tučné zisky
Jak se na burze radovat, když ostatní pláčou
Automobilové déjà vu?

Po krizi se finanční instituce začaly rozhlížet po nové oblasti, ve které by bylo možné vydělávat na úvěrech. A oko jim padlo na automobilový trh. Ve Spojených státech nefunguje veřejná hromadná doprava tak, jak jsme na to zvyklí v Česku. V menších městech je automobil často jedinou možností, jak se dostávat do práce či za rodinou. Automobil je proto pro Američany doslova nezbytností.

Finanční instituce této situace využily a začaly poskytovat úvěry na automobily nejdříve střední třídě a postupně čím dál méně bonitnějším obyvatelům. Situace dokonce došla tak daleko, že už několik finančních institucí dostalo pokutu za poskytování úvěrů nesolventním klientům, například americká pobočka španělské banky Santander.

A stejně jako v zárodku hypoteční krize, tyto finanční instituce v rámci svého krytí poskytují úvěry s extrémně vysokými úroky, které se často pohybují ve výši přes 20 procent. To opět vede k tomu, že mnoho obyvatel si koupí vůz, který by si reálně neměli dovolit, a jakmile na ně dolehne tíha ekonomické reality, se splátkami nastanou problémy.

A tyto problémy nyní nabírají nepřehlédnutelné rozměry. Podle nejnovějších čísel je totiž už více než 7 milionů Američanů opožděno se svou splátkou auta o více než 90 dnů. To jsou sama o sobě rekordní čísla, přidáme-li si však k tomu velmi nízkou nezaměstnanost, můžeme v tom spatřit zárodek nepříjemných problémů. Pokud tolik lidí není schopno splácet v době, kdy se ekonomice daří, jak to bude vypadat, až ekonomika ochladne a nezaměstnanost vzroste?

Není auto jako dům

Mnoho odborníků na tento problém upozorňuje soustavně již od roku 2015, kdy se doslova roztrhl pytel s úvěry pro méně bonitní obyvatele. V roce 2016 pak například šéf investiční banky JP Morgan Jamie Dimon řekl, že je tento segment trhu přespříliš napjatý a že „někdo utrpí škodu“.

Mnozí analytici jsou však s takovými tvrzeními opatrnější a poukazují na to, že trh s půjčkami na automobily se nemůže tomu hypotečnímu rovnat. Ten totiž v době propuknutí hypoteční krize dosahoval výše 9 bilionů dolarů, zatímco na své automobily mají Američané rozpůjčováno „jen“ 1,2 bilionu dolarů. I dluhy za školné jsou vyšší, konkrétně 1,5 bilionu dolarů. Tito analytici navíc dodávají, že zabavení automobilu a jeho další prodej je mnohem jednodušší, než stejný proces s nemovitostí.

Odpovědí jim je to, že automobily ztrácí i bez ekonomických vlivů na své ceně, pokud bychom použili známe rčení, pak je to „20 % hned po dosednutí za volant“. S rostoucím tlakem na bezuhlíkovou ekonomiku může navíc zájem o klasické spalovací motory výrazně klesat. K tomu připočtěme fakt, že auto na půjčku má kolem 110 milionů Američanů, takže 7 milionů z nich není zrovna malý podíl v době ekonomického blahobytu.

Bude to tedy ona „rozbuška“ další krize? Nebo se opravdu jedná jen o marginální problém? Jednoznačnou odpověď nyní nenajdeme, ale bude zajímavé sledovat souvislosti.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Klasika, půjčovat si na to, na co reálně nemám...to nikdy nekončí dobře slight_smile

    0
  • To nevypadá hezky...

    0
Nejnovější články