Investoři Buffetta neposlechli, Lyft při svém IPO zářil

Alternativní taxislužba má za sebou úspěšný vstup na burzu

Dlouho očekávané IPO se včera konečně stalo skutečností. Alternativní taxislužba Lyft vstoupila na americký Nasdaq a umožnila nedočkavým investorům stát se součástí velké dopravní revoluce.
Lyftu se IPO vydařilo
Lyftu se IPO vydařilo

Ani nejistý byznys plán, ani silný soupeř v podobě Uberu, ani výrazná ztrátovost a nakonec ani slova Warrena Buffetta. Nic nepřesvědčilo burziány, aby k IPO Lyftu přistupovali racionálně a opatrně.

Ještě před samotným IPO zvýšil Lyft upisovací cenu z původních 62 dolarů nejdříve na 70 a potom dokonce na 72 dolarů. Enormní zájem investorů byl evidentní a firma Logana Greena a Johna Zimmera toho chtěla náležitě využít.

A podařilo se. Firma při ceně 72 dolarů za kus získala více než 2,2 miliardy dolarů, přičemž ještě než se otevřely pomyslné brány burzy, vyskočila cena o dalších 23 procent až na 87 dolarů za kus.

Přečtěte si také
Uber vs Lyft: Souboj alternativních taxislužeb se přesouvá na burzu, s kým se svezou investoři?
Jedna z nejočekávanějších IPO tohoto roku

V průběhu obchodování se čísla trochu srovnala a Lyft nakonec zakončil svůj první den na burze cenou 78,29 dolarů, tedy o 8,7 % více, než byla upisovací cena. A celková valuace firmy? Solidních 22,2 miliardy dolarů.

IPO se tedy podařilo, ale jak zmiňují i samotní zakladatelé firmy, není to splněný cíl, ale pouze významný milník na jejich cestě. A tato cesta může být ještě velmi náročná, Lyft potřebuje přesvědčit investory, že jeho byznys model je udržitelný a že může hrát v budoucnou ještě významnější roli, než doposud. A ideálně v černých číslech.

Zajímavé také bude sledovat vývoj akcií Lyftu poté, co na NYSE vstoupí jeho úhlavní rival Uber. U něj se očekává až šestinásobně větší valuace. Uvidíme v průběhu dubna.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články