Vyzyvatel Starbucks vstoupil na burzu, akcie Luckin Coffee okamžitě vystřelily vzhůru

Jak dopadne souboj na poli kavárenských řetězců?

Zatímco zakladatel moderního Starbucks Howard Schultz se chystá na boj o prezidentské křeslo, jeho firmu čeká tuhý boj o zákazníky. Do jejího revíru totiž vstupuje agresivní hráč.
Zakladatelka Luckin Coffee Jenny Gian Zhiya
Zakladatelka Luckin Coffee Jenny Gian Zhiya

Ačkoli zákazníci v Číně i nadále preferují jako hlavní nápoj tradiční čaj, prodeje kávy každoročně rostou dvojcifernými čísly, přičemž v tomto roce už by měly dosáhnout 8,2 miliard dolarů. Toho si všimla také podnikatelka Jenny Gian Zhiya, a tak v polovině roku 2017 založila kavárenský řetězec Luckin Coffee.

Její cíl? Porazit na čínském trhu Starbucks, který právě letos oslaví dvacáté výročí působení ve druhé největší ekonomice světa. A pokud vše půjde dobře, pak třeba i na tom světovém.

To vypadá jako příliš ambiciózní plán, vezmeme-li v potaz, že Starbucks má v Číně 3 600 poboček, ale Luckin Coffee se zatím daří získávat investice a agresivně růst. Jen za první rok tento řetězec otevřel přes tisíc poboček. Ty jsou, na rozdíl od těch pod značkou Starbucks, velmi strohé a slouží hlavně jako výdejny, nikoli jako místo k posezení s přáteli či práci. Dnes už má Luckin Coffee na čínském trhu přes 2 300 poboček a dalších 2 500 chce přidat jen během letošního roku.

Takový růst samozřejmě něco stojí, v roce 2018 tak firma skončila ve ztrátě 241,3 milionu dolarů při tržbách ve výši 125,3 milionu dolarů. To vše zatím kryjí andělské investice, na kterých Luckin Coffee vybral přes 500 milionů dolarů. Nyní může navíc firma počítat také s penězi z IPO.

Přečtěte si také
Nejúspěšnější IPO za poslední dekádu, akcie Beyond Meat vyletěly o 163 procent
Také investoři myslí na budoucnost planety

Úspěšný vstup na burzu

Ambiciózní kavárenský řetězec Luckin Coffee v pátek zalistoval své akcie na americké burze Nasdaq při upisovací ceně 17 dolarů za kus, díky čemuž vybral na svůj další rozvoj 561 milionů dolarů.

Investoři navíc projevili o cenné papíry čínské firmy velký zájem a akcie tak hned první den rostly na hodnotě o téměř 20 %, když se jejich cena zastavila na 20,38 dolarech za kus. Valuace celé firmy tím vzrostla na 5,6 miliard dolarů.

Zakladatelka Jenny Gian Zhiya tak může být spokojená, nepochybně také díky tomu, že se z ní oficiálně stala miliardářka. Díky svému 20% podílu ve firmě má nyní její majetek hodnotu 1,12 miliardy dolarů.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Stejně je to projekt čínské vlády slight_smile

    1
Nejnovější články