Recenze knihy: Zdvojnásobte svoje zisky

Do 6 měsíců nebo dřív

78 kroků ke snížení výdajů, zvýšení prodejů a dramatickému zlepšení hospodaření vaší firmy. Obal knihy jednoznačně zaujme na první pohled, bude tomu tak i v případě obsahu?
Zdvojnásobte svoje zisky
Zdvojnásobte svoje zisky

Jedna zajímavost, která vám hned pro začátek naznačí, zda pro vás tato kniha může mít nějakou hodnotu. Jack Welch, svého času generální ředitel General Electric a manažer století podle časopisu Fortune, koupil do své firmy 125 kusů této knihy a rozdal je nejvyšším manažerům. Ti následně objednali dalších 2700 kusů pro své podřízené manažery. Více referencí asi netřeba.

Bob Fifer napsal knihu Zdvojnásobte svoje zisky (v orig. Double your profits) už v roce 1993, kdy jako CEO vedl konzultační a poradenskou firmu Kaiser Associates. V roce 2000 pak díky svým pracovním úspěchům založil vlastní konzultační společnost Fifer Associates.

Pokud si nějakou knihu oblíbí Jack Welch, nedá se očekávat, že by to byla kniha o klidném a harmonickém vedení lidí a firmy. Je to právě naopak a tato kniha je toho dokonalým důkazem. Jedná se o velmi striktně a úderně napsané dílo, které vás v 78 krocích dovede k radikální obměně vaší firmy.

Díky knize budete nekompromisně vytvářet kulturu zaměřenou na maximalizaci zisku a drastické osekávání nákladů. Protože, jak říká Bob Fifer, ziskem všechno začíná a končí. Pokud se naučíte dosáhnout zisků, vše ostatní už přijde samo.

„Jednejte systematicky, soustředěně a absolutně se upněte na zisk, nic jiného k úspěchu nepotřebujete!“

Bob Fifer

Přečtěte si také
Recenze knihy: Hluboká práce
Jak se dostat k práci, která má smysl?

Kniha je rozdělena do 4 základních částí:

#1 Příprava
Zde vám autor vysvětlí, proč byste se měli začít více soustředit na zisk firmy a jaký přínos to pro vás bude mít. Zároveň vysvětluje, proč mnoho manažerů velkých i malých firem, se kterými spolupracoval, nebylo schopno nasměrovat svou firmu k vyšším ziskům, ačkoli k tomu firma měla ty nejlepší předpoklady. Tito manažeři se jednoduše bojí dělat radikální rozhodnutí a tím svou firmu připravují o větší úspěchy.

#2 Vytvoření myšlenkové kultury
V této části vám autor vysvětlí, jakým způsobem byste měli nastavit kulturu zaměřenou na zisk v celé firmě. Že byste se měli zaměřovat na výsledky, nikoli na postupy. Že byste měli přestat s předpověďmi budoucích výsledků a raději energii svých lidí využít na opravdu přínosné činnosti. Jak byste měli nakládat s časem svým i svých podřízených. Jedná se o základní úvod k těm nejdůležitějším částem knihy.

#3 Snižování nákladů
Musíte být naprostý pes na náklady. Nesmíte náklady nejdříve vytvářet a pak až teprve přemýšlet, zda jsou oprávněné. Musíte nejdřív náklady zrušit, pak přemýšlet, zda jsou skutečně potřeba a až v případě opravdové nutnosti je zavádět. Nesmíte se bát reakcí zaměstnanců, jak říká autor, na začátku budou možná remcat, ale za pár měsíců si zvyknou. Takže firmu klidně přestěhujte z centra na předměstí, pokud vám to pomůže ušetřit peníze. Autor zároveň vyzdvihuje nutnost jednat tvrdě s dodavateli. Podle jeho slov není problém ušetřit na produktech 15 % a na službách až 30 %, stačí být nekompromisní a často vypisovat soutěže.

#4 Zvyšování obratu
Jak autor mnohokrát zmiňuje, zisk by měl být vaší mantrou a k tomu bezpodmínečně patří růst obratu. V této části vás autor seznámí s tím, že byste se měli mnohem více věnovat obchodnímu týmu a zároveň bohatě odměňovat ty, kteří firmě vydělávají peníze. Vaši obchodní zástupci jsou vaším nejcennějším aktivem a měli by trávit všechen čas u zákazníků, ne v kanceláři administrativními činnostmi. A měli byste strategicky investovat do marketingu, víc než konkurence, v časech dobrých i zlých. Cenu byste měli nastavit nejvyšší možnou tak, aby byla na samé hranici před úbytkem zákazníků.

#5 Pár osobních rad
Na závěr vám autor zdůrazní, abyste byli tvrdohlaví a za každé situace si šli za svým cílem, protože jedině tak se vyhrává. Zároveň píše, že byznys byste měli brát za každých okolností jako hru a dobře se bavit.

Přečtěte si také
Recenze knihy: Umění války
Podnikatelská klasika

Naše rada je jasná, pokud řídíte nějakou firmu, tuhle knihu byste si měli přečíst. Možná na vás bude působit radikálně, ale dnešní drsný podnikatelský svět si žádá schopnost provádět radikální kroky.

A co je skvělé, kniha se dnes dá sehnat za pouhých 99 korun! Takže budete efektivně šetřit přesně jak kniha káže, výsledky přitom mohou mít nedocenitelnou hodnotu.

Hodnocení Warengo: 10/10

Zdvojnásobte svoje zisky (Double your profits)
Autor: Bob Fifer
Vydává: PLOT
Čas čtení: 3 hodiny

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
Nejnovější články