Chcete být jako Buffett nebo jako Diderot?

Tato jediná volba může výrazně ovlivnit váš život

Warrena Buffetta zná svět jako skromného muže, který po celý život přistupoval ke svým financím opatrně, což mu do dnešních dnů přineslo majetek v hodnotě kolem 90 miliard dolarů. Denise Diderota si naopak připomínáme díky chování, které je po něm pojmenováno a které vás může připravit o všechny úspory.
Denis Diderot
Denis Diderot

Slavný francouzský spisovatel a filozof Denis Diderot žil téměř celý svůj život v relativní chudobě. Ačkoli si nedomohl dovolit luxusní oblečení a nejvybranější lahůdky, byl spokojený a po ničem víc netoužil. To se však mělo změnit v roce 1765.

Diderotovi tehdy bylo 52 let a jeho nejstarší dcera se chystala na svatbu, kde je tradicí, že rodiče svatebčanům věnují nějaké věno. **Jenže Diderot kvůli svým chudým podmínkám neměl nic, co by těm dvěma mohl darovat. **

Byl však známým spisovatelem a spoluautorem publikace s názvem Encyklopedie aneb Racionální slovník věd, umění a řemesel, což mu nakonec pomohlo vyřešit trable s věnem pro nastávající novomanžele. O jeho finančních problémech se totiž dozvěděla carevna Kateřina Veliká, se kterou si dopisoval, a nabídla mu, že od něj za 1000 dolarů (v dnešním ekvivalentu asi 50 tisíc dolarů) koupí jeho sbírku knih s tím, že dokud bude Diderot živ, může si knihy ponechat a pracovat jako carevnin knihovník za roční plat.

Diderot souhlasil a rázem si mohl dovolit nejen věno pro svou dceru, ale mnoho dalších výdobytků tehdejší doby. Jako první si z vydělaných peněz pořídil krásnou červenou róbu, jakou nosili opravdoví šlechtici. A pak se to trochu zvrhlo…

Ještě nejste členy? Zaregistrujte se, je to zdarma

+ bonus 22 praktických tipů, jak okamžitě zlepšit váš život i byznys
Kniha
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Nejnovější články