Začněte děkovat v těchto 5 situacích a zlepšíte svůj život

Vděčnosti není nikdy dost

Jaké je nejpodceňovanější slovo na světě? Jednoznačná odpověď asi neexistuje, ale slovo "děkuji" se dá bezpochyby zařadit mezi favority. Slovo, které vyjadřuje vděčnost, ukazuje respekt a probouzí v lidech opravdovou lidskost. Proč ho používáme tak málo? A ve kterých situacích bychom ho měli začít využívat?
Děkujte častěji
Děkujte častěji

Možná si říkáte, že ho využíváte dostatečně. Vždyť přeci poděkujete, když vám obsluha v restauraci přinese jídlo, když vám někdo podrží dveře nebo když vám někdo pošle odkaz na zajímavý web. Jste přeci slušně vychovaní a umíte se k druhým lidem chovat.

To může být na jednu stranu pravda a je dobře, že toto slovo je součástí vašeho slovníku, ale pokud se nad tím zamyslíte hlouběji, nepochybně vás napadne mnoho situací, třeba i nedávných, kdy byste mohli poděkovat, ale neudělali jste to.

Slovo „děkuji“ má opravdu velkou moc a jeho časté používání může zlepšit váš život. Pojďme se společně podívat na pět situací, ve kterých můžete toto kouzelné slovo použít:

Přečtěte si také
3 klíčové návyky, které mohou rapidně zvýšit kvalitu vašeho života
Zvládejte lépe všechny životní výzvy
#1 Poděkování za kompliment

Často tak moc chceme působit skromně, že svou reakcí na kompliment působíme nakonec arogantně. Schopnost přijmout kompliment s upřímnou vděčnost je důležité, protože tím druhému člověku ukazujete, že si ho vážíte. A v sobě posílíte dobrý pocit, že se vám něco podařilo, což je důležité pro sebevědomí.

TIP: Když vám někdo řekne: „Skvělý nápad s tou marketingovou kampaní, na poradě jsi zazářil!“
Namísto: „Přišlo mi to logické, uvidíme, jak to bude fungovat.“
Odpovězte: „Děkuji, říkal jsem si, že by to mohlo fungovat.“

#2 Poděkování při pozdním příchodu

Tohle vás možná nikdy nenapadlo, jedná se však o perfektní okamžik, jak můžete druhému prokázat respekt. Jakmile někam přijdete pozdě, nevyzdvihujte tolik svou nedochvilnost, ale naopak nechte zazářit toho druhého pochvalou jeho trpělivosti. Najednou celá situace nebude o vás a vašem pozdním příchodu, ale o tom druhém a jeho kvalitách, a to je pozitivní téma.

TIP: Když přijdete pozdě na schůzku
Namísto: „Omlouvám se, že jdu pozdě, nikde se nedalo zaparkovat.“
Odpovězte: „Děkuji, že na mě čekáte, chápu, že toho máte hodně.“

Přečtěte si také
Tato jediná vlastnost často odděluje úspěšné a neúspěšné šéfy, osvojte si ji
Do které skupiny chcete patřit?
#3 Poděkování za důvěru

Často se nám stane, že se nám někdo svěří s nějakou nepříjemnou záležitostí. Ať už se jedná o úmrtí v rodině, nezvládnutý test, rozvod či cokoli dalšího, naší obvyklou reakcí je zmatečná snaha o uklidnění toho druhého. Přitom si vůbec neuvědomujeme, jaký kus důvěry v nás druhá osoba vkládá tím, že se nám s takovou věcí svěřuje. Prokažte druhému úctu tím, že si to uvědomíte.

TIP: Když vám někdo řekne, že mu umřel příbuzný
Namísto: „To mě mrzí, musí to být těžké.“
Odpovězte: „Děkuji, že mi důvěřuješ a sdílíš to se mnou, jsem tu pro tebe.“

#4 Poděkování za zpětnou vazbu

Umět přijímat zpětnou vazbu není jednoduché. Pokud se navíc jedná o kritiku, má naše přecitlivělé ego často potřebu okamžitě přejít do útoku nebo alespoň reagovat sarkasticky. Snažte se v tento okamžik své ego ovládnout a uvědomit si, že díky zpětné vazbě se stáváte lepšími. To je něco, za co byste měli být vděční.

TIP: Když vám někdo řekne: „Jsem zklamaný z vaší zákaznické podpory, trvalo deset minut, než se mi začali věnovat“
Namísto: „Omlouvám se, ale naše podpora pracuje na maximální možný výkon.“
Odpovězte: „Děkuji za zpětnou vazbu, zapracuji na zlepšení.“

Přečtěte si také
3 velmi jednoduché návyky, které mohou v roce 2019 změnit váš život
Buďte v příštím roce ještě lepší
#5 Poděkování za každý další den

Až moc se na to v dnešním uspěchaném světě zapomíná, ale život je dar a my bychom za něj měli být vděční každý den. Šance, že v celém širém vesmíru vznikne planeta vhodná pro život, na ní vznikne tvor jakým je člověk a jedním z nich budete vy osobně je rovna jedna ku téměř nekonečnu. Pokud se něco dá označit za zázrak, pak je to právě život.

Přesto se spoustu lidí chová, jako by život byl něco automatického. Někteří ho dokonce berou jako trest. Je smutný pohled na ty, kteří si každý den na něco stěžují, žijí pomluvami druhých a většinu svého života tráví u televizní obrazovky. Proč jsou lidé tolik zvědaví na zázraky, když s tím největším z nich ani neumí zacházet?

„Vděčnost dává smysl naší minulosti, přináší mír do přítomnosti a vytváří vizi do budoucnosti.“

Melody Beattie

Buďte vděční každý den za to, že můžete být součástí tohoto světa. Za to, že jste zdraví vy i vaše rodina. Že máte co jíst a máte kde bydlet. Buďte vděčni za to, že právě vy máte tu čest žít v nejlepší době lidské historie. V době, kdy nic není nemožné a člověk může nechat volně proudit všechnu svou energii a potenciál.

Každý večer, těsně před tím, než půjdete spát, řekněte světu „Děkuji“. Uvidíte, že začnete na svůj život nahlížet úplně jinak.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Děkuji za sebe i za ostatní. Pokud chcete žít spokojený a úspěšný život, bez schopnosti děkovat a vyjádřit vděčnost to nepůjde. Snažím se děkovat a vyjadřovat vděčnost tak často, jak jen to jde, ale stane se, že člověk zapomene, proto je potřeba si to neustále připomínat, takže ještě jednou děkuji!

    0
  • To je krásné, přesně tak by to mělo být 🙂 A děkuji za ten článek!

    0
Nejnovější články