Chcete uspět ve vypjatých situacích? Naučte se kopat penalty!

Aneb za tradiční "desítkou" se skrývá velká psychologie

Znáte to, čeká vás přednáška před naplněným sálem, jste napjatí, očekáváte všechno možné, snad i to, že diváci na vás opravdu začnou házet rajčata. Jakmile vystoupíte na pódium před ten ohromný dav 25 lidí, jste v absolutní extázi, teď je váš moment. Jenže co to, projektor nefunguje? Začnete trapně drmolit, lidé se nudí, čekají, vaše sebevědomí se propadá hluboko pod bod mrazu...ne tohle nebude váš den. Ale mohl by být!
Trénujte na své osudové "penalty"
Trénujte na své osudové "penalty"

Jak píše autor Ben Lyttleton ve své knize Twelve Yards: The Art and Psychology of the Perfect Penalty Kick, právě takové vypjaté životní i byznysové situace mají mnoho společného s pokutovými kopy ve fotbale.

Stejně jako u rozbitého projektoru, i v penaltách se dlouhá léta tradovalo, že to je pouze loterie, kterou člověk příliš neovlivní. Jak vy byste mohli ovlivnit funkčnost projektoru, že? Lyttleton však objevil několik základních zákonů, které mohou významně rozhodovat o tom, zda v penaltách uspějete či nikoli.

A za pravdu mu dal trenér Gareth Southgate, který vedl anglickou reprezentaci na loňském Mistrovství světa. Tak, jako se dlouhá léta považovaly penalty za loterie, tak se i anglické národní mužstvo považovalo za penaltové nešťastníky. Žádné z národních mužstev nevypadlo z finálového turnaje právě na penalty tolikrát, jako mužstvo Anglie. Samotnému Southgateovi musí ještě dnes vstávat hrůzou vlasy na hlavě při vzpomínce na neproměněný pokutový kop v semifinále Eura 96 s Německem.

Jenže se Southgatem na lavičce přišla změna a nové myšlení, které si i dnes úspěšný trenér musel během let osvojit. Dnes už jsou podle něj totiž penalty nikoli loterií, ale „ukázkou schopností pod tlakem“, tedy něčím, co člověk ovlivnit může. A také že se tak stalo, Anglie vyhrála penaltový rozstřel ve čtvrtfinále s Kolumbií a díky tomu postoupila až do semifinále.

Pokud chcete stejně jako fotbalisté před mnohatisícovým publikem zvládat vypjaté situace se suverenitou a klidem, osvojte si těchto 5 důležitých pravidel.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Je to jenom proces, je to jenom proces, je to jenom proces...ještě si to pro jistotu napíšu 🙂

    1
  • 😎

    0
Nejnovější články