Recenze: Kniha pěti kruhů

Legendární kniha samurajů

Tak, jako mají Evropané Vladaře od Machiavelliho a Číňané Umění války od Sun´c, mají i japonci své klasické válečnické dílo. Mijamoto Musaši byl slavným samurajem a jeho dílo Kniha pěti kruhů je velkou inspirací nejen pro japonské byznysmeny.
Kniha pěti kruhů
Kniha pěti kruhů

Prvního člověka zabil už ve 13 letech. Během svého života svedl na 60 soubojů a ani jednou neprohrál. Místo slávy a vavřínů se však na svých posledních 30 let oddal asketickému způsobu života a sepisování svých válečnických zkušeností. Kniha pět kruhů je tedy jakýmsi souborem Musašiho bojových zkušeností a životních moudrostí.

Pro Musašiho bylo v každém boji naprosto nejdůležitější rozhodné a nepochybné vítězství, kterého dosáhl agresivním a smrtícím úderem. Celá kniha je proto pojata velmi pragmaticky s důrazem na psychologické a fyzické aspekty tohoto úderu a celkové cesty k vítězství.

Musaši se ve svém životě držel dvou hlavních principů:
#1 Za každé situace si udržet vnitřní klid a jasnou mysl
#2 Nezapomínat v čase míru na možnost nepokojů

Právě díky bezchybnému dodržování těchto dvou principů mohl porážet své soupeře jednoho za druhým, i když byli v početní převaze. Musaši zároveň připomíná, že Cestou válečníka je rezolutní přijetí smrti a přesně tak se ke svému životu a boji stavěl.

Kniha pěti kruhů, jak název napovídá, je rozdělena do pěti hlavních částí, nebo spíše sfér, které tvoří kosmos. Jedná se o:

  • Kniha země (Podstata Cesty strategie)
  • Kniha vody (Principy boje)
  • Kniha ohně (Bojová strategie)
  • Kniha větru (Cesty jiných škol)
  • Kniha prázdnoty (O opravdové Cestě strategie)
Přečtěte si také
Recenze knihy: Bible vítězů
Naučte se myslet jako ti nejlepší
Malá ochutnávka z knihy:

Cvičíš-li se denně, ve dne v noci, ve strategii školy Iči, tvůj duch se přirozeně rozšíří. Takto se strategie bitev i strategie boje muže proti muži rozšíří ve světě. Poprvé jsou obě spolu zachyceny v těchto pěti knihách. Toto je cesta pro muže, kteří se chtějí učit mou strategii:

#1 Neuvažuj, nemysli nepoctivě
#2 Cesta je ve stálém tréninku
#3 Seznam se pořádně s každým uměním
#4 Poznej Cesty všech profesí
#5 Rozlišuj mezi ziskem a ztrátou ve světských věcech
#6 Rozvíjej intuitivní posuzování všeho a porozumění
#7 Vnímej věci, které nemohou být viděny
#8 Věnuj pozornost i maličkostem
#9 Nedělej nic neužitečného a bezvýznamného

Je důležité začít zasazením těchto obecných principů do svého srdce a trénovat se v Cestě strategie. Nedíváš-li se na věci v plné šíři, bude ti obtížným zvládnout strategii. Naučíš-li se a ovládneš-li tuto strategii, nikdy neprohraješ ani s dvaceti či třiceti nepřáteli.

Povinná četba

Vzhledem k tomu, že Machivelliho Vladař je válečnickým dílem s výrazným politickým přesahem a Umění války o komplexní válečné a bitevní strategii, je Musašiho Kniha pěti kruhů ideálním doplněním, jakožto umění individuálního boje a přístupu k životu. Tyto tři knihy by tedy rozhodně měly stát ve vaší knihovně na čestném místě vedle sebe.

Hodnocení Warengo: 10/10

Kniha pěti kruhů (Go Rin No Šo)
Autor: Mijamoto Musaši
Vydává: CAD Press
Čas čtení: 3,5 hodiny

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
Nejnovější články