Chcete odmítnout pozvání na akci? Hlavně neříkejte, že nemáte čas

Jak se nezúčastnit a nenaštvat hostitele?

Určitě už se vám mnohokrát v životě stalo, že vás někdo pozval na akci, ale vy jste se z různých důvodů nemohli nebo nechtěli zúčastnit. A pokud uvažujete jako většina lidí, napsali jste omluvu s tím, že nemáte čas. Jenže právě tato odpověď byla tím nejhorším, co jste mohli udělat. Proč?
Nemáte čas? Neříkejte to!
Nemáte čas? Neříkejte to!

Jakmile vás někdo pozve na akci a vy se nemůžete nebo nechcete zúčastnit, nepochybně alespoň na okamžik přemýšlíte nad odpovědí, která by měla co nejmenší dopad na váš vztah s daným člověkem.

Pokud v daný termín máte nějaký jiný pevný program či akci, není nad čím přemýšlet. Jenže co když jinou akci nemáte? Nebo co když se jedná o speciální událost, jakou je třeba svatba, teambuilding s kolegy či večeře s rodiči vaší drahé polovičky?

Je možné, že máte opravdu hodně práce a každá hodina, kterou svému projektu nevěnujete, je zbytečně ztracená, přesto se odpověď s nedostatkem času nejeví jako nejlepší. Proč?

Přečtěte si také
Investujte každý den do jednoho člověka a dočkáte se tučných dividend
Vytváření kvalitních vztahů nemusí být složité

Čas versus peníze

Tuto problematiku si nemohl vzít na starost nikdo jiný, než výzkumníci z Harvardovy univerzity. Ti se rozhodli analyzovat, jaký vliv má daná odpověď na vztah mezi hostitelem a pozvaným. A také, zda existuje nějaká vhodnější varianta.

Twitter test

Nejdříve se Grant Donelly a jeho tým rozhodli prozkoumat veřejné diskuze na Twitteru. Nechali programátory vytvořit program, který z Twitteru dokázal vyfiltrovat diskuze, které se týkaly pozvání a odmítnutí (ano, opravdu to jde).

Jak na Twitteru zjistit, že se odmítnutí setkalo s pochopením? Jednoduše, podle srdíček, kterými uživatelé Twitteru vyjadřují, že se jim příspěvek líbí.

Výzkumníci prošli více než 2 tisíce takových diskuzí a došli k jednoznačnému závěru – odpovědi, které odmítaly pozvání výmluvou na nedostatek času, dostaly mnohem méně srdíček, než odpovědi, které zmiňovaly nedostatek financí. Pokud tedy někdo odmítl pozvání na párty s tím, že si to nemůže finančně dovolit, setkal se s mnohem větším pochopením než ten, který napsal, že nemá čas.

Jak odmítnout pozvání na svatbu?

Výzkumníci si samozřejmě uvědomovali, že online prostředí sociální sítě nemusí být tím nejoptimálnějším, proto se rozhodli přejít k další fázi výzkumu.

Tentokrát našli 327 nevěst a ženichů, kteří právě plánovali svatbu. A když se plánuje svatba, tak se samozřejmě také rozesílají pozvánky.

Donelly tedy nejdříve zjistil, jak často dostali tito svatebčané omluvu zahrnující čas a jak často omluvu zahrnující finance. V průměru tito budoucí manželé dostávali dvě omluvy zahrnující nedostatek času a dvě omluvy zahrnující nedostatek financí. A mimo to samozřejmě několik dalších, ale tyto dvě jsou pro výzkum nejdůležitější.

Jaký byl tedy nyní jejich vztah k těm, kteří se ze svatby omluvili kvůli nedostatku času?

Jakkoli si byli ještě před odesláním pozvánky blízcí, potvrdili nyní svatebčané výzkumníkům, že po obdržení zamítavé odpovědi s výmluvou na nedostatek času už si tak blízce nepřipadali. Nebyli naštvaní nebo zklamaní, jen už podle svých slov necítili tak silnou vazbu k dané osobě.

Naopak u těch, kteří se omluvili kvůli nedostatku financí, se vztah nijak nezměnil. Někdy dokonce svatebčané prohlásili, že k těmto lidem cítí větší náklonnost, protože se jim upřímně otevřeli.

Přečtěte si také
Zbavte se prokrastinace jednoduše díky "Minutovému pravidlu"
Konec věčného odkládání

Jak se správně omluvit

Proč se tak vlastně děje? Důvod je z psychologického a sociálního hlediska relativně prostý. Peníze lidé všeobecně považují za něco, co člověk nemá příliš pod kontrolou, zatímco čas podle všeobecného názoru pod kontrolou máme. Zní to paradoxně? Taková už psychologie je.

Proto pokud jako omluvu použijete nedostatek financí, druhá strana pro to bude mít větší pochopení, protože jí to signalizuje, že máte problém s něčím, na co nemáte velký vliv.

Výmluvu na čas naopak berou lidé jako signál, že pro vás nejsou důležití natolik, abyste si na ně čas, který máte ve své moci, udělali.

Proto, až vás příště někdo pozve na akci, které se nemůžete nebo nechcete zúčastnit, zapomeňte na nedostatek času, potlačte své ego a napište, že si to v současné době nemůžete finančně dovolit. Nejen, že vás druhá strana pochopí, ale bude vám mnohem více důvěřovat díky vaší otevřenosti a upřímnosti. Jestli to je nebo není pravda, to už si můžeme nechat všichni pro sebe…

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články