9 snadných tipů, jak získat výkonnější mozek

Nemusíte kompletně měnit svůj život, abyste byli lepší

Nemůžete od svého života očekávat úspěch, pokud váš mozek nebude natolik výkonný a kreativní, aby pro vás našel tu nejlepší cestu. Správně fungující mozek vám umožní vidět věci, které jiní nevidí a řešit problémy, s nimiž si ostatní neví rady. Jak je na tom ten váš, pomáhá vám na cestě k úspěchu, nebo vás zdržuje?
Zvyšte výkonnost svého mozku
Zvyšte výkonnost svého mozku

Pravděpodobně se nestanete náhle vševědoucími nebo osvícenými, ale pro neustálý rozvoj mozku bude třeba zaměřit se na určité cvičení. Mozek jednoduše nesmíte nechat zakrnět. Ke správnému fungování je třeba taktéž kvalitní stravy, která vám nevyplaví do mozku moc škodlivých toxinů.

Věděli jste např., že existují jeptišky, které mají neurodegenerativní onemocnění, ale jsou bez znatelných fyzických příznaků? Propuknutí nemoci totiž dokázaly jednoduše potlačit neustálým procvičováním mozku – čtení, meditace, různé logické hry atd. Zkuste to také a jednou si sami uznale poděkujete, že jste se tomu nebránili.

Připravili jsme pro vás pár opravdu jednoduchých a rychlých tipů, jak dodat svému mozku ty správné impulsy k rozvoji.

Přečtěte si také
11 věcí, které úspěšní dělají každý den, aby se udrželi na vrcholu
Osvojte si tyto návyky také
#1 Zkoušejte nové věci

Vždycky je dobré pro vaše sebevědomí, když se ponoříte do zkoumání nových věcí, které nakonec i pokoříte. Nové zkušenosti vytváří v mozku nervové dráhy, které nakonec vedou k vyšší přirozené inteligenci.

Zkuste uvařit podle nového receptu, naučte se hrát na klavír nebo kytaru atd. Jen experimentujte a zkoušejte. Za zdmi domácího pohodlí je tolik skvělých věcí, které vám kromě lepší nálady přinesou i zvýšení IQ.

#2 Jezte zdravě

Jste to, co jíte – pamatujete? Je to opravdu přesně tak, strava má neskutečně silný vliv na funkce mozku. Tak pro upřesnění, mozek vstřebává až 20 procent veškerého kyslíku a živin, které v sobě máte.

Snažte se tedy ve své stravě vyhýbat cukrům a jiným nešvarům, jako jsou různé chemikálie používané při zpracování potravin. Zaměřte se na zeleninu, ovoce a sacharidy s bílkovinami v té nejčistší možné formě. Na internetu najdete spoustu rad a tipů.

#3 Vnitřní infekce

Zkuste zvýšit příjem Omega-3, které dopomohou zesílit váš imunitní systém, a vy tak budete snáze bojovat s chemikáliemi, toxiny a infekcemi, které v těle dělají ideální prostředí pro zánět. Mnohé studie prokázaly, že Omega-3 pomáhají se zlepšováním paměti a nebo i se vztahy jedince ke společnosti.

Dostatek Omega-3 najdete v rybách a ořeších.

#4 Dostatek spánku

Musíte si dávat pozor na to, jak a jestli vaše tělo regeneruje buňky během spánku – zda se zbavuje toxinů a jedů z potravy. Další podstatnou částí je dostatek spánku a také to, jestli jdete spát před půlnocí. Mnohé studie prokázaly, že spánek započatý před půlnocí má vyšší kvalitu, než spánek započatý po půlnoci.

Mnoho úspěšných podnikatelů, jako jsou třeba Jeff Bezos nebo Bill Gates, vám sami řeknou, že musí spát 8 hodin denně, jinak by nemohli dělat byznys na takové úrovni.

Přečtěte si také
Chcete novou superschopnost? Naučte se přečíst knihu za 20 minut!
Přečíst několik knih denně není nemožné
#5 Buďte zvídaví

Už od dětství si s sebou neseme zvědavost, jak to a ono funguje, jak danou situaci vyřešit apod. Když budete neustále přemýšlet nad tím, jak dosavadní záležitosti vyřešit lépe, tak se vám v základu zvýší životní standard.

Jestli vás něco zajímá, zkoumejte to. Přesně tak, jako jsme to každodenně a se vším dělali v dětství. Můžete díky tomu objevit věci, které by před vámi jinak zůstaly skryty.

#6 Pozitivní myšlení

Když je člověk pod tlakem, resp. zažívá silné stresující okamžiky, tak se současné neurony začnou likvidovat a nové se již nedotvoří. Studie prokázaly, že pozitivní náhled na věci zrychluje vytvoření nových mozkových buněk, snižuje stres a zlepšuje úzkosti. Přeci jen, být nad věcí, kontrolovat emoce atd. je opravdu výhodné.

Až ucítíte, že máte chuť vybuchnout, vyzkoušejte tolik známé počítání do deseti. Zavřete oči, zhluboka dýchejte a myslete na pozitivní věci.

#7 Čtěte

Čtení knih kromě všech již známých benefitů způsobuje také uvolnění napětí v mozku, které může pomalu likvidovat mozkové buňky. Ve čtení se nenápadně skrývá určitý faktor úniku z reality. Čtení spouští představivost a díky ní se ocitneme ve zcela jiném světě, daleko od depresí.

Při čtení odbornějších knih zase nasbíráte tolik nových poznatků, že váš mozek se naučí fungovat na úplně jiné úrovni a bude mnohem rychlejší a úspěšnější v řešení problémů.

Přečtěte si také
Pokud se chcete stát milionářem, musíte myslet jako milionář. 5 důležitých kroků, jak na to
Rozdíl mezi bohatstvím a chudobou začíná v hlavě
#8 Mozkové hry

Jakákoliv hra, která si žádá zaktivování paměti a koncentrace, je pro zdravý mozek zásadní. Díky tomu budete připraveni na další složitější úkoly.

Puzzle nebo paměťové hry pomáhají např. zlepšit řešení problémů, prostorovou orientaci apod. Domluvte se tedy s přáteli a zahrajte si s nimi o víkendu nějakou zábavnou společenskou hru, uvidíte, že je to stejně zábavné, jako když jste byli malými dětmi.

#9 Omezte sledování televize

Vcelku hodně znepokojivým faktem je to, že ti, kteří sledují televizi více než 4 hodiny denně, mají menší mentální skóre. Mimo to vede dlouhé sledování televizorů k poruchám pozornosti jako např. ADHD.

Zahlcování mozku tak rychlými informacemi mozek přesycuje, škodí mu a činí ho zbytečně zahlceným a přeplněným. Stejný efekt mají i sociální sítě či videa na internetu. Zkuste proto všechno na okamžik vypnout a ponořit se do vlastních myšlenek. Váš mozek vám poděkuje.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články