Warren Buffett měří kvalitu života podle jediné věci. Možná vás překvapí

Jak přemýšlí o životě Věštec z Omahy?

Není žádných pochyb o tom, že moudrost Warrena Buffetta dalece přesahuje hranice byznysu. Ačkoli jeho slovům naslouchají zejména právě podnikatelé a investoři, neuškodilo by to drtivé většině populace.
Warren Buffett
Warren Buffett

Warren Buffett by se dal nazvat moderním představitelem pozdního stoicismu, filosofického směru, který hlásal ctnostný život postavený na uměřenosti, rozumnosti, spravedlnosti a statečnosti.

Legendární investor naprosto dokonale pochopil základní principy spokojeného a šťastného života. Drtivou většinu svého života prožil v „obyčejném“ domě v Omaze v Nebrasce, neměl zálibu v nakupování luxusních automobilů či drahého oblečení. A navíc se v rámci hnutí Giving Pledge zavázal k tomu, že do své smrti rozdá 99 % svého jmění na dobročinné účely.

Jak říká známý stoik Seneca: „Bohatý není ten, který má hodně, ale ten, který po ničem víc netouží.“

Po jedné věci však Buffett touží…

Přečtěte si také
Geniálně jednoduchá investiční strategie Warrena Buffetta, inspirujete se?
Věštec z Omahy nevyužívá žádná kouzla

„Když se blížíte ke konci svého života, začnete úspěch měřit podle toho, kolik z lidí, od kterých chcete, aby vás milovali, vás opravdu miluje,“ odpověděl osmaosmdesátiletý investor na otázku ohledně úspěšného života studentům na University of Georgia.

Jistě nebudeme daleko od pravdy, pokud se budeme domnívat, že tato podstata úspěšného života je Buffetovi vlastní už od mladého věku. Většina populace ji však objeví až na samotném konci života, nebo dokonce vůbec nikdy.

„Znám lidi, kteří mají opravdu hodně peněz, na jejich počest jsou pořádány honosné večeře a pojmenovávány nemocnice…ale pravdou je, že nikdo na světě je nemiluje. Pokud dospějete do mého věku a nikdo o vás nesmýšlí dobře, je mi jedno kolik máte peněz, váš život je jednoduše katastrofa,“ vysvětluje Buffett.

V dnešním materialistickém světě podporujícím individualismus a falešnost znějí moudrá Buffetova slova jako balzám na duši.

„U lásky je ten problém, že se nedá koupit. Jediným způsobem jak ji získat, je sám ji rozdávat. Je to velmi iritující, když máte hodně peněz. Představujete si, že prostě jenom vypíšete šek a koupíte si lásku za milion dolarů. Ale tak to prostě nefunguje. Čím více lásky sami rozdáte, tím více jí získáte,“ doplňuje Buffett.

Jak toho všeho dosáhnout? Měli byste se k ostatním chovat tak, jak si přejí, abyste se k nim chovali. Měli byste si najít práci, kterou budete milovat a najímat lidi, se kterými budete rádi pracovat. A nakonec byste se měli zbavit sobeckosti a rozdávat, aniž byste cokoli čekali na oplátku.

Warren Buffett je očividně šťastný a spokojený člověk, proč byste tedy nemohli být i vy?

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
Nejnovější články