Tajuplná historie osobního rozvoje aneb vznik multimiliardového oboru

Komu za své astronomické výdělky vděčí Kiyosaki, Robbins a spol.?

Počátky osobního rozvoje se datují až do starověkého Egypta, kdy vznikla věda s názvem "Sebayt" - "Učení". Z těchto starodávných kořenů se nakonec během tisíců let vyvinulo odvětví nazvané svépomoc, dnes po celém světě známé jako osobní rozvoj. Celému západnímu světu pak téma osobního rozvoje přinesl muž jménem James Allen.
Už staří egypťané se zajímali o osobní rozvoj
Už staří egypťané se zajímali o osobní rozvoj

Starodávný odkaz

Staroegyptské učení Sebayt – sebájat vzniklo podle historických záznamů přibližně 2800 let př. n. l. Za nejzásadnější dílo sebajátu jsou považovány instrukční dopisy vezíra Ptahhotepa, kterými chtěl otec svého syna naučit životní moudrosti.

Ptahhotepovy lekce obsahují rady jako např.: naslouchej všem lidem, znalost lidí není nikdy dostatečná; chamtivost je kořenem zla a lidské zkázy; ustoupení z konfliktu není zbabělost; spravedlnost musí být bezmezně prosazována a nakonec převáží v boží příkaz apod. V podstatě obhajují dokonale morální život a sebekontrolu.

Tyto téměř 5 tisíc let staré spisy, které byly psány starou egyptštinou na papyrus, byly původně nazvány „The Maxims of Ptah-hotep“ (česky Naučení nebo Kniha moudrých rad do života) a pravděpodobně se staly jednou z prvních knih Egypta a jednou z prvních knih na světě vůbec. Někteří historici a učitelé věří, že toto proslulé dílo je první knihou na světě. Rozhodně se jedná o nejstarší v úplnosti dochované dílo. V současnosti je umístěno v Národní knihovně v Paříži.

Samotný vezír Ptahhotep žil v době vlády faraona Džedkarea Isesiho, který byl předposledním králem 5. dynastie v Egyptě – pravděpodobně kolem roku 2350 př. n. l. Ptahhotep byl díky své moudrosti a vznešenosti považován za jakýsi vzor, prototyp perfektního mudrce a úředníka. Své dokonalé rady aplikoval sám na sebe a díky nim se dožil na tu dobu neuvěřitelných 110 let. Tento věk byl Egypťany považován za ideální.

Toto starodávné učení prošlo od té dávné doby až do současnosti opravdovým pokrokem. Již v 19. století na staroegyptské učení pomalu navázali George Combe nebo Ralph Waldo Emerson. Jejich knihy však stále ještě nebyly brány za opravdový průlom, který způsobí revoluci na trhu s motivační literaturou. Vůbec samotný název svépomocná literatura tehdy ještě neexistoval. Knihy byly společností přijímány spíše jako určité filozofické eseje.

Přečtěte si také
11 věcí, které úspěšní dělají každý den, aby se udrželi na vrcholu
Osvojte si tyto návyky také

Vznik moderního osobního rozvoje

Vše se změnilo až v roce 1903, kdy byla vydána drobná kniha s názvem As a Man Thinketh (Jak člověk smýšlí), která se stala opravdovým bestsellerem. Autorem knihy byl britský filozof James Allen (1864 – 1912), který tuto příručku o životní moudrosti vydal jako své třetí dílo. Díky neočekávanému ohlasu se tak James Allen stal průkopníkem moderního svépomocného žánru a je právem označován za jednoho z tzv. otců osobního rozvoje.

Allen nikdy nebyl jen oportunistickým autorem. Jeho díla byla vždy sepsána na základě osobních prožitků a zkušeností, právě proto se nejspíš těšil takové pozornosti. Jak po jeho smrti prohlásila Allenova žena: „Nikdy nebyl jen teoretikem, psal s posláním, když chtěl něco předat. V jeho zprávách jsou jeho osobní prožitky.“

James Allen, zakladatel moderního osobního rozvoje

Tvrdý život jako předzvěst úspěchu

Slova jeho ženy Lily jsou více než pravdivá, James Allen totiž pocházel z ekonomicky a společensky těžkých podmínek. V tehdejší Anglii vládla všudypřítomná chudoba a nevzdělanost, což byla kombinace, která průměrnému občanovi zaručovala poměrně krátký a nuzný život.

Jamesova matka byla navíc negramotná a jeho otec nejen že přišel o práci v továrně, ale při snaze emigrovat do Spojených států byl zabit při loupežném přepadení. James tak musel ukončit studia a začít pracovat, aby uživil svou matku a mladšího bratra. Jak se mu tedy podařilo z těchto těžkých podmínek dostat a stát se celosvětově známým autorem, jehož knihy dodávaly a stále ještě dodávají motivaci milionům lidí?

Ještě nejste členy? Zaregistrujte se, je to zdarma

+ bonus 22 praktických tipů, jak okamžitě zlepšit váš život i byznys
Kniha
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Egyptskej Kiyosaki 😮

    2
  • No asi takhle. Na začátku si myslim, že to byl celkem rozumnej obor se šlechetnym cílem. Ale postupem času se z toho stala marketingová loupež.

    1

Nejnovější články