Jak se stát skutečným lídrem? John Fitzgerald Kennedy ukázal cestu

Inspirujte se bývalým prezidentem USA

Jeho prezidentský úřad sice netrval dlouho, ale jeho činy a slova mají nejen lidé ve Spojených státech ve svých srdcích dodnes. John Fitzgerald Kennedy byl opravdovým lídrem a inspirativní osobností, ze které by si mnoho dnešních politiků a podnikatelů mělo vzít příklad.
John Fitzgerald Kennedy
John Fitzgerald Kennedy

John Fitzgerald „Jack“ Kennedy (JFK) se narodil 29. května 1917 v Brookline v Massachusetts jako jedno z devíti dětí politika a podnikatele Josepha Kennedyho a Rose Fitzgerald Kennedy. Jeho rodiče patřili v Bostonu ke smetánce a otec byl na své děti přísný, snažil se jim vštípit soutěživost a chuť vyhrávat.

Mladý JFK navštěvoval prvotřídní soukromé školy jako Canterbury a Choate, kde však neexceloval, jelikož byl sice chytrý, ale paradoxně trochu zahálčivý. Jeho starší bratr vynikal v mnoha sportech, zatímco JFK od dětství trpěl vážnými zdravotními problémy. Už v těchto chvílích se dalo v dospívajícím Jackovi sledovat jeho protiproudé smýšlení, když často v nadsázce říkal, proč by se měl snažit, když vše za něj vyhraje bratr.

,,Ti, kteří si troufnou zoufale selhat, můžou ohromně získat.“

V době před vypuknutím 2. sv. války byl otec Joe povolán do Velké Británie jako ambasador a díky tomu měl, tou dobou na Harvardu studující Jack, zajištěnou vstupenku do Evropy. Cestoval jako otcův ,,sekretář“, aby mohl sledovat události okolo více a více nebezpečného Hitlera a ohroženého středu Evropy, včetně Československa. Už tyto chvíle ukázaly, jaký zájem o politiku tehdy ještě mladý JFK doopravdy měl.

Přečtěte si také
Chcete být opravdovým lídrem? "Extreme ownership" je cesta!
Buďte jako NAVY Seals

ODHODLANOST A ODVAHA

V roce 1941 se odvážný John přes své omezující zdravotní problémy přidal k U.S. Navy, kde měl po dvou letech příležitost k prokázání schopností, když dostal na starost malou bojovou loď, která měla sledovat Jižní Pacifik. To kdyby náhodou zaútočili Japonci.

Když se vše zdálo v pořádku, jejich loď byla opravdu náhle napadena a zničena lodí japonskou. Z trosek se sice John dostal spolu s několika spolubojovníky, ale museli plavat několik hodin ke břehu, aby se opravdu zachránili. Kennedy tehdy prokázal svou sílu a vůdcovství, když na provaze dotáhl zraněného vojína až na břeh. Když se dostali na pláž u Šalamounových ostrovů, schovali se v pralese. Po několika dnech Jack ukryl vzkaz do kokosového ořechu a s ním poslal domorodce za námořnictvem.

,,Když ne my – kdo? Když ne teď – kdy?“

Po dalších několika dnech byli všichni zachráněni a mladý JFK byl honorován medailí za hrdinské zásluhy. Jeho starší bratr Joe Jr. chtěl pravděpodobně také dokázat svou chrabrost a vydal se jako dobrovolník s dalšími vojáky letadlem naplněným bombami naproti síti nacistických raketových základen. Barely s bombami v letadle však selhaly a letadlo s Jackovým bratrem vyletělo do povětří.

Vidina toho, že se z jeho bratra Joea Jr. stane první katolický prezident, se rozplynula s jeho smrtí. Otěže tedy podle vizí otce převzal Jack. Ten se sice po válce stal na nějaký čas novinářem, ale rychle si uvědomil své možnosti v politice a v roce 1953 byl zvolen senátorem za stát Massachusetts.

I přes politickou kariéru stihl JFK napsal několik kritiky vysoce hodnocených politických knih. Za své Portréty odvahy (Profiles in courage) dokonce dostal v roce 1957 Pulitzero­vu cenu.

Přečtěte si také
Na brigádu v KFC ho nevzali. Dnes je nejbohatším Číňanem a věnuje se filantropii
Fascinující životní příběh Jacka Ma

DLOUHODOBÁ VIZE

2. ledna roku 1960 Kennedy vyhlásil, že bude usilovat o Bílý dům a naplní tak nejen přání svého otce Joea, ale především svoji vizi z mladých let.

Za svého spolukandidáta si vybral postaršího Texasana Lyndona Johnsona. S Johnsonem se moc v lásce neměli, ale Kennedy si chtěl získat sympatie u radikálních Texasanů, a proto padla volba takticky právě na Johnsona. V hlavním boji o post prezidenta Spojených států čelil republikánovi, kterým nebyl nikdo jiný, než později za prezidenta zvolený Richard Nixon.

Celý článek je přístupný pouze komunitě Warengo
Ještě nejste členy? Zaregistrujte se, je to zdarma.
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • To je Pan Prezident!

  1
 • Jak by se asi zachoval Trump během Karibské krize!?!

  0
  • To je zapeklitá myšlenka. Výsledek by byl hodně zajìmavý.

   0
 • Ty jeho proslovy mě baví 🙂

  0
 • Takoví teď bohužel nejsou...

  0

Nejnovější články