Jak se stát skutečným lídrem? John Fitzgerald Kennedy ukázal cestu

Inspirujte se bývalým prezidentem USA

Jeho prezidentský úřad sice netrval dlouho, ale jeho činy a slova mají nejen lidé ve Spojených státech ve svých srdcích dodnes. John Fitzgerald Kennedy byl opravdovým lídrem a inspirativní osobností, ze které by si mnoho dnešních politiků a podnikatelů mělo vzít příklad.
John Fitzgerald Kennedy
John Fitzgerald Kennedy

John Fitzgerald „Jack“ Kennedy (JFK) se narodil 29. května 1917 v Brookline v Massachusetts jako jedno z devíti dětí politika a podnikatele Josepha Kennedyho a Rose Fitzgerald Kennedy. Jeho rodiče patřili v Bostonu ke smetánce a otec byl na své děti přísný, snažil se jim vštípit soutěživost a chuť vyhrávat.

Mladý JFK navštěvoval prvotřídní soukromé školy jako Canterbury a Choate, kde však neexceloval, jelikož byl sice chytrý, ale paradoxně trochu zahálčivý. Jeho starší bratr vynikal v mnoha sportech, zatímco JFK od dětství trpěl vážnými zdravotními problémy. Už v těchto chvílích se dalo v dospívajícím Jackovi sledovat jeho protiproudé smýšlení, když často v nadsázce říkal, proč by se měl snažit, když vše za něj vyhraje bratr.

,,Ti, kteří si troufnou zoufale selhat, můžou ohromně získat.“

V době před vypuknutím 2. sv. války byl otec Joe povolán do Velké Británie jako ambasador a díky tomu měl, tou dobou na Harvardu studující Jack, zajištěnou vstupenku do Evropy. Cestoval jako otcův ,,sekretář“, aby mohl sledovat události okolo více a více nebezpečného Hitlera a ohroženého středu Evropy, včetně Československa. Už tyto chvíle ukázaly, jaký zájem o politiku tehdy ještě mladý JFK doopravdy měl.

Přečtěte si také
Chcete být opravdovým lídrem? "Extreme ownership" je cesta!
Buďte jako NAVY Seals

ODHODLANOST A ODVAHA

V roce 1941 se odvážný John přes své omezující zdravotní problémy přidal k U.S. Navy, kde měl po dvou letech příležitost k prokázání schopností, když dostal na starost malou bojovou loď, která měla sledovat Jižní Pacifik. To kdyby náhodou zaútočili Japonci.

Když se vše zdálo v pořádku, jejich loď byla opravdu náhle napadena a zničena lodí japonskou. Z trosek se sice John dostal spolu s několika spolubojovníky, ale museli plavat několik hodin ke břehu, aby se opravdu zachránili. Kennedy tehdy prokázal svou sílu a vůdcovství, když na provaze dotáhl zraněného vojína až na břeh. Když se dostali na pláž u Šalamounových ostrovů, schovali se v pralese. Po několika dnech Jack ukryl vzkaz do kokosového ořechu a s ním poslal domorodce za námořnictvem.

,,Když ne my – kdo? Když ne teď – kdy?“

Po dalších několika dnech byli všichni zachráněni a mladý JFK byl honorován medailí za hrdinské zásluhy. Jeho starší bratr Joe Jr. chtěl pravděpodobně také dokázat svou chrabrost a vydal se jako dobrovolník s dalšími vojáky letadlem naplněným bombami naproti síti nacistických raketových základen. Barely s bombami v letadle však selhaly a letadlo s Jackovým bratrem vyletělo do povětří.

Vidina toho, že se z jeho bratra Joea Jr. stane první katolický prezident, se rozplynula s jeho smrtí. Otěže tedy podle vizí otce převzal Jack. Ten se sice po válce stal na nějaký čas novinářem, ale rychle si uvědomil své možnosti v politice a v roce 1953 byl zvolen senátorem za stát Massachusetts.

I přes politickou kariéru stihl JFK napsal několik kritiky vysoce hodnocených politických knih. Za své Portréty odvahy (Profiles in courage) dokonce dostal v roce 1957 Pulitzero­vu cenu.

Přečtěte si také
Na brigádu v KFC ho nevzali. Dnes je nejbohatším Číňanem a věnuje se filantropii
Fascinující životní příběh Jacka Ma

DLOUHODOBÁ VIZE

2. ledna roku 1960 Kennedy vyhlásil, že bude usilovat o Bílý dům a naplní tak nejen přání svého otce Joea, ale především svoji vizi z mladých let.

Za svého spolukandidáta si vybral postaršího Texasana Lyndona Johnsona. S Johnsonem se moc v lásce neměli, ale Kennedy si chtěl získat sympatie u radikálních Texasanů, a proto padla volba takticky právě na Johnsona. V hlavním boji o post prezidenta Spojených států čelil republikánovi, kterým nebyl nikdo jiný, než později za prezidenta zvolený Richard Nixon.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • To je Pan Prezident!

  1
 • Jak by se asi zachoval Trump během Karibské krize!?!

  0
  • To je zapeklitá myšlenka. Výsledek by byl hodně zajìmavý.

   0
 • Ty jeho proslovy mě baví slight_smile

  0
 • Takoví teď bohužel nejsou...

  0
Nejnovější články