3 stoické způsoby, které titáni byznysu využívají k větším úspěchům

Antická filosofie jako zlatá pravidla úspěchu

Když se řekne slovo stoicismus, jen někteří vědí, oč se jedná. Když se vysloví filosofie, Antika, Marcus Aurelius, Seneca atd., tak už se více z nás rozpomene. Ale když se řekne jméno jako Warren Buffett nebo Tim Ferriss, tak už pravděpodobně ví všichni. Filosofie a stoicismus si získal tak na oblibě, že samotné firmy ze Silicon Valley najímají skupiny filosofů, aby ze zaměstnanců dostali co nejlepší výkony.
I dnes se můžeme inspirovat moudrostí antického Řecka
I dnes se můžeme inspirovat moudrostí antického Řecka

Stoicismus byl filosofický směr, který založil Zénón z Kitia 3 st. př. nl. Byl to nejvlivnější směr, který následovalo mnoho moudrých a vzdělaných mužů Řecka i Říma. Lidská svoboda, duševní čistota, vztah k přírodě – to byly jedny z hlavních myšlenek této filosofie. Vše bylo nastaveno tak, aby to vedlo k ctnostnému životu, což znamenalo – rozumnost, statečnost, spravedlnost, uměřenost. Pro nás jsou nejznámějšími stoiky Marcus Aurelius, Seneca a Epiktétos. Z jejich knih čerpají světoví politici, umělci i ti největší business persony.

Pokud se zaměříte detailně na principy a pravidla úspěšných podnikatelů i sportovců, tak si všimnete, že velká část z nich jedná jakoby z jiné planety, k většině situací mají zcela odlišný přístup a tím se vzdalují pomyslné konkurenci.

Základ ctnostného života představovala rozumnost, statečnost, spravedlnost a uměřenost.

Kdybyste tyto vzorce chování či návyky analyzovali, tak byste našli spojitost mezi nimi a stoicismem. Mj. jde o principy jako poučení se z neúspěchu, dokonce vítání pádů a komplikací, také neuvěřitelné zhodnocení času a jeho rozplánování. Nebo také pokora, vděčnost a v neposlední řadě nezlomná a nedotknutelná mysl, která eliminuje každé pochyby a vytěsní vše nepodstatné.

V dnešním chaotickém a morálně prapodivném světě se zdá být tato přes 2 tisíce let stará filosofie výsměchem, ale když se vážně zamyslíte nad tím, proč se filosofií nechali ovlivnit mistři svých oborů jako Bruce Lee, Warren Buffett nebo Conor McGregor, pak vám vyvstane odpověď, že tyto staré principy jsou opravdovou truhlicí se zlatem. A to při dosahováním skvělých úspěchů, ale i poučných pádů nebo při překonávání sebe sama.

A jaké že stoické způsoby tito velikáni aplikují? Je jich nespočet, nicméně vybrali jsme 3 způsoby, které se zdají být nejpřínosnější a nejkritičtější.

Celý článek je přístupný pouze komunitě Warengo
Ještě nejste členy? Zaregistrujte se, je to zdarma.
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Hovory k sobě jsou povinnou četbou!

    0
    • Přesně tak! Není duševního pokroku bez Hovorů k sobě.

      0

Nejnovější články