3 stoické způsoby, které titáni byznysu využívají k dosažení úspěchu

Antická filosofie jako zlatá pravidla úspěchu

Když se řekne slovo stoicismus, většina lidí tápe. Když se vysloví filosofie, Antika, Marcus Aurelius či Seneca, začnou mnozí tušit. A jakmile se řekne Warren Buffett či Charlie Munger, vědí všichni. Filosofické pojetí byznysu se stává natolik populárním, že samotné firmy ze Silicon Valley najímají skupiny filosofů, aby ze zaměstnanců dostali co nejlepší výkony.
I dnes se můžeme inspirovat moudrostí antického Řecka
I dnes se můžeme inspirovat moudrostí antického Řecka

Stoicismus byl filosofický směr, který založil Zénón z Kitia 3 st. př. nl. Byl to nejvlivnější směr, který následovalo mnoho moudrých a vzdělaných mužů Řecka i Říma. Lidská svoboda, duševní čistota, vztah k přírodě – to byly jedny z hlavních myšlenek této filosofie.

Vrcholem všeho byl naprosto ctnostný život, což znamenalo – rozumnost, statečnost, spravedlnost, uměřenost. Pro nás jsou nejznámějšími stoiky Marcus Aurelius, Seneca a Epiktétos. Z jejich knih čerpají světoví politici, umělci i ti největší persony světa byznysu.

Pokud se zaměříte detailně na principy a pravidla úspěšných podnikatelů i sportovců, všimnete si, že velká část z nich jedná podle naprosto odlišných pravidel, než jsme zvyklí. K většině situací mají zcela odlišný přístup a tím se vzdalují pomyslné konkurenci. Jak je to možné?

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Hovory k sobě jsou povinnou četbou!

    1
    • Přesně tak! Není duševního pokroku bez Hovorů k sobě.

      1
Nejnovější články