Problém nedostatku spánku: Možná ohrožuje vaše podnikání více než si myslíte

Dlouhodobá spánková deprivace může ohrozit nejenom vaše zdraví

Jednou za čas se pravděpodobně probdělé noci nevyhnete, ale z dlouhodobého hlediska může mít nedostatek spánku pro váš život i podnikání katastrofální následky. Dlouhodobá únava způsobuje, že působíte méně charismaticky a zapáleně na své podřízené i investory, máte problémy s přemýšlením nebo správným řešením problémů, a to zdaleka není všechno.
Spánek bývá velmi podceňovaným aspektem úspěšného podnikání. Zdroj: pixabay.com
Spánek bývá velmi podceňovaným aspektem úspěšného podnikání. Zdroj: pixabay.com

Nedostatek spánku má škodlivý vliv na téměř všechny aspekty vedení, včetně vyzařování určitého charisma a řízení podřízených až po rozhodovací proces, tvrdí Christopher Barnes, profesor na Foster School of Business University ve Washingtonu. „Schopnost řešení problémů a kreativita jsou dvě věci, které začnou trpět jako první. Lidé, kteří mají špatný spánkový režim, mají problémy se sebekontrolou a pravděpodobněji budou ve svém pracovním životě přijímat vyšší úrovně rizika a začnou ignorovat potenciální ztráty, říká Barnes.

Výsledkem je, že spousta lidí, kteří by neměli obsluhovat ani těžké stroje, vedou velké organizace, což není dobré pro zaměstnance akcionáře ani samotné vůdce, kteří ohrožují svou pověst společně s morálkou a produktivitou svých zaměstnanců.

Výsledkem je, že spousta lidí, kteří by neměli obsluhovat ani těžké stroje, vedou velké organizace

Elon Musk vyvolal rozruch během srpna, když tvrdil že pracuje 120 hodin týdně a musí používat prášky léčící poruchy spánku. Richard Branson spí pět, maximálně šest hodin denně stejně jako Jack Dorsey. “Tito lidé tvrdí že nepotřebují moc spát, ale téměř každý, kdo to tvrdí klame sám sebe,“ říká profesor Barnes.

„Malá část populace nese genetickou mutaci, která snižuje vliv nespavosti na kognitivní funkce. Zbytek z lidí, kteří příliš nespí si však zvyknou na fungování v omezeném režimu, který se stane jejich novým normálem. Vztahují pak své výkony vůči tomuto stavu a už ani netuší, jak vy na tom byli po dobrém spánku,“ tvrdí Barnes.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články