Kodex Bušidó: Jak jít v byznysu cestou samuraje?

Načerpejte historickou japonskou moudrost

Samuraje máme na západě všeobecně zažité jako pradávné bojovníky japonského císaře, kteří v sobě spojují odvahu, loajalitu a další ctnosti, které z nich dělaly výjimečnou skupinu válečníků. Co však možná podceňujeme, to je využití jejich moudrosti v byznysu.
Nechte se inspirovat moudrostí samurajů
Nechte se inspirovat moudrostí samurajů

Japonští podnikatelé už na to přišli dávno. Hodnoty a postoje, které formovaly život samurajů, jsou výbornou předlohou pro fungování moderních byznysmenů.

Jakkoli je Japonsko technologicky velmi vyspělou zemí, mnoho místních vysoce postavených manažerů studuje staré spisy svých předků a snaží se z nich načerpat inspiraci a moudrost pro svůj život.

„Dokud praktikuješ Bušidó, neboj se smrti.“

Mijamoto Musaši

Jedním ze základních kamenů učení samurajů je například smíření se smrtí. Protože pouze v okamžiku, kdy se smíříte se svou smrtí, se můžete oddat svému poslaní naplno a bez obav žít každý den, jako by mohl být tím posledním. Protože jednou opravdu bude.

Moudří válečníci vždy věděli, že v bitvě uspěje ten, kdo se poctivě připravuje v době míru. Samurajové měli velmi přísný režim, který zahrnoval trénink boje od brzkých ranních hodin a čtení válečných knih. Rozptýlení v podobě skládání básní, tance či oblékání jiných než předepsaných oděvů se tvrdě trestalo, buď vyvržením na samý okraj společnosti, nebo rituální sebevraždou, takzvanou seppuku, u nás více známou jako harakiri.

Samurajové také po celý svůj život následovali kodex Bušidó, který shrnoval základní pravidla jejich života. Původně se jednalo o nepsaný morální kodex a v průběhu staletí se kodex častokrát měnil v návaznosti na to, kdo ho interpretoval, ale základní a později také sepsané hodnoty zůstávají stejné.

Jedná se o těchto 7 pravidel, kterými by se měl řídit jak samuraj, tak moderní podnikatel:

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Bušidó - Cesta samuraje, Kniha pěti kruhů - Mijamoto Musaši

    1
  • Je o tom nějaká kniha, ideálně v češtině?

    0
Nejnovější články