Podívejte se na tenisky, za které jsou fanoušci ochotni zaplatit i stovky tisíc

Investování už se nevyhýbá ani módě

Že se dá investovat do firem, umění nebo třeba alkoholu, jsme si už zvykli. Díky přebytku peněz na trhu se však otevírají další možnosti, jak úspory zhodnotit. Teď je to například investice do tzv. sneakers, stylových bot, které svými cenami předčí mnohé osobní automobily.
Sneakers letí
Sneakers letí

Schválně, kolik jste utratili za poslední boty, které jste si pořídili? Pokud módě příliš neholdujete, bude to pravděpodobně někde kolem jednoho až dvou tisíc korun. Přesně tak to má drtivá většina obyvatelstva.

V posledních letech, zejména díky konjunktuře, se však lidé začali více zajímat o to, co mají na nohách. Už jim nestačil stále stejný druh bot, které měnily styl jednou za několik let. Lidé začali toužit po něčem, co by bylo unikátní a osobité. S čím by mohli zazářit mezi přáteli.

To otevřelo dveře tzv. sneakers, tedy umělecky pojatým botám, které často vychází v limitovaných edicích a jejich majitelé tak mají jistotu, že budou opravdu originální. A jak už to tak ve světě reálné ekonomiky bývá, když je něčeho omezený počet a zájem je velký, roste také cena. U sneakers to nakonec došlo tak daleko, že fanoušci a hvězdy showbyznysu jsou ochotni platit desetitisícové a někdy i stotisícové částky za svůj vysněný pár bot.

Velikost trhu s přeprodejem sneakers je dnes odhadována na 2 miliardy dolarů, přičemž do roku 2025 by měla být jeho celková hodnota dokonce trojnásobná. To už je dostatečná velikost na to, aby se o něj začali zajímat také seriózní investoři, kteří doposud volili jiné druhy alternativních investic.

Přečtěte si také
Zapomeňte na akcie a investujte do whisky! Lahve mají stejnou cenu, jako umělecká díla
A když se investice nepovede, můžete ji vypít

Podívejte se na ty úplně nejdražší kousky podle průzkumu investiční společnosti Cowen ve spolupráci se streetwear burzou StockX.

Adidas Human Race NMD Pharrell x Chanel (2017)

Průměrná prodejní cena: $7,193

Když se v roce 2017 spojili Adidas, Chanel a známý skladatel Pharrell Williams, vznikl z toho tento unikátní kousek, který bylo možné zakoupit pouze v Collete boutique v Paříži.

.

Jordan 4 Retro Eminem Carhartt (2015)

Průměrná prodejní cena: $8,725

Jordan, Eminem a Carthartt dali společně vzniknout těmto sneakers u příležitosti oslav 15 let vydavatelství Shady Records. Několik kusů bylo vydraženo na eBay, získané finance šly do nadace Marshall Mathers Foundation.

.

Nike Dunk SB Low Staple „NYC Pigeon“ (2005)

Průměrná prodejní cena: $9,600

Pouze 202 kusů těchto bot s holubem na boku bylo vytvořeno, aby daly už v roce 2005 vzniknout možná historicky prvnímu „sneakers hype“.

.

Jordan 4 Retro Wahlburgers (2018)

Průměrná prodejní cena: $11,000

Vytvořeny jako připomínka stejnojmenného řetězce restaurací Marka Wahlberga. Ten dal třicet párů do dražby, aby vytěžené finance poslal na konto pomoci lidem postiženým požáry v Kalifornii v roce 2018.

.

Nike Dunk SB Low Paris (2002)

Průměrná prodejní cena: $12,100

Těchto bot, pokrytých uměleckými výtvory francouzského malíře Bernarda Buffeta, na světe nenajdete víc než 200 párů.

.

Jordan Kobe PE Pack 3/8 (2016)

Průměrná prodejní cena: $24,000

Vytvořeny jako pocta Kobe Bryantovi z Los Angeles Lakers. Nikdy se oficiálně nedostaly na volný trh, ale díky charitativní aukci z roku 2016 se za nemalou částku dají sehnat.

.

Nike MAG Back to the Future (2016)

Průměrná prodejní cena: $24,000

Pouze 89 těchto kousků inspirovaných filmem Návrat do budoucnosti bylo vydraženo, aby peníze z nich získané podpořily The Michael J. Fox Foundation, která se snaží pomáhat lidem s Parkinsonem.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
Nejnovější články