Od špinavé ropy k větrným turbínám: Na co lákají klasičtí těžaři investory?

Tlak investorů a institucí nutí těžaře měnit styl

Těžaři tradičních energetických komodit jako je ropa, zemní plyn či uhlí, nezažívají v posledních letech nejlepší období. Tlak veřejnosti na ochranu klimatu a životního prostředí, dosud mířený především na automobilový průmysl, zasáhl již i je a nutí je ke změně svého zaměření. Jak se klasičtí těžaři stávají zelenějšími a čím tak mohou být zajímaví pro drobné investory?
Dočkáme se "zelených" těžařských společností?
Dočkáme se "zelených" těžařských společností?

Co člověka napadne, vysloví-li se názvy firem jako je Shell, ÖMV či Total? Jako první se v mysli pravděpodobně objeví obraz čerpacích stanic, u nichž většina čtenářů „krmí“ své miláčky na čtyřech popřípadě dvou kolech. Následně možná vyvstane scenérie sluncem vyprahlé či naopak zasněžené krajiny poseté těžebními zařízeními na ropu, v závěru snad naskočí i záběr na obří těžební plošinu, omývanou neklidnými vodami Mexického zálivu.

Přesně to jsou totiž klasické asociace spojené se jmény předních těžařských společností světa, jejichž jména se vryla do paměti i těm, kteří se investováním do strategických surovin nezabývají.

Co kdyby ovšem vše bylo brzy jinak? Mohl by se například Total stát synonymem pro solární parky? Popřípadě britsko-nizozemský Royal Dutch Shell pro biotechnologie? Zdá se to možná jako přílišná sci-fi, nicméně tento trend již započal. Pod tlakem environmentalistů, veřejných institucí, avšak především investorů jsou totiž tradiční těžební společnosti nuceny se měnit.

Za vším přitom nestojí pouze snaha chránit planetu a vypadat „hezky“, nicméně i starost o budoucí zisky. Tvrdý akcionářský byznys tedy možná učiní více než všechny politické deklarace. Jak vše probíhá a jak na tom případně vydělat, odpoví následující řádky.

Přečtěte si také
Miliónové dluhy Gigawattu. Co prozradí smutný příběh slavného kryptomilionáře?
Velké poučení pro investory do kryptoměn

Nesvatá aliance ekologů a investorů

Existují období, kdy se i zavedená a příjmově úspěšná společnost chtě nechtě musí začít měnit, aby vyhověla požadavkům doby. Zdá se, že přesně tento osud nyní potkal odvětví strategických energetických surovin. Ať už se jedná o těžbu ropy z mořského dna či zisk černého uhlí z hlubinných dolů, nutnost adaptovat se na nové podmínky je více než cítit ve vzduchu.

Nutno totiž říci, že sektor tradiční energetiky si v posledních letech prošel úpadkem, který s sebou nesl nejenom kritiku laické i odborné veřejnosti, ale nejednou i pokles zisků, finanční problémy a ustupující zájem investorů. Ten se projevil i v klesajících cenách akcií takto zaměřených společností i jejich snížené schopnosti obstarávat si pro svou činnost potřebný kapitál.

Bylo tedy jasné, že dosavadní byznys model se musí změnit. A pokud to nedošlo přímo vrcholnému managementu, o změnu se postarali aktivističtí investoři. Zní to možná překvapivě, ale právě oni spolu s velkými akcionáři stáli na počátku nastartování nového přístupu k těžebnímu procesu, který by ve výsledku měl být mnohem ekologičtější a daleko více environmentálně udržitelný.

Jak je to možné? Že by snad tvrdí byznysmeni ve škrobených kravatách přes noc zezelenali a proměnili se v aktivisty klanící se bohyni Gaie?

Ještě nejste členy? Zaregistrujte se, je to zdarma

+ bonus 22 praktických tipů, jak okamžitě zlepšit váš život i byznys
Kniha
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Podle mě správná cesta.

    1

Nejnovější články