Manická euforie i slzy v očích: Takový byl rok 2018 na finančních trzích 2/2

Smutný pohled na kryptoměny, dluhopisy a komodity

Rok 2018 je již minulostí. Nadchází čas hodnocení předchozího období a počítání zisků, potažmo ztrát. Posledních dvanáct měsíců přitom investorům přineslo řadu nemilých překvapení a nečekaných propadů. Přestože první zprávy působily optimisticky, nakonec se většina světových burz ponořila do červených čísel. Některé třídy aktiv dokonce zaznamenaly nejhorší výsledky od dob globální finanční krize. Co zásadního tedy přinesl rok 2018 a jaké poučení by si z něj měli individuální investoři odnést?
Zprávy z finančních trhů byly v roce 2018 divoké
Zprávy z finančních trhů byly v roce 2018 divoké

Loňský rok se možná ku překvapení mnohých zapsal do historie jako výrazně ztrátový a to přestože minimálně podzimní vývoj dával tušit tučných zisků. Jako game-changer se ukázal prosinec, jenž srazil cenu většiny aktiv drtivě k zemi. Jednalo se tak o nejprodělečnější měsíc v rámci roku a jeden z nejděsivějších od propuknutí globální finanční krize na konci minulé dekády.

Přitom vzhledem k faktu, že většina otázek, která investory znervózňovala, nebyla před Silvestrem uspokojivě vyřešena, a řada světových institucí počítá pro období 2019 s ochabnutím globálního hospodářského růstu, čekají světové burzy zřejmě další nelehké měsíce.

Přečtěte si také
Manická euforie i slzy v očích: Takový byl rok 2018 na finančních trzích 1/2
Akcie investorům štěstí nepřinesly

V prvním díle tohoto příspěvku jsme se podrobněji zabývali výkonem akciových titulů, a to především ve Spojených státech a Číně. Jak jsme si řekli, akcie rozhodně v roce 2018 nebyly příliš výnosnou třídou aktiv. Burziánům přitom moc nepomohl ani případný přesun mezi cennými papíry rozvinutých a rozvíjejících se trhů. Zvláště zranitelní pak byli ti investoři, kteří v rámci své strategie praktikovali dlouhodobější přístup ve stylu buy-and-hold.

Vždyť jen americký S&P 500, který se na přelomu září a října vyšvihnul až na svůj nový historický vrchol (2940 bodů), během pouhých tří zimních týdnů odepsal 400 bodů. Čínské cenné papíry pak dle nejpesimistič­tějších odhadů odepsaly až 2 bilióny dolarů. Více než výmluvná jsou čísla z indexu CSI 300 (sdružujícího akcie obchodované v Šanghaji a Šenzenu), který ztratil celou čtvrtinu své hodnoty.

Akcie tedy rozhodně investorům bohatství nepřinesly. Jak si však vedly ostatní třídy aktiv, jako byly kryptoměny, státní dluhopisy či strategické komodity?

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejnovější články