Manická euforie i slzy v očích: Takový byl rok 2018 na finančních trzích 1/2

Akcie investorům štěstí nepřinesly

Rok 2018 je již minulostí. Nadchází čas hodnocení předchozího období a počítání zisků, potažmo ztrát. Posledních dvanáct měsíců přitom investorům přineslo řadu nemilých překvapení a nečekaných propadů. Přestože první zprávy působily optimisticky, nakonec se většina světových burz ponořila do červených čísel. Některé třídy aktiv dokonce zaznamenaly nejhorší výsledky od dob globální finanční krize. Co zásadního tedy přinesl rok 2018 a jaké poučení by si z něj měli individuální investoři odnést?
Zprávy z finančních trhů byly v roce 2018 divoké
Zprávy z finančních trhů byly v roce 2018 divoké

Konec kalendářního roku se vždy nese v duchu bilancování předchozího období a rovněž pozitivních očekávání do budoucna. Pro většinu účastníků finančních trhů však toto všeobecné pravidlo tentokrát rozhodně neplatilo. Postaral se o to velmi negativně pojatý prosinec, jenž se díky mohutným propadům prakticky na všech světových burzách stal nejhorším měsícem v předešlém roce a jedním z nejztrátovějších od doby vypuknutí globální finanční krize na konci minulé dekády.

Bylo přitom prakticky jedno, zdali se burziáni drželi prověřených investičních nástrojů na rozvinutých západních burzách, či naopak zkoušeli své štěstí na rozvojových trzích či v alternativních aktivech typu kryptoměn, cenové poklesy je neminuly (snad jedinou čestnou výjimku tvořily německé dluhopisy).

Ještě donedávna přitom vše vypadalo vcelku růžově – řada stěžejních akciových indexů dosahovala svých historických výšin, rostla i cena strategických komodit v čele s ropou, jež se ve standardu Brent podívala na úroveň 86 USD za barel a oživila tak spekulace o návratu k trojciferným částkám.

Manická euforie však i díky silnému vlivu geopolitických událostí dlouho nevydržela a slibovaný předvánoční dýchánek spojený s vybíráním tučných zisků se nakonec nekonal.

Co přesně se tedy v roce 2018 na trzích událo? Jak si vedly jednotlivé třídy aktiv? A jaké poučení z toho vyplývá pro individuálního investora?

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
Nejnovější články