Dílo "čínského da Vinciho" prodáno za rekordních 59 milionů dolarů

Další vydařená aukce Christie´s

Trhu s uměním se jednoduše daří. Konjunktura přeje bohatým a ti neváhají utrácet rekordních částky na aukcích domů jako Sotheby´s či Christie´s. A právě druhá zmíněná aukční síň má na svědomí rekordní asijský prodej.
Wood and Rock od mistra Su Shi
Wood and Rock od mistra Su Shi

Umělec Su Shi žil na přelomu 11. a 12. století a je právem považován za jednu z nejvýznamnějších postav čínské historie. Podobně jako Leondardo da Vinci, byl i Su Shi všestranně nadaný, věnoval se kaligrafii, poezii, psaní, politice či malbě. V době vlády dynastie Song (960–1279) měl ve společnosti významné postavení s přesahem do řízení státu.

Pokud vám cena 59 milionů dolarů za jeden svitek (znázorněn na obrázku výše) přijde příliš vysoká, pak vězte, že z tvorby mistra Su Shi se dochovaly pouze dva takové svitky. Vzhledem k jeho pověsti a postavení v čínské historii se tak dá očekávat další zhodnocení tohoto díla nesoucího název Wood and Rock.

Přečtěte si také
Šedesátiletá whisky Macallan prodána za rekordních 1,5 milionu dolarů
Bude vůbec někdy ochutnána?

Jak říká Jonathan Stone, ředitel pro asijské umění, je to unikátní příležitost a přesně taková aukce, pro které v Christie´s žijí. Dílo charakterizuje jako dokonalou destilaci čínské kultury smíšenou s nádechem unikátnosti a vyzrálosti.

Některé původní odhady hovořily o cílové částce „pouze“ kolem 8 milionů dolarů, tři dražitelé, kteří byli ochotni před aukcí složit kauci 20 milionů dolarů, však byli jiného názoru a výsledkem byl rekordní prodej Christie´s na asijském kontinentu.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Vzhledem k té historii mi to přijde adekvátní

    0
    • Vidím to stejně a nedivil bych se, kdyby kupec za pár let prodával ještě o kousek výš

      0
Nejnovější články