Jak se poprat s wealth effectem: Nejvyšší čas uvažovat o svých investicích komplexně

Nenechte se ošálit svými burzovními úspěchy

Rostoucí ceny aktiv pravidelně vykouzlí úsměv na tváři nejednoho investora. Nástup a rozvoj býčího trhu je proto oslavován nejenom politiky či médii, ale mění i vnímání samotných účastníků trhů. Ti si rázem připadají bohatší a často tak mění zásady svého hospodaření a své finanční návyky. Tzv. wealth effect má sice pozitivní dopady na ekonomiku, individuálního investora však může ohrozit.
Nestouply vám ty burzovní úspěchy příliš do hlavy?
Nestouply vám ty burzovní úspěchy příliš do hlavy?

Dnešní článek bude pojat poněkud šíře, než je v investiční rubrice Warengo zvykem. Kromě světa investic a tradingu v něm totiž zabruslíme i do sféry osobních financí. Ačkoli se totiž tyto dvě oblasti mohou zdát mnohým čtenářům oddělené, úzce spolu souvisí a investor udělá jedině dobře, pokud se je naučí vnímat komplexně.

Faktem totiž zůstává, že k tomuto stylu myšlení zvláště začínající burziány nikdo nevede. Nedočtou se o něm v drtivé většině odborných knih, placené i volně přístupné semináře jej velkoryse vynechávají a jejich finanční či bankovní poradce si s ním příliš hlavu nedělá, neboť to sahá tak trochu nad rámec jejich běžných povinností ve vztahu ke klientovi.

Výsledkem je tak trochu schizofrenní situace, kdy v dobách krize investor vnímá svůj investiční kapitál (ať už uložený v pozicích či v podobě hotovosti na svém obchodním účtu u brokera) jako zcela oddělený od zbytku svých osobních, popřípadě rodinných financí. A naopak v období ekonomické a tržní konjunktury, kdy aktiva rostou a na obchodních účtech přibývají peníze, začne své investiční prostředky, které dosud spíše přehlížel, v mysli přičítat ke svým běžným příjmům. To může vést k utrácení skutečných peněz a snaze o zvýšení své životní úrovně.

Investor přitom zapomíná, že balík je sice ve výsledku pořád jenom jeden, ale jeho různé části mají své vlastní funkce. Finance určené na zhodnocení je potřeba takto brát a nezaměňovat je se spotřební částí rozpočtu. Jedině tak totiž může být investor ochráněn před negativními dopady tzv. wealth effectu (volně přeloženo jako efektu bohatství).

Jak se tedy s wealth effectem poprat a naučit se vnímat své investice komplexně?

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
Nejnovější články