Trhy kolabují: Je Buffettova strategie buy-and-hold mrtvá? 2/2

Doba se mění, změní se také investoři?

Podzimní větry s sebou přinesly razantní propady na burze, které smazaly většinu zisků za tento rok. Dle mnohých ukazatelů se přitom zdá, že jízda směrem dolů nemusí být u konce. Investoři se proto logicky ptají, jakou nejlepší strategii vůči tomuto vývoji zaujmout. Všeobecně oblíbený postup dlouhodobého držení aktiv zvaný buy-and-hold se totiž začíná mnohým jevit jako značně prodělečný! Odzvonilo tedy dlouhodobým obchodům a je na čase změnit uvažování o trzích?
Wall Street
Wall Street

V první části tohoto článku jsme si zrekapitulovali současný vývoj na finančních trzích, který se ke zklamání mnohých investorů vyznačuje vysokou volatilitou, silnými a často i hůře předvídatelnými tržními propady.

Přečtěte si také
Trhy kolabují. Je Buffettova strategie buy-and-hold mrtvá? 1/2
Doba se mění, změní se také investoři?

Tak například jeden z nejsledovanějších akciových indexů vůbec S&P 500, který koncem září k ohromnému nadšení všech překročil hranici 2900 bodů, se následně doslova zřítil o 300 bodů níže, a to během pouhého měsíce. Propad sice nebyl tak masivní jako na přelomu ledna a února, kdy byla cenová křivka ve výsledku ještě strmější, nicméně i tak nejednomu účastníkovi burzovních obchodů smazal většinu dosavadních zisků.

Silného nástupu medvědí nálady přitom nebyly ušetřeny ani zbožňované kryptoměny. Některé odhady dokonce hovoří o tom, že jen v posledních několika týdnech v nich bylo odepsáno na 60 miliard USD. Jako příklad si vezměme bitcoin. První opravdu slavná kryptoměna ztratila od doby, kdy na přelomu let 2017/2018 dosáhla svého vrcholu, více než ¾ své hodnoty. Zatímco tehdy se obchodovala za závratných 20 000 USD za kus, v době psaní tohoto příspěvku se malátně potácela na hranici „pouhých“ 4100 USD.

Logicky proto vyvstala otázka, zdali v těchto nestabilních časech má velmi rozšířená a oblíbená strategie buy-and-hold, tedy nákup aktiv a jejich dlouhodobější držení navzdory krátkodobějším poklesům, vůbec smysl. První pohled na výše zmíněná čísla by značil, že nikoli. Nicméně, jak si dnes ukážeme, v tradingu je vždy důležitý celkový kontext a schopnost obchodníka do něj jako puzzle vkládat výsledky jeho jednotlivých investic. Při takovémto přístupu se celá věc rázem jeví jinak.

Vstupte do světa Warengo, je to zdarma.
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Investoři začínají panikařit a Buffett je v klidu slight_smile

  1
  • Všichni s kapitálem nad několik miliard jsou podle mě v klidu slight_smile

   0
  • Všichni bych neřekl, ale většina asi ano slight_smile

   0
  • No dobře, tak možná že Zuckerberg je trochu vyplašenej smile

   0
  • Na druhou stranu, co se mu může stát? Stane se z nej "pouze" multimilionář? smiley

   0
Nejnovější články