Trhy kolabují: Je Buffettova strategie buy-and-hold mrtvá? 2/2

Doba se mění, změní se také investoři?

Podzimní větry s sebou přinesly razantní propady na burze, které smazaly většinu zisků za tento rok. Dle mnohých ukazatelů se přitom zdá, že jízda směrem dolů nemusí být u konce. Investoři se proto logicky ptají, jakou nejlepší strategii vůči tomuto vývoji zaujmout. Všeobecně oblíbený postup dlouhodobého držení aktiv zvaný buy-and-hold se totiž začíná mnohým jevit jako značně prodělečný! Odzvonilo tedy dlouhodobým obchodům a je na čase změnit uvažování o trzích?
Wall Street
Wall Street

V první části tohoto článku jsme si zrekapitulovali současný vývoj na finančních trzích, který se ke zklamání mnohých investorů vyznačuje vysokou volatilitou, silnými a často i hůře předvídatelnými tržními propady.

Přečtěte si také
Trhy kolabují. Je Buffettova strategie buy-and-hold mrtvá? 1/2
Doba se mění, změní se také investoři?

Tak například jeden z nejsledovanějších akciových indexů vůbec S&P 500, který koncem září k ohromnému nadšení všech překročil hranici 2900 bodů, se následně doslova zřítil o 300 bodů níže, a to během pouhého měsíce. Propad sice nebyl tak masivní jako na přelomu ledna a února, kdy byla cenová křivka ve výsledku ještě strmější, nicméně i tak nejednomu účastníkovi burzovních obchodů smazal většinu dosavadních zisků.

Silného nástupu medvědí nálady přitom nebyly ušetřeny ani zbožňované kryptoměny. Některé odhady dokonce hovoří o tom, že jen v posledních několika týdnech v nich bylo odepsáno na 60 miliard USD. Jako příklad si vezměme bitcoin. První opravdu slavná kryptoměna ztratila od doby, kdy na přelomu let 2017/2018 dosáhla svého vrcholu, více než ¾ své hodnoty. Zatímco tehdy se obchodovala za závratných 20 000 USD za kus, v době psaní tohoto příspěvku se malátně potácela na hranici „pouhých“ 4100 USD.

Logicky proto vyvstala otázka, zdali v těchto nestabilních časech má velmi rozšířená a oblíbená strategie buy-and-hold, tedy nákup aktiv a jejich dlouhodobější držení navzdory krátkodobějším poklesům, vůbec smysl. První pohled na výše zmíněná čísla by značil, že nikoli. Nicméně, jak si dnes ukážeme, v tradingu je vždy důležitý celkový kontext a schopnost obchodníka do něj jako puzzle vkládat výsledky jeho jednotlivých investic. Při takovémto přístupu se celá věc rázem jeví jinak.

Ještě nejste členy? Zaregistrujte se, je to zdarma

+ bonus 22 praktických tipů, jak okamžitě zlepšit váš život i byznys
Kniha
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Investoři začínají panikařit a Buffett je v klidu 🙂

  1
  • Všichni s kapitálem nad několik miliard jsou podle mě v klidu 🙂

   0
  • Všichni bych neřekl, ale většina asi ano 🙂

   0
  • No dobře, tak možná že Zuckerberg je trochu vyplašenej 😃

   0
  • Na druhou stranu, co se mu může stát? Stane se z nej "pouze" multimilionář? 😃

   0

Nejnovější články