6 psychologických triků, jak ovládnout své ztráty a stát se vyrovnaným investorem

Nepodceňujte sílu své mysli

Ztráty tvoří nedílnou součást investování. Přesto se s nimi velká část obchodníků jen těžko vyrovnává. Výsledkem je nejednou vznik nezdravých psychických návyků, které investora ničí a neumožňují mu posunout se vpřed. Jak se tedy vyrovnat s červenými čísly na účtu a využít je ke zlepšení svých schopností? Cesty tu jsou.
Umíte k investování přistupovat s chladnou hlavou?
Umíte k investování přistupovat s chladnou hlavou?

Nikdo je nemá příliš v lásce. Jsou i tací, kteří se jich přímo děsí a dělají vše pro to, aby se jim vyhnuli. Často přitom jednají impulsivně a výsledek je pak ještě horší, než byl původně.

Červená čísla na investorských účtech, doprovázená klesajícími grafy celkového stavu portfolia, zkrátka nikdy nevypadají hezky. Jsou synonymem neúspěchu, ztraceného času, obětované příležitosti a někdy i symbolem nerealizovaných snů o svobodě a finanční nezávislosti. Alespoň tak je většina především začínajících, ale i řada již pokročilých investorů, vnímá.

Co když je však tento přístup spíše sebenaplňujícím se proroctvím a právě neschopnost snášet ztráty vede k poraženectví a pouze prohlubování celkové finanční krize daného investora? Co když neochota postavit se minusovým částkám čelem zabraňuje uvědomit si některé zásadní pravdy o investování a nalézt chyby ve vlastní strategii?

Prakticky každý úspěšný investor by toto tvrzení potvrdil. Nuže, jak si tedy vypěstovat zdravý přístup ke ztrátám a analyzovat poselství, které nám poskytují?

Přečtěte si také
Trhy kolabují. Je Buffettova strategie buy-and-hold mrtvá? 1/2
Doba se mění, změní se také investoři?

Zakopaný pes je v hlavě

Čtenáři Warengo již jistě mnohokrát četli o vlivu psychiky na úspěšné obchodování. Čistá mysl, srovnaná hlava a zdravý přístup k riziku doplněný o schopnost snášet i méně příjemné chvilky jsou zkrátka zásadními atributy profitabilního investora.

Možná i to je důvod, proč se aktivnímu investování věnuje tak malé procento lidí a ještě méně z nich se stává profesionály. Většina naopak po pár měsících a či letech z branže odchází o několik tisíc dolarů či eur lehčí, zato však se zlomeným sebevědomím a tlustým stohem knih o investování či získaných certifikátů z drahých školení.

Jak tedy docílit toho, aby se čtenář posunul z početné množiny neúspěšných a nešťastných „utápěčů peněz“ ve spokojeného obchodníka s úsměvem na tváři a prémiovou platební kartou v kapse?

Odpovědí může být několik psychologických triků, které investorům umožňují vycvičit a udržet si pozitivní nastavení mysli i v době kumulujících se ztrát. Především si pak udržet víru ve svůj obchodní systém a zvolenou strategii skrz pochopení jejích silných a slabých stránek. Podívejme se na ně nyní blíže:

Ještě nejste členy? Zaregistrujte se, je to zdarma

+ bonus 22 praktických tipů, jak okamžitě zlepšit váš život i byznys
Kniha
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější

Nejnovější články